ÇİN’İN PİŞKİNLİĞİNE BAK: UYGURLAR MUTLU VE HUZURLU İMİŞ(!?..)
BİR DE TÜRKİYE’YE ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERMEZ Mİ!..
ÇİN’E ‘İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİ’ DERSİNİ KİM VERECEK, ADAM GİBİ?
HİKMET SOFU
 
BİLİYOR MUSUN KARDEŞİM?
Uluğ Türkistan’ın bir parçası Doğu Türkistan!..
Biliyor musun kardeşim: Türklerin ana yurdu bu toprakları emperyalist Komünist Çin (Kızıl Çin) 1950’li yıllarda işgal etmiş ve ‘yeni elde edilmiş ülke’ anlamında ‘Sinkiang’ adını vermişti…
İşte bu ülkede, Kaşgarlı Mahmut’un, Yusuf Has Hacip doğup büyüdüğü bu ülkede -Doğu Türkistan / Sinkiang (Sincan)da- bugün oruç tutmak yasak, bayram yapmak yasak, camiye gitmek yasak! Yasağı koyan Çin… Ve bu ‘insan temel hak ve hürriyetleri’ suçunu işleyen, oruç tutma hürriyetini insanın elinden alan Çin güya haklı imiş, kendisini savunuyor, Türkleri, Müslümanları terörist olarak göstermek istiyor… Şu rezalete bakar mısınız, işte son haberlerden biri:
Çin, Sincan'da yaşayan 10 milyonu aşkın Uygur'un, Çin'deki 56 etnik azınlıktan biri olduğunu, mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamlarını sürdürdüklerini iddia ederek, “Türkiye’den Çin'in toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı duymasını, söz konusu problemle alakalı tavır ve söylemlerine dikkat etmelerini istiyoruz” dedi…
Çin, Doğu Türkistan’da Uygurlar üzerinde uyguladığı insan hak ve hürriyetlerinde kısıtlama, baskı, şiddet ve soykırıma gösterilen haklı tepkiler üzerine bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Ancak açıklamanın elle tutulur hiçbir yanı yok!.. Sanki Müslümanların oruç tutmasını yasaklayan onlar değil, sanki hiçbir haklı gerekçeye dayanmadan aklına estiği an onlarca Türk’ü kurşuna dizen, öldüren Çin değil… Üstüne üstlük bir de Türkiye’ye aba altından sopa göstermezler mi!..
AA’nın ve Reuters'ın haberine göre, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Uygurlar huzurlu ve hallerinden memnun bir şekilde yaşayıp çalışıyorlar. Anayasadaki kanunlar çerçevesinde dini özgürlüklerinden faydalanıyorlar" demiş. Hua, "Yani bazı haberlerde bahsettiğiniz gibi Şincan'da sözde 'etnik sorun' diye bir şey yok" ifadesini kullanmış.
 
TÜRKİYE’YE ABA ALTINDAN SOPA
Türkiye'de yaşanan Çin karşıtı protestolardan oldukça endişeli olduklarını belirten Hua, şunları kaydetmiş:
"Türk tarafının gerekli önlemleri alarak Türkiye'deki Çin vatandaşları ve kurumlarının can ve mal güvenliğinin sağlanması talebinde bulunduk. Türk tarafından Çin'in toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı duymasını, söz konusu problemle alakalı tavır ve söylemlerine dikkat etmelerini ve bu şekilde Türk-Çin ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişimine Çin tarafıyla ortak çaba göstermesini istiyoruz." İşte Çin’in ağzıyla haber böyle bitiyor… Ama gerçek ne?
 
DOĞU TÜRKİSTAN’A HÜRRİYET!..
Kaşgarlı Mahmut’un, Yusuf Has Hacip doğup büyüdüğü ülkede -Doğu Türkistan / Sinkiang (Sincan)- bugün oruç tutmak yasak, bayram yapmak yasak, camiye gitmek yasak!
Uluğ Türkistan'ın bir parçası Doğu Türkistan'a (Sinkiang / Sincan) hürriyet!..
 
