Ulaşım, insanların veya eşyaların değişik amaçlarla taşıma araçlarıyla bir yerden bir başka yere yer değiştirmesi olayıdır.

Toplu taşıma, bir şehirdeki vatandaşların ulaşım ihtiyaçlarının, büyük taşıma araçlarıyla karşılanmasını sağlayan ulaşım sistemine denir.

Ulaşım, şehir içi ulaşım ve şehirlerarası ulaşım şeklinde sınıflandırılabilir. Ben bu yazımda; Anamur’da Mersin Büyükşehir’in toplu taşımacılığı ile ilgili arızaları anlatmaya çalışacağım.

Şehir içi taşıma işlemini belediyeler üstlenmiştir. Şehir içi toplu ulaşım hizmetlerinde hizmetin kaliteli olması için yolcu odaklı olmak zorunludur. Bu hizmette yolcu memnuniyeti önemli olmalıdır. Toplu ulaşımın olması gereken hususlardan biri yolcu bilgilendirmesidir. Araç içi ekranlar, afişler; araç içinde ve bilgilendirme yerlerinde, özellikle vatandaşın takip edememesi hali olabiliyor, aracı kullananlar vasıtasıyla bilgilendirmeler yapılmalıdır. Yolculuk halinde zaten duraklarda ve araç içerisinde olmak zorunda.

Toplu ulaşım hizmetlerinde hizmet kalitesinin artırılması yolcuya odaklanma ile mümkündür. Bunun için Mersin Büyükşehir bünyesinde sorumlu Ulaşım Dairesi Başkanlığı vardır. Bu birimin amacı, hizmet kalitesini yükseltmek, yolcunun memnuniyetini sağlamaktır. Bu başkanlık, yolcu ihtiyaç ve beklentilerini dikkate alarak hizmeti kaliteli hale getirmeyi sağlamalıdır. Ve yolcunun bilgilendirilmesi şarttır. Araç içi ekranlar, duraktaki levhalar/kalkış saatleri, basın aracılığı ile hat bilgileri ve diğer hizmetler bildirilmelidir.

Ayrıca hizmetlerde aksamalar olması durumunda Ulaşım Daire Başkanlığı ve Çağrı Merkezi ve şikayet hattı ile sorulanlara en kısa sürede çözüm odaklı cevap vermelidir.

Araç ve garajların en uygun şekilde düzenlenmesi, temizlenmesi ve araçların bakım ve onarımı günlük olarak yapılmalıdır.  

Toplu ulaşımda, yolcu güvenliği ve konforla birlikte sefer tarifelerine titizlikle uyulması gerekir. Yolcuyu güvenli bir şekilde taahhüt ettiği yere kadar götürme şartı da var tabi.
Bu arada şunu da belirteyim; Mersin Büyükşehri ‘Yolcu Hakları Bildirgesi’nde’ “seferlerin başlangıç anından bitiş anına kadar tüm sefer süresi 3 ayrı kamera ile görüntülenerek kayıt altına alınmakta olup hem yolcu, hem şoför hem de yol ile tüm sesli ve görsel kayıtlar yapılmaktadır” ifadesi yazılı olduğunu görüyoruz.

Yolculuğun konforlu olması için de otobüste havalandırma, klima ve aydınlatma sistemi olmalıdır. Bu konularda olması gerekenlerde bir aksaklık olduğunu gören yolcular, ilgili birime bildirmesi halinde 15 gün içerisinde cevap verilmesi ve arızalar giderilmesi gerekir.

Hizmet kalitesinin artırılması için belirli yapılması gerekenlerin denetlenmesi, elektronik ortam ya da sahada yüz yüze yolcu ile görüşüp memnuniyet anketleri yapılmalıdır.

Anamur Mersin’e 220 kilometre mesafededir. Anamur belediye hizmetlerinin bazıları Büyükşehir tarafından karşılanmaktadır. Örneğin su ve ulaşım Büyükşehir’in görevleri arasında. Bu konularda görevli birimler Anamur’da bulunmakta. Ancak bunların kontrolü merkez tarafından yapılmakta. 220 kilometreden ne kadar sağlıklı kontrol olur/olabilir tartışılır. Bana göre bu durum Anamur’un lehine olamaz.

Su konusunda olumsuzluklara fazla rastlamadım ama bu gün de su kesintisi var. Nedenini bilmediğimiz gibi ne zaman suyun geleceğinden haberdar edilmedik. Tabi birçok yerde elektrik, su, doğal gaz gibi kesintilerin olacağı ve ne zaman geleceği, neden kesildiği bilgisi belediyeler tarafından ilanlarla bildiriliyor. Burada bugün su için böyle bir bilgi maalesef verilmedi. İki şekilde değerlendiririm. Merkeze uzak olmamızdan bilgilendirilemedi. Doğru değil. İkincisi de belediye bu konudaki görevini yapmıyor/yapamıyor. Tabi bu durum hiç doğru değil.

Bahsetmek istediğim ulaşım. Anamur’da; Merkez-İskele, Merkez-Çarıklar/bozdoğan, Merkez- Malaklar ve Merkez-Toki şeklinde şehir içi ulaşım seferleri var. Bu merkezlerden kalkış ve dönüş saatleri liste halinde Mersin merkezden belirlenmiş ve duraklara liste asılmış. Tabi her hattın hareket saatleri aynı saatte ve aynı sıklıkta değil. Bu arada şunu da belirteyim, merkezdeki İskele seferleri listesi parçalanmış saatleri tam ve kesin bir şekilde okunamıyor.

31 Mart seçimlerinden önce Merkez den İskele istikametine gitmek istedim. Seferler her 20 dakikada olacak şekilde liste asılmış. Bu listeyi de Mersin Büyükşehir yetkilileri belirlemiş ve kontrolü de onlara ait. Örneğin 12.55’de kalkması gerekir. Kalkmadı. Orada bina altında görevli sandığım kişiye sorduğumuzda 30 dakikaya kalkıyor 13.00’de kalkar dedi. Kalkmadı. Otobüs arızalı veya otobüsün biri cenazeye gitti dedi. 13.15’de kalkması gerekir yine kalkmadı. Şoför yok dediler. Sonra orada yatan birileri kalktı duran otobüsü uygun olmayan saatte kaldırdı. Bu durumu Mersin’de bulunan onları kontrol eden birimi aradım. Orada olanlar liste dışında herhangi bir saatte otobüsü kaldırma yetkisi yok dedi. Sonuç aldık mı? Yok. 31 Mart’tan sonra yeni başkan düzeltir mi? Düzeltmemiş ve daha kötüsü oluyor.

Bayram öncesi yine 12.25’de kalkacak olan otobüse binemedim. Zira kartımın bir yıllık vizesi geçmiş. O işlemleri yaptırırken otobüs kalktı. 12.55’de kalkmalı. Kalkmadı. Sorduk aynı tavır 13.00’da dediler. Yine kalkmadı. Ören’den gelmiş ve İskele otobüsüne binecek olan Ahmet isimli bir arkadaş bu konuda çok değişik bilgilere sahipti. Ören için sefer yapan otobüsün küçük olduğunu, kışın yağmurda aktığını bu konuda çok yerlere şikayette bulunduğunu ve Ören’den gelip gidenlere bu seçimde aynı kişiye oy verirseniz siz koyunsunuz gibi ifadelerde bulunduğunu ama başkan değiştiği halde daha kötü olduğunu söyledi. İlgililere bu kişiden başka aday yapacak kimse bulamadınız mı gibi sitemli ifadelerle sıkıntıları ilettiğini ama değişen hiçbir şey olmadığını söyledi. Bu konuda bir dosya hazırladığını ve il başkanına göndereceğini ve bir nüshasını da Kemal Kılıçdaroğlu’na göndereceğini söyledi. Hatta o andaki otobüs seferlerinin kalkmaması halini ilgili yerlere iletti. Zira 13.30’da sefere otobüs kalkabildi.

O arada ben, Ahmet bey ve Akkız Arslanoğlu isimli bayan orada bulunan kişilere gidip gidip neden saatlerinde kalkmadığını sorduk. O bayan da her gün İskele’ye o saatte işe gittiğini ve bu tür aksamalarda işe geç kaldığını ve sürekli bu durumun yaşandığını söyledi. O gün orada ilgililerin bizlere değişik dakikalarda müracaatlarımızda söyledikleri: Otobüs arızalı, birinin mazotu yok, şoför yok.. O bir saat sürede bu söylediklerinin hepsi yalandı. Zira Ören’den gelen otobüsün şoförü benim geldiğim otobüs duruyor ve herhangi bir problemi yok dedi. Ve en ilginci de 13.30’da otobüs kalktığında durakta tam tamına 6(Altı) tane otobüs vardı.

Benden söylemesi. Ben oy vermedim ama olayları aktaranlar oy verenler. Dünya dönüyor. Uyarmak bizden düzeltmek başkan Vahap Seçer’den. Vahap Seçer’e oy verenler kendisinden daha şikayetçi.

Hoş kalın. Ağustos 2019, Anamur. İsmet Kadıoğlu.


 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner12