3. BOĞAZ KÖPRÜSÜ YAPILMADAN ÇÖKTÜ!.. SORUMLUSU CEZAYI HAKKETTİ! VAR MI CEZALANDIRACAK BİR GÜÇ?
HİKMET SOFU

‘ÇILGIN PROJE’(?!) DİYE BİR ŞEY OLUR MU?
Daha iktidara gelmeden “3 Y projesi: yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele” diyerek ortaya çıkan ve vatandaşın oylarını meşru yollardan ve meşruiyeti tartışılır yollardan toplayarak iktidar olan AKP 10 senelik iktidarı döneminde maalesef ‘3 Y’ konusunda sınavı geçemedi… Bakanından, belediye başkanına, il başkanından ilçe başkanına kadar -dürüst dostlarımızı tenzih ederiz- birçok kişi devlet-iktidar gücünü kullanarak ya yolsuzluklara göz yumup olayı örtbas ediyor ya da ‘su akarken testiyi doldurmalı’ diyerek yolsuzluklara bizzat karışıyor… Hatta yolsuzlukları kapatmak için yasa çıkartılıyor, medyaya sızan Melih’in Kuzu’ya yasa ricası(!?) ses kaydı örneğinde olduğu gibi…
Bu arada 2011 Milletvekili Genel Seçimleri öncesi Başbakan Erdoğan’ın kamuoyuna ‘ÇILGIN PROJE’ler adı altında açıklayarak vatandaştan rey istediği ‘ÇILGIN PROJE’lerden biri de daha başlamadan çökmüş… Allah diğer çılgın projeleri çökmekten korusun!.. Aksi halde zarar gören sadece Başbakan Erdoğan ve AKP iktidarı olmaz! Türkiye zarar görür, ceremesini millet ve vatandaş çeker…
Başbakan Erdoğan’ın başta ‘ÇILGIN PROJE’ olarak açıkladığı daha sonra Millet Partisi Genel Başkanı Bilge Lider Sayın Aykut Edibali’nin ‘çılgın proje mi olurmuş, bu nasıl bir Türkçe?’ gibi uyarıları sonucu çılgınca bir ‘hokus-pokus’ (abrakadabra mı desek?) ile ‘muhteşem’e dönüştürülen projelerden ‘3. Boğaz Köprüsü’ diğer adıyla ‘Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün güzergahındaki çöküş:

‘BİNALI YILDIRIM, ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ’YLE İLGİLİ TÜM İMAR PLANLARINI İPTAL ETMİŞ!’ ‘YÜZ BİNLERCE AĞAÇ BOŞUNA’ KESİLDİKTEN SONRA… AMAN HA ‘ORMANLARIMDAN DAL KESENİN BAŞINI KESERİM’ DİYEN FATİH DEDEMİZ BAKANIN BU GAFLETİNİ DUYMASIN… BAŞBAKAN ERDOĞAN HİÇ Mİ HİÇ DUYMASIN
245 bin ağaç kesildi: Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, “Üçüncü köprü inşaatı sebebiyle İstanbul’un Anadolu yakasında 93 bin 750, Avrupa yakasında 151 bin 371 adet ağacın kesildiğini açıklayarak, “Kesilen ağaçların 5 katı fidan dikilecektir. Dikimlere de başlanmıştır” demesi bizde ‘bizim oğlan bina okur, döner döner gene okur’ deyimini çağrıştırdı.
3. köprü hikayesinin bir bölümünü, Mustafa Mutlu’nun kaleminden aktaralım müsaadenizle. İşte o yazının ilgili bölümü:

‘ÜÇÜNCÜ BOĞAZ KÖPRÜSÜ, YANLIŞ BİR YERDE YAPILMAYA BAŞLANMIŞ!’MIŞ
Mustafa Mutlu, 13.07.2013
“…
Biz bunlarla uğraşırken ne olmuş biliyor musunuz?
“Yavuz Sultan Selim” adı verilerek Alevi yurttaşlarımızın incinmesine neden olunan Üçüncü Boğaz Köprüsü, yanlış bir yerde yapılmaya başlanmış!
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım, durumun fark edilmesi üzerine Üçüncü Köprü’yle ilgili tüm imar planlarını iptal etmiş!
Sariyergazetesi.com’un haberine göre bu şok karar, Büyükşehir Belediyesi ile 15 ilçe belediyesine resmen bildirilmiş…
Bu minicik (!) yanlışlık yüzünden, yüz binlerce ağaç boşuna kesilmiş…
Hatanın nedeni!
Gerçek olan şu ki:
Biz Taksim’deki “üç beş ağaç” için ölürken, İstanbul’un ormanları boşu boşuna talan edilmiş!
İyi de böyle bir hatanın hesabı nasıl verilir?
Onlarca mühendis, müteahhit, uzman nasıl olur da bu büyük salaklığı yapar?
Bakanlığın ilgili birimleri, nasıl onay verir?
Ve koskoca Cumhurbaşkanı ile Başbakan, nasıl olur da “yanlış bir güzergâh” için düzenlenen şaşaalı törenlere götürülür?
Neymiş; Bakan Bey bir kararname yayınlamış, mevcut güzergâhın iptal edildiğini duyurmuş…
Oh, ne kadar basit!
İyi de yüz binlerce ağacın kesilmesinden de vazgeçtik; bu yanlışlık kaç paraya mal oldu Sayın Bakan?
Garip gurebanın, fakir fukaranın nafakasından kesilen kaç milyon dolar havaya savruldu?
Bu hatayı yapan cahil bürokratları, mühendisleri kim işe aldı? Onları işe alırken, liyakati, bilimsel donanımı falan bir kenara atıp, kim sadece “badem bıyık” kriterine baktı?
Kim; uzmanlık gerektiren bu işlere siyaseti ve yandaşlığı soktu?
Sorularımın yanıtını ben vereyim:
Siz!
Dolayısıyla, dünya inşaat tarihine geçecek böylesine büyük bir skandaldan sonra size düşen görev belediyelere değil, Başbakanlığa bir yazı yazarak istifa etmek ve neden olduğunuz skandalın hesabını yargı önünde vermektir!” http://www.ilk-kursun.com/haber/151814
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.