Çöp, işlevini yitirmiş ve kullanılamaz her türlü materyale verilen genel addır.

                Meyve, sebze ve diğer gıda maddeleri ile tüketimde kullanılan maddelerin işe yaramayan kısımları, kullanılmaz hale gelen eşyalar ve değerini yitiren maddeler olarak da tanımlanmaktadır. "Çöplük" olarak belirlenen yerlere bırakılan, insan ve çevre sağlığına zarar vermeden atılması gerekenlerin hepsi çöptür.
          Çöp Kamyonu, çöp toplamak ve taşımak amacıyla tasarlanmış olan araç. 
          Çöpçü, belediye veya özel kuruma bağlı olarak topluma ait alanlarda temizlik işi yapan, çöpleri toplayan kişilere verilen isimdir. Mahallelerde, sokaklarda ya da konutlarda belediyenin çöp varilleri bulunur. Çöp arabaları ile gelen çöpçüler çöp varilini aracın arkasına boşaltırlar, yeri temizlerler. Çöp arabası, çöplüklere giderek çöpleri boşaltır.
          Genelde çöpler gece yarısı toplanır. Çöp arabası, gece 24’e geldiğinde geçer sokaklardan, külkedisi misali. Çocuk balkona çıkar ve çöpçülerin kamyonun arkasına çöp varillerini ahenkle sallayışlarını izler. Sonra o çöpleri ezer kamyon.
          Evet; her çocuk da doktor olmak isteyecek değil ya... Belki de bazılarının hayali çöplerdir. Çöp var, çöpte çalışanların da olması zorunlu. Yani her çocuk da büyüyünce mühendis olmayı isteyecek diye bir şart yok ya, kimi çocuklar çöpçü olmayı isteyebilir. 
          Yazımızı Erkin Koray’ın “Çöpçüler” isimli şarkı sözleriyle devam ettirelim.

          Aşktan yana şansım yok, 
          Ağlıyorum derdim çok, 
          Aşkımı kaybetmişim,
          Sordum sordum bulan yok. 

         

          Dün gece çok aradım, 
          Aradım bulamadım, 
          Kör olası çöpçüler, 
          Aşkımı süpürmüşler. 

          Sokaklarda ne ararsın, 
          Beni kimden sorarsın, 
          Ben düştüm aşk ateşine, 
          Sende düşme yanarsın aaaa aaaa kör olası çöpçüler aşkımı süpürmüşler aaaa aaaa.
          İşte uyarlama yaptığım bir “çöp kamyonu kanunu” hikayesini sizlerle paylaşmak istiyorum.
          İsmail yolda taksi bekleyen, liseden arkadaşı Nezahat’ı gördü ve arabasına aldı. Nezahat havaalanına gidiyordu, oraya kadar götürmesi gerektiğini söyledi. İsmail de tamam dedi.

          İsmail yolun sağ şeridinde devam ederken, genç bir delikanlının kullandığı kırmızı araba, park ettiği yerden, aniden yola önlerine çıktı.
İsmail de çarpışmamak için aniden sert bir şekilde frene bastı.
Araba kaydı, ama öbür arabaya çarpmaktan kıl payı kurtuldu.
Kırmızı arabadaki delikanlı, camdan başını çıkarıp, bağırarak küfretmeye başladı, İsmail de sakin bir şekilde ona gülümsedi ve içten bir şekilde gence el salladı.

Nezahat, olanların şokunu yaşarken, İsmail’in davranışına da şaşırdı. Şaşkınlık içerisinde İsmail’e, neden kızmadığını ve böyle davrandığını sordu. Çünkü, adam neredeyse arabanızı mahvedip ikimizde hastanelik olacaktık. Ama siz hiç kızmadınız neden dedi.

          İsmail arkadaşının soruları karşısında sakinliğini koruyarak, çöp kamyonu kanunu dedi. Tabi ki Nezahat anlamamıştı ve çöp kamyonu kanunu nedir diye sordu. Ona, o kanunu açıkladı. Pek çok insan çöp kamyonu gibidir. Her hafta, kızgınlığı, öfkeyi ve hayal kırıklığını biriktirip, içleri bunun gibi çöplerle dolu olarak dolaşıyorlar. Ancak doldukça çöpleri bırakacak bir yere ihtiyaç duyuyorlar

Bu bırakılacak yer bazen ben bazen de siz olabilirsiniz. Olayı kişisel almayın. Sadece gülümseyin, onlar için iyi şeyler temenni edin ve yolunuza devam edin. Onların kamyonundaki çöplerini alıp işyerinize, evinize veