Asayiş:
Başkan Kılınç'dan 'Çatkaya Firması ile ilgili Sahte evrak açıklaması'

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Çarıklar mahallesindeki muz serasına belediye tarafından kesilen 3 milyon 813 bin liralık para cezası ve belediyeye haciz gelmesiyle ilgili açıklama yaptı.
Kılınç, Ünlüselek Hotel’de düzenlediği basın toplantısında, Anamur Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR) Başkanı Hasan Çatkaya’nın şirketine ait Çarıklar mahallesindeki serada, şikayetler üzerine yaptıkları inceleme sonucunda izinsiz olduğunu tespit ettiklerini ve İmar Kanunu’na göre mühürlediklerini söyledi.
Çatkaya’nın sosyal medyadaki şahsi profili ve MUZBİR’e ait kurumsal sosyal medya sayfasında kesilen cezanın yasal olmadığına dair paylaşımlar yaptığını ifade eden Kılınç, “Yapılan paylaşımlarda cezanın kanunsuz olduğu belirtildiği için, cezanın dayanağını kamuoyuna anlatma gereği doğmuştur” dedi.
 

“BAŞVURU DİLEKÇESİNİN EKİNDEKİ ‘SAKINCA YOKTUR’ YAZISI DEVLETİN SİSTEMİNDE YOK”
Çatkaya’nın 2017 yılı Aralık ayında iki ayrı dilekçeyle Çarıklar mahallesinde iki ayrı parselde toplam 230 dönüm sera yapmak üzere izin başvurusunda bulunduğunu belirten Kılınç, şunları söyledi:
“Bu dilekçelere Çevre ve Şehircilik Mersin İl Müdürlüğü’nden alınmış, sera yapılmasında sakınca bulunmadığını belirten bir yazı da eklenmiştir. Belediyenin yaptığı incelemede, söz konusu parsellerin Çarıklar Uygulama İmar Planı sınırları içerisinde ‘Turizm ve Tesis Alanı’ kapsamında olduğu belirlenmiştir. Belediye, başvuru ekindeki yazıyla, sorulan kurum görüşleri arasındaki çelişkiyi göz önünde bulundurarak talep konusu izni vermemiştir. Yani şu ana kadar aldığı bir izin yoktur. Geçtiğimiz Eylül ayında Çevre ve Şehircilik Mersin İl Müdürlüğü’ne bir yazı yazarak başvuru dilekçesine eklenmiş olan yazının geçerli olup olmadığını sorduk. Verilen cevapta müdürlüğün sisteminde kayıtlı böyle bir yazının olmadığı belirtilmiştir.”
 

“ENCÜMEN, İMAR KANUNU’NA GÖRE 3 MİLYON 813 BİN LİRA CEZA UYGULADI”
Seranın turizm ve tesis alanı içinde kalması ve izinsiz olarak yapılmış olması nedeniyle 3194 sayılı İmar Kanunu hükümlerine göre mühürlendiğini ifade eden Kılınç, “Mühürleme işleminin ardından Belediye Encümeni kararıyla İmar Kanunu’nun 32. ve 42. maddelerine göre Çatkaya firmasına 3 milyon 813 bin 497 lira para cezası uygulanmıştır” dedi.
 

“SAHTE EVRAK İDDİASIYLA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK”
Belediyenin yaptığı işlemlerde herhangi bir hukuksuzluk bulunmadığını vurgulayan Kılınç, “Yapılan tüm işlemler İmar Kanunu’na göre gerçekleşmiştir. MUZBİR kamu yararına çalışan bir kuruluştur. Bu kuruluşun sosyal medya sayfasında kişilerin özel konularını yayınlaması doğru değildir. Yapılan bu yayınlar kamuoyunu yormuştur” diye konuştu.
Kılınç, sahte evraktan dolayı suç duyurusunda bulunduklarını da ifade ederek, “Sahte belge düzenleme iddiasıyla suç duyurusunda bulunduk. Kendilerinin de yasal yollara başvuracağını öğrendik. Saygı duyarız. Bundan sonra yasal süreç devam edecek. Bu arada bizi CİMER’e şikayet etmişler biz de gerekli cevabı verdik. Yasal süreç sonlanınca kanun neyi emrediyorsa onu yapacağız” şeklinde konuştu.
 

“BELEDİYE İCRAYA VERİLDİ, MAHKEME DURDURDU”
Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, BETAŞ firmasının belediyeyi icraya verdiğini, yaptıkları müracatla mahkemenin icrayı durdurduğunu söyledi.
Seçim döneminde yapılan ihaleleri açıklayan Kılınç, şunları söyledi:
“Atatepe 1 milyon 253 bin lira, Organik Pazar Yeri 846 bin 188 lira, Çarıklar Tesisi 1 milyon 347 bin lira, Ören Stadyumu 490 bin 180 lira, Beton Asfalt 3 milyon 605 bin lira olmak üzere toplam 7 milyon 541 bin 994 lira. Biz borcu döndürmeye çalışıyoruz. Müfettiş çağırdık, geldi gerekli tespitleri yaptı. Kanun önce alınanın önce ödenmesini söylüyor. Ama biz buna rağmen devlette devamlılık ilkesine göre bu arkadaşlara teklif götürerek, taksitlendirme önerisinde bulunduk. Ama malesef icraya verildi. Biz de dava açıp durdurduk. Makam aracı dahil araçlarımız emniyet tarafından götürülmedi.”
Kılınç, şirket sahibiyle bir ödeme planı yapmak üzere davet ettiğini ancak belediye gelmediğini da kaydetti.
 

“2018’DE ALINAN 3 MİLYON 600 BİN LİRALIK BORCU YAPILANDIRDIK”
2018 yılının ekim ayında alınan 3 milyon 600 bin liralık bir borç olduğunu da ifade eden Kılınç, “Bu borcu kapatsak kaç liraya kapatacağımızı sorduk. 4 milyon 4 bin liraya kapatabileceğimiz bize söylendi. Yeni bir yapılandırma yaptık ve 1 Ocak 2020’den itibaren aylık 105 bin liraya anlaştık. Yani bu yeni yapılandırmayla 51 bin liralık bir rakam belediyenin kasasında kalacak” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yangın Sonrasında Aydıncık Görüntüsü...
Mersin'in Aydıncık ilçesinde 2 gün önce çıkan ve yangın kısmen kontrol altına alındı, fakat görüntü...

Haberi Oku