AVRUPA’DA MEDENİ DÜNYANIN İŞLEDİĞİ BİR CİNAYET: 1995 SREBRENİTSA SOYKIRIMI VE ‘ŞARK MESELESİ’
HİKMET SOFU
 
MEDENİ DÜNYA, ALNINDAKİ BU KARA LEKEYİ NASIL TEMİZLEYECEK?..
“Bugün 11 Temmuz 1995. Sırplar için kutsal bir günün yıl dönümünü kutlamadan önce Sırp Srebrenitsa'dayız. Bu kenti Sırp milletine armağan ediyoruz. Osmanlı’ya karşı gerçekleştirdiğimiz ayaklanmanın anısına, Türklerden öç alma vakti gelmiştir.” (Ratko Mladiç, 1995)
İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi, “Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar’ın 19. Yüzyılda Balkanlarda uyguladığı Müslüman soykırımının 21. Yüzyıla 5 kala devamı Srebrenitsa!.. Mitterand ne demiş Cilnton’a ‘Avrupa’da bir Müslüman devlet istemiyoruz.’ Sormak lazım Batılı dostlarımıza ‘Niye?’ Neden? Niçin?..
EVET!.. SREBRENİTSA KATLİAMI, AFGANİSTAN, IRAK, SURİYE, MISIR, LİBYA, FİLİSTİN, GAZZE, DOĞU TÜRKİSTAN, MYANMAR, ARKAN, … KATLİAMLARI 20. YÜZYIL SONU İLE 21. YÜZYIL BAŞLARINDA EMPERYALİST SÖMÜRGECİ DÜNYA MEDENİYETİNİN TEMSİLCİLERİNİN İŞLEDİKLERİ İNSANLIK CİNAYETİNİ, DÜNYA BARILININ TEMİNATI OLMASI GEREKEN İSLAM MEDENİYETİ TEMSİLCİLERİNİN EL PENÇE SEYREDEREK ORTAK OLDUKLARI BİR TİRAJEDİ…
Eğer tedbir alınmazsa, Türk dünyası ve Müslüman dünyası uyanmazsa yeni katliamlar, yeni soykırımlar kapıda… Sahi neydi şu Batı dünyası ve Kuzey dünyasının 19. Yüzyıl boyunca dilinden düşürmediği ‘Şark Meselesi?’ Bilenimiz var mı? Tarihçilerimiz emperyalistlerin narkozunda mı?
 
SOYKIRIM İTİRAFI
“Bugün 11 Temmuz 1995. Sırplar için kutsal bir günün yıl dönümünü kutlamadan önce Sırp Srebrenitsa'dayız. Bu kenti Sırp milletine armağan ediyoruz. Osmanlı’ya karşı gerçekleştirdiğimiz ayaklanmanın anısına, Türklerden öç alma vakti gelmiştir.” (Ratko Mladiç -Bosna-Hersek Federasyonu Sırp Cumhuriyeti Genel Kurmay Başkanıydı. 1995'te ICTY tarafından Saraybosna kuşatması ve Srebrenitsa soykırımının baş sorumlularından- Sırp birlikleri Srebrenitsa’ya girerken basına böyle demeç verme cüretini göstermişti)
1992-1995’te, Bosnalılar lehine olan BM kararlarını veto eden Fransa’nın Cumhurbaşkanı Mitterrand da, ABD Başkanı Bill Clinton’la yaptığı özel bir görüşmede Clinton’a, “Hıristiyan Avrupa'nın ortasında Müslüman bir ülke kabul edilemez.” diyerek koroya katılıyor…
Rusya da, BM Güvenlik Konseyi'nde Srebrenitsa katliamının soykırım olarak tanınmasını öngören tasarıyı reddediyor.
Uluslararası Ceza Mahkemesi eski sözcüsü ve gazeteci Florence Hartmann, Fransa'da yayımlanan “Srebrenitsa: Reelpolitik'in kanı” (Srebrenitsa: Reelpolitik du sang) isimli kitabında, Srebrenitsa'da ‘geliyorum' diyen soykırımı Batı'nın neden engellemediğinin belgelerini sunuyor. Meğer medeni(?) Batı dünyası Srebrenitsa’da binlerce insanı Sırplara yem olarak verme insanlığını(!?) daha doğrusu canavarlığını göstermişler…
Hartmann’a göre, “ABD, Fransa ve İngiltere'ye göre 100 bin Bosnalı Müslüman'ın öldüğü savaşın daha fazla devam etmemesi için Srebrenitsa feda edilmeliydi. Srebrenitsa, Batı'nın sık sık söylendiği gibi hatalar zincirinin bir sonucu değil, Bosna Savaşı'nı bitirmek için göze alınması gereken bir katliamdı.”
Srebrenitsa soykırımının hemen ardından Sırbistan, Bosna ve Hırvatistan arasında imzalanan Dayton Barış Antlaşması'nı kaleme alan ABD Yugoslavya Özel Temsilcisi Richard Holbrooke, 2005'te Bosna TV kanalı Hayat'a verdiği röportajda 1995'te “Barışın sağlanması için Srebrenitsa'yı feda etme emri aldığını” söylüyordu
Miloseviç, Karadziç ve Mladiç'in 'Büyük Sırbistan' hayalleriyle yaptığı etnik kıyıma meğer medeni (?!) Avrupa, ABD ve BM Genel Sekreteri bizzat yardımcı olmuş veya sessiz kalarak yardımcı olmuşlar…
BM Savaş Suçları Mahkemesi Başsavcısı Carla Del Ponte, savaş suçlularının Sırplar tarafından kahraman olarak görüldüğünü ve Sırbistan tarafından korunduğunu belirtiyor. Soykırımın baş sorumluları da, Slobodan Miloseviç, Radovan Karadziç ve Ratko Mladiç…
 
