ŞEHRİMİZİ TESLİM ETTİĞİMİZ EMİN İNSAN HİDAYET KILINÇ’A
21 Mayıs 2018 tarihinde yazdığım bir köşe yazımı, seçimde içme suyu birinci önceliği iken ikinci önceliği doğalgaz olduğunu söyleyen ve projeleri arasında o şekilde sunulan doğalgaz konusunu, Başkan Hidayet bey için tekrar yayınlıyorum.

Bu konuda seçim anında kedisiyle görüştüm. Ve siz Ankara’da yaşıyorsunuz, ben de Ankara’da yaşıyorum. Biliyorum ki, Ankara’da üşümüyorsunuz ama Anamur’a gelince üşümüyor musunuz dediğimde evet dedi. İlk icraatlarım arasında Anamur’a doğalgaz getirmesi olacak demişti. Seçim toplantılarında da ilgili yerlerle görüşme yaptığını ve 12 bin abone şartının olduğunu/garantisinin verilmesini söylemişti. Anamur doğalgazın gerekliliğini bilmeyebilir nasıl yapacaksınız dediğimde de tek tek, ev ev dolaşıp ikna edip sözünü alacağım demişti. Anamur halkı oy verdi başkan oldunuz, Halep orada arşın sizin elinizde ölçün kaç metre görelim diyor ve sözünüzün takipçisi olacağımızı söylüyorum Hidayet başkan..

ANAMUR’DA DOĞALGAZ
Konumuz Anamur. Ne yapmak istiyoruz? Doğalgaz Anamur’a gelsin. Bu nasıl olur? Ve Anamur’da bu konu kiminle ilgilidir. Belediye ve İktidar partisiyle ilgili. Süresini bilmiyorum ama belediye yetkilileri daha öncesinden bu konuda bir girişimde bulunmuş. Ancak gelsin diyenlerden bir miktar para talebinde bulunulmuş, buna kimse yanaşmamış (bir arkadaşın anlatımıdır).

Yine bir sohbette anlatılan; bakan Lütfi Elvan bu konuda kendisinden talepte bulunulması sonucu, Ak Parti ilçe başkanı Fevzi Yılmaz’a belediye başkanıyla beraber resmi olarak müracaat edilmesini söylemiş. Hatta bu konuda Ermenek belediyesiyle görüşüp yasal yollarının nasıl olduğunu öğrenilmesinden bahsedilmiş. Zira Ermenek’e doğalgaz getirilmiş.

Bu konuyu Ak parti ilçe başkanı Fevzi beye de sordum. Özellikle seralara birebir şahısların doğalgaz olmadan, kalorifer sisteminin yatırım maliyetinin çok fazla olmasından dolayı mümkün olamayacağını söyledi. Doğalgaz için de üniversite ile birlikte bir teşebbüsleri olduğunu, ancak bu konunun yerel yönetim sorumluluğunda olduğunu ancak şu andaki yönetimin (M. Türe yönetimden söz ediyoruz) bu sorululuğu almak istemediğini söyledi.

Fevzi beyin ifadesine göre, doğalgaz alt yapı çalışmasının belediyenin izin vermesiyle şirket tarafından yapılması gerekiyor. Ve ister seralar için ister evler için doğalgaz tüketiminin Anamur’da ne kadar olabileceği tahmin edilebilmektedir. Doğalgaz şirketlerinin yapacağı yatırımın karşılığında belediyenin tüzel kişiliğinde taahhütte bulunması gerekiyor. Doğalgaz şirketine bu garanti/ taahhüt belediye tarafından verilmesi gerekiyor. Özellikle şehir içi ya da seralara altyapı çalışmalarının belediye tarafından kendi payına düşen kısmının çalışması yapılmalı. Ve şirkete çalışma izni vermeli ve tüketim konusunda taahhütte bulunmalıdır. Ancak mevcut belediye (M. Türe yönetimdeki belediye) bu sorumluluğu almak istemiyor dedi Fevzi bey. Bunun üzerine Fevzi beye, doğalgazın Anamur’a gelmesi için ne yapılmalıdır dedim. “Yerel yönetimi almamız halinde bu mümkün” dedi.