KARDEŞLERİMİZİN ORUÇ TUTMA HÜRRİYETİ BİLE YOK!.. Doğu Türkistan’da insanlar idam edilirken nerede kaldı insanlık!?.. İnsanların oruç tutma hürriyeti yok mu? Dinini, inancını yaşama hürriyeti nasıl elinden alınabilir?
Çin'in 1950’li yıllarda işgal ettiği Türk dünyasının bir parçası Doğu Türkistan’da (Şincan Uygur Özerk bölgesi) 2015 yılı Ramazan ayında Müslüman Türk’ün oruç tutma hürriyeti yok!.. Çin hükümeti Müslüman memur, öğrenci ve öğretmenlerin oruç tutmasını yasaklamış. Çıkan olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısı 30’u aşmış…
 
ÇİN’E ‘TEMEL İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİ’ DERSİNİ KİM VERECEK, ADAM GİBİ?
Nerede insan hak ve hürriyetlerinin teminatı ve savunucusu Türkiye?
Nerede, ‘Nerede bir mazlum varsa onun hakkını, hukukunu zalimden alacak adil Türkler?’
Nerede, ‘Zulümden, şirkten, adaletsizlikten, hukuksuzluktan gökte mavi gök çökse; yerde yağız yer delinse onu adaletle yeniden tanzim ederiz, nizamı alemden sorumluyuz’ misyonuyla yüklü kahramanlar?
NEREDE İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİNİN TEMİNATI VE SAVUNUCUSU TÜRKİYE?
YAŞASIN ‘MUHTEŞEM TÜRKİYE!..’
 
RAMAZAN’IN, KUR’AN’IN MESAJI : İNSANA HÜRRİYET!.. DÜNYA’DA HUZUR, BARIŞ
BİLİYOR MUSUN KARDEŞİM? Kaşgarlı Mahmut’un, Yusuf Has Hacip doğup büyüdüğü ülkede -Doğu Türkistan / Sinkiang (Sincan)- 21. Yüzyılda bugün oruç tutmak yasak, bayram yapmak yasak, camiye gitmek yasak!.. İşgalci, sömürgeci Çin yasaklamış oruç tutmayı haberin var mı? Hani, 'Doğu'daki bir Müslüman'ın ayağına bir diken batsa ondan batı'daki Müslüman rahatsız olur'du ya, hatırlayalım!..
 
GÖREVİN SADECE MÜSLÜMANLARA DEĞİL, MÜSLÜMAN OLMAYAN MAZLUMLARA DA ŞEFKAT ELİNİ UZATMAK, KOL KANAT GERMEK…
Kan ağlayan sadece Doğu Türkistan değil! Bir bak etrafına, Karabağ’a, Irak’a, Suriye’ye, Filistin’e, Mısır’a, Libya’ya, Arakan’a … İslam dünyasına ve dünyaya… Mesela güya hür dünyanın merkezi(!?) ABD eyaletlerinde siyahilere yapılan işkencelere… New York caddelerinde köprü altlarında ekmek arayan aç insanlara…
Görevin sadece Müslüman kardeşlerine değil, Müslüman olmayan mazlumlara da şefkat elini uzatmak, kol kanat germek…
Zalimin zulmünden insanları; dağları taşları, kurtları kuşları; otları ağaçları korumak!.. Nerede bir zalim varsa karşısına adam gibi dikilmek!..
 
HAYDİ RAHATINI BOZ, AYAĞA KALK!..
Bu mübarek Ramazan ayında Ramazan orucunun, Kur'an'ı Kerim'in, İslam Peygamberi Ahmet'i Mahmut'u Muhammed Mustafa’nın insana yüklediği misyon, görev bu!.. Dünyayı insanca yaşanır bir yer kılmak çabası. İnkılapçı ruh!.. ‘İyiliği emretmek, kötülüğü yasaklamak’ iradesi peşinde koşmuyorsak başka türlü nasıl insan olunur ki!.. Haydi rahatını keyfini boz, yeni bir hak, hukuk, adalet, huzur ve barış dünyası kurmak için ayağa kalk!..
İnsana hürriyet!.. Dünya’da intizam, huzur, barış…
YENİ BİR HAK, HUKUK, ADALET VE BARIŞ DÜNYASI KURMAK İÇİN AYAĞA KALK!.. Şunu da unutma bu görev sadece Ramazan ayına has değil. Ömür boyu 365 gün / 24 saat… 


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.