BM BARIŞ GÜCÜ: 8 BİN 342 BOSNALI’YI KATİLLERE TESLİM EDEN GÜÇ!..
11 Temmuz 1995’te Sırp ordusu, BM korumasındaki Srebrenitsa'ya giriyor. 35 bin Bosnalı Müslüman'ın bulunduğu kampta erkek olarak ne varsa çoluk-çocuk, genç-ihtiyar demeden otobüslere bindirip götürüyor ve 3 gün boyunca katlediyorlar. BM barış gücünün yaptığı tek şey var: 8 bin 342 Bosnalı’yı bu katillere teslim etmek!..
12 Temmuz 1995’te Sırplar 9 Temmuz 1992’de rehin aldıkları BM gücüne ait 30 Hollandalı askeri teslim ediyorlar. Karşılığında da BM’ye ait Hollanda ordusu, Müslümanları Sırp katillere veriyor.
13-16 Temmuz 1995: Katil Sırp ordusu üç gün boyunca bugün ‘ölüm yolu' olarak adlandırılan 105 km.lik yol boyunca 8 bin 372 Bosnalıyı topluca katlediyor ve toplu mezarlardaki cesetleri kepçe ve dozerlerle tahrip ediyor.
Bugün 3,5 milyon nüfuslu Bosna-Hersek için Srebrenitsa soykırımının ateşini söndürmek için uğraşıyor. Bosna’da anneler 20 yıldır kaybolan çocuklarını arıyor, kaybolan çocuklarının kemiklerini arıyor. Bosnalılar, Sırpların canavarlığına, Batı dünyasının hainliğine ve İslam dünyasının duyarsızlığına karşı sabırla imanını, inancını, medeniyetini yaşatmak ve Sırp katilleri elinde can veren evlatlarının emanetini devam ettirmek için uğraşıyor.
Srebrenitsa’yı bir açık hava müzesi yaparak hem kayıplarının hatırasını canlı tutmak hem de medeni dünyaya ders vermek için çabalarken bir yandan 20 senedir hala bulamadığı kayıplarını bulmak için toplu mezar aramalarına devam ediyor, bir yandan da savaş suçlularının yargılanmasını istiyor…
 
SIRPLAR SOYKIRIMI KABULE YANAŞMIYOR
2015 yılında, Avrupa Parlamentosu (AP) ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 1995'teki Srebrenitsa soykırımını kınayan ve uzlaşma çağrısı yapan bir kararı ele aldı. Böylece iki bağımsız ve dünyaca kabul edilmiş uluslararası mahkemece ‘soykırım’ olarak tanındı.
Sırplar, Srebrenitsa’da soykırım yaptıklarını kabul etmiyor. Sırplar’a göre burada ‘karşılıklı bir katliam’ yaşandı, Bosna Savaşı'nın asıl mağduru Sırplar ve Srebrenitsa'da öldürülen insan sayısı da olduğundan fazla abartılıyor. Bosna Sırp özerk yönetimi Başkanı Milorad Dodik’e göre Srebrenitsa soykırımı ‘uluslararası bir yalan’.
Rusya da Sırplar’dan taraf; BM Güvenlik Konseyi'nde Srebrenitsa katliamının soykırım olarak tanınmasını öngören tasarıyı veto ediyor.
Bosna Kayıp Kişiler Enstitüsü Başkanı Amor Masovic ise Sırplar’ın soykırımı inkar etmeleri beyhude ve "BM'nin yaptığı oylama bir anlam taşımıyor. Bilimsel çalışmalar ve uluslararası mahkemeler yaşananları soykırım olarak tanımladı.”
 
AVRUPA’NIN GÖBEĞİNDE BİR MÜSLÜMAN SOYKIRIMI: SREBRENİTSA KATLİAMI
4-6 Haziran 1992: Sırp ordusu Müslüman çoğunluğun yaşadığı Srebrenitsa'da 392 köyü bastı. 3 bin 962 Müslüman öldürüldü.
6-8 Temmuz 1992: Sırp ordusu, BM koruması altındaki Srebrenitsa'ya saldırdı. BM havadan destek vermeyince şehir iki günde düştü.
9 Temmuz 1992: Sırp ordusu BM Barış Gücü'ne bağlı 30 Hollandalı askeri rehin aldı.
10 Temmuz 1992: Daha önce hava saldırısı taleplerini uygulamayan BM Kumandanı Fransız General Bernard Janvier bu kez talebi kabul etti. Ancak, geç kalınmış müdahale Sırpları durdurmadı.
11 Temmuz 1992: BM Barış Gücü, ‘yanlış başvuru formu doldurulduğu' gerekçesiyle Sırplara hava saldırısı talebini işleme koymadı.
12 Temmuz 1995: Daha önce rehin alınan 30 askerini teslim alan Hollanda ordusu, Müslümanları Sırp ordusuna teslim etti.
13-16 Temmuz 1995: Sırp ordusu, bugün ‘ölüm yolu' olarak adlandırılan 105 km yol boyunca 8 bin 372 Bosnalıyı toplu infazlarla katletti. Toplu mezarlardaki cesetler kepçe ve dozerlerle tahrip edildi.
 
ŞARK MESELESİ’Nİ HATIRLAYALIM
İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi, “Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar’ın 19. Yüzyılda Balkanlarda uyguladığı Müslüman soykırımının 21. Yüzyıla 5 kala devamı Srebrenitsa!.. Mitterand ne demiş Cilnton’a ‘Avrupa’da bir Müslüman devlet istemiyoruz.’ Sormak lazım Batılı dostlarımıza ‘Niye?’ Neden? Niçin?..
Eğer tedbir alınmazsa, Türk dünyası ve Müslüman dünyası uyanmazsa yeni katliamlar, yeni soykırımlar kapıda… Sahi neydi şu Batı dünyası ve Kuzey dünyasının 19. Yüzyıl boyunca dilinden düşürmediği ‘Şark Meselesi?’ Bilenimiz var mı? Tarihçilerimiz emperyalistlerin narkozunda mı? Siyasilerimiz emperyalizmin hizmetinde mi?
Kahraman Saray Bosnalılar ve rahmetli Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç yalnız mı?
Batı dünyasına, alnındaki kara lekeleri insan gibi nasıl temizleyeceğini öğretecek bilgeler topluluğu olmalı, çıkmalı...
Fatih Sultan Mehmet’in emaneti ve mirası Balkanlar’da Saray Bosna’da bir tarih yazan Bosnalı kardeşlerimize, şehitlerimize, gazilerimize, Aliya İzzetbeğoviç’e ve Türkiye’den Bosnalı kardeşlerinin yardımına koşarak destanlar yazan kahraman Türk Askerine selam ve zafer duası ile… (12.7.2015)

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.