Yıllarca Mersin- Anamur- Antalya sahil yolunun yapılması talebinde bulunuldu. Zamanın en yetkili Anamurlu bakanı (Allah ameliyle rahmet eylesin) Kazim Rüştü Yücelen bile, bu yolun yapılmasına Türkiye’nin bütçesi yetmez dedi. Ve yapılmadığı gibi niyet bile edilmedi. Şimdi başlandı ve birçok yeri tamamlandı. Sanırım %80’i yapıldı. Aynen sahil yolu gibi doğalgazın getirilmesi meşakkatli ve pahalıya mal olacak gözüküyor. Ama Anamur için gerekli. Rutubet ve nemin çok olduğu Anamur’da doğalgaz gerekli. Evlerde ısınmak ve ocaklarda yemek için gerekli. Çok ucuz ve sağlık söz konusu olunca gerekli olduğunu düşünenlerin çok olduğunu tahmin ediyorum. Doğalgazın olduğu illerde oturup, zaman zaman buralara gelenler, örneğin Ankara veya Konya’da oturanlar Anamur’da daha çok üşüdüklerini söylüyorlar.

Üşümenin giderilip sıcak duruma gelinmesi hali olan ısınma için ve daha ucuza yemek pişirmek için doğalgaz gerekli.

Pekiyi nasıl getirilebilir doğalgaz? Birincisi, Ermenek’ten borularla, Kazancı ve Abanoz Yaylası üzerinden getirmek. Zor mu? Zor. Mersin-Anamur-Alanya sahil yolu daha zordu. Türkiye’nin bütçesi yetmez denecek kadar zor denmiş iken yapıldı. Doğalgaz, sahil yoluna göre, daha kolay gelir. Mutlaka getirilmeli.

Doğalgazın Anamur’a getirilmesinde ikinci bir seçenek: Doğal gaz, atmosfer basıncında, -162°C’ye kadar soğutulursa yoğunlaşıp sıvı gaz haline geçer. Ve “Sıvı Doğal Gaz”(LNG) olarak adlandırılır. Böylece gaz fazından sıvı fazına geçişte hacim 600 kez küçültülünce sıvı halde saklanabilmektedir. Bu durum, doğal gazın boru hatları ile taşınmasının teknik ve ekonomik anlamda mümkün olmadığı yerlere, gemi ve tankerlerle taşınmasını daha uygun hale getirmektedir.
Sıvı doğal gaz/LNG, kokusuz, renksiz ve zehirli olmayan, sıvı hali bir yakıttır. Sıvı haliyle daha pratik taşınmakta ve depolanmaktadır. Ancak tüketime, gaz halinde sunulmaktadır.
Öyleyse Anamur’a doğal gazın Ermenek üzerinden borularla getirilmesi zahmetli ve masraflı ise “Sıvı Doğal Gaz” durumunda tankerlerle veya gemiyle getirilip gaz olarak sunulması mümkündür. Bu konuyu da Ak Parti ilçe başkanı Fevzi beye sorduğumda, Anamur için “Sıvı Doğal Gaz” halinde depolama yöntemiyle mümkün olabileceğini ifade etti.
Doğal gaz gelmesiyle seraların ve her türlü taşınmazların değeri artacak, Anamurlular rahat edecek... Ancak anladığım kadarıyla belediyenin Ak Parti yönetiminde olursa doğalgazın getirilebileceği anlaşılıyor. Ben işin görünen yüzünü yazıyorum. Talep bizden, getirmek ilgililerden ve Anamur halkından..
Hoş kalın. 21 Mayıs 2018, Anamur. İsmet Kadıoğlu

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.