Grup; ortak davranışlar gösteren/ortak özellikleri olan kimseler tarafından oluşturulur. Üyeler, isteyerek bir araya gelirler. Birbirlerini tanırlar.
Her grup, kuruluş amacına uygun değer ve kurallara sahiptir. Grup üyeleri, bu değer ve kurallara uygun davranır. Grup kuralları, üyelerin davranışlarını kontrol eder. Üyeler, istedikleri gibi hareket edemezler; diğer üyelerin varlığını ve kuralları dikkate alarak davranırlar .

Birçok farklı görüş ve düşünceye sahip kişilerden oluşan sohbet grubunu bir arada uzun süre tutmak oldukça zordur. Bunun için grup konuşmalarının amacın dışına çıkmasını hatta tatsız sohbetlerin oluşmasını önlemek için bazı kurallar koymaya ihtiyaç vardır. Zira zaman zaman grupta gereksiz konuşmalar/yazışmalar yüzünden gruptan ayrılmalara neden olacaktır. Grubun konusu dışına çıkılamaz. Yıllar önce beraber olmuş birçok kişinin, yıllar sonra kurdukları, eski hatıra ve yaşamışlıkların oluşturduğu grubunuzda siyasi görüşünüze uygun yazışma olmamalıdır.

Üniversiteden mezun olduğumda öğretmen olarak ilk atandığım yer Demirci Lisesi idi. Demirci’de iki eğitim öğretim yılı çalıştım. İlk göreve başladığımda Lise-1’de okuyan öğrencilerimi (76 yılı mezunları) iki yıl, lise-2’de olan öğrencilerimi yine iki yıl (Onları mezun ettim), lis-3’de okuyanları da bir yıl okuttum(Onları da mezun ettim). Bu öğrencilerimden 76 yılı mezunlarından Hamise Şaşmaz “76 yılı mezunları” ismiyle bir WhatSapp grubu oluşturup beni de gruba üye yaptı. Sağ olasın Hamise.. İyi yaptın ama devamı yazışmalarımı yapmak durumunda kaldım.

Şöyle ki; öğrencim olup olmadığını hatırlamadığım bir kardeşimiz, Yılmaz Özdil’in Helikopter Anneler” başlıklı bir yazısını koyması üzerine yazışmalarımız oldu. Yazımın girişinde bahsettiğim grup olma özelliklerini/kurallarını taşımayan bir yazı olduğu düşüncesiyle ben itiraz ettim. İsmini vermediğim arkadaşımız devamını getirmemesine ve amacının kimseyi kırmak olmadığını belirtmesine rağmen başkaları devam dedi. Özellikle Aysen öğretmen devam dedi. Ben de grup olma/olabilme amacına uygun devamı yazımı yayınladım.

70 yaşım olan bugünkü yaşıma kadar çok insan tanıdım. Güzel arkadaşlarım, dostlarım oldu. Öğrencilik dönemimdekiler, iş hayatımdaki tanıdıklarım ve en çoğu da öğrencilerim. Bu tanıdıklarımın arasında güzel insanlar çoktu. Bazılarıyla kardeş, bazılarıyla arkadaş, bazılarıyla da dost oldum. Bazılarını asırlık çınar ağacına benzettim, 40 derece günün sıcaklığında gölgesinde serinleyip huzur buldum. Bazılarını da çınar ağacının dibinden çıkan suya benzettiklerimle de elimi yüzümü yıkadım, gönlümü, kalbimi temizledim. Bazıları köyümdeki asırlık çınar ağacının arkasındaki iki bin metre yükseklikteki Toros dağları gibiydi, sırtımı onlara dayadım. Bazıları da gece çimlerin üzerinde sırt üstü yatarken gökyüzüne bakıp gördüğüm ve yönünü belirlediğim, bana yol gösteren yıldızlardı. Bu tanıdığım güzel insanların bazıları Dragon çayı gibi coşkuluydu, bazıları yaz aylarında yüzdüğüm uçsuz bucaksız deniz gibiydiler; üzerinde yüzlerce kulaç atarak yüzersin, seni batırmazlar. Bazıları da seni kanatları üzerinde cennete götüren kuşlar ya da sihirli halı gibiydi. Sanıyorum herkesin güzel insanlarla beraber olduklarında her şey daha güzeldir. “Öyle zannediyorum ki cennet, arkadaşlarla dostlarla güzeldir.”

Demirci, Türk Akıncılarından Türkmenlerin yerleşmiş olduğu tarihi çok eskilere dayanan bir Türkmen yurdudur. Böyle tarihi renkli, suları bol ve buna dayalı olarak Mayıs ayında yeşillikleri zengin ve havası çok güzel olan manasına gelen “Temuçi”’de ilk göreve başlamıştım. İşte ilk göz ağrım Demirci/Temuçı ilçesi ve dede, ebe olmuş öğrencilerimin 15- 20 yaş arası çocuklarımı unutmak olur mu? Onlar benim ilk ve en önemli dostlarım.

Dost; varlığını her yerde hissettiğin kişi. Dostluk, iki kişi arasında, kopması mümkün olmayan bir bağın oluşmasıdır. Dostluk, içinde çok fazla sevgi bulunduran bir değerimizdir. Dostluk, paylaşmak demektir. Dostluk yıllarca edinilen arkadaşlıklardan sonra oluşur. Dostluk çukurda biriken yağmur suyu değil ki güneş vurunca yok olsun. Gerçek dostluk, su gibi buharlaşsa da, rahmet olarak, yağmur misali geri döner. Hamise Şaşmaz kardeşimiz/arkadaşımız/öğrencimiz bu sayfayı hazırlamakla, yıllar öncesinden var olup buharlaşmış olan gerçek dostluğu yağmur misali geri döndürmek istemiştir.

Tarihe ismini yazdırmış Demirci’de ilk öğretmenliğime 27 Kasım 1972 yılında başladım. Öğretmen olarak çalıştığım süre içerisinde kaç dönem mezun olmuş öğrencilerim vardı. Demirci Lisesi’nin ilk mezunları ve sonrası birkaç dönem mezun olmuş öğrencilerim var ve Türkiye’nin çok değişik yerlerinde. Ben Türkiye’nin her yerindeyim. Ne mutlu bana.

Mutluluk hedef çıtanın üstüne çıkılması halinde kişide oluşan duygular topluluğudur. Benim çıtam öğrenci yetiştirebilmekti. Mutluluk, yakınlarınla, öğrencilerinle yemek yemek, piknik yapmak, çığlık atmak, şarkı söylemektir. Yazışmak, selamlaşmak, nasılsın demek, yaşantını; yazarak, resmederek paylaşmaktır. İşte bu sayfa mutlu olmak için Hamise tarafından oluşturulmuştur. Sayfa çatışmak için oluşturulmamıştır. Sayfada yazacağımız konu çatışma ortamı oluşturacaksa, o konuyu yazmamalıyız. Ancak Demirci Lisesi beraberliğinden sonra; her birimiz savrulduk, Türkiye’nin bir köşesinde hayatımızı devam ettirdik ve bu günlere geldik. Değişimlerimiz oldu. Madden, fiziken, ruhen, siyaseten o yıllarımızdaki gibi kalmamış olmamız, değişime uğramamız en doğal olanlardır.

Bu yaşımda sert yere yatamıyorum, yumuşak yatacak-oturacak yer arıyorum. Karşımdaki tartıştığım kişiye “Yalan söylüyorsun” yerine “Bu söylediğin sanırım yanlış” şeklinde hitap etmek istiyorum. Ne olur arkadaşlarım/öğrencilerim sizler de aynı düşünün. Kendi düşündüklerinizi yazın,  Abdurrahman Dilipak’ın/Yılmaz Özdilin’in yazdıklarını değil. Onların yazdıkları kendi sayfaları için geçerli olur ama bizim sayfamızda çatışma getirebilir. Onların yazdıklarını sayfamızda paylaşmaya kalkarsak, paylaşmak istemeyenlerle çatışmaya sebep olabiliriz. Dostlukları buharlaştırmasına vesile olmayalım.

Olumlu hitap şekliyle arkadaş kalmayı arzu ediyor ve herkesi olduğu gibi kabul ediyorum. Farklı noktalarımızı gündemde tutup konuşmak yerine, asgari müşterekte ortak noktalarımızla beraber olmak istiyorum. Ben şahsen kimseyi kırmamaya çalışarak devamlılığımı sağlamak istiyorum. Önemli olan, karşı karşıya gelindiğinde, kardeşim benim, ne zorluklar yaşadık, bugünlere o zorlukları yenerek geldik, ne güzellikler yaşadık deyip yıllardır görmediğin arkadaşına, dostuna sarılabilmektir… Önemli olan, ben değil, biz diyebilmek, yürüyüşe devam etmektir.
Hoş olun. 4 Temmuz 2019, Ankara. İsmet Kadıoğlu.


 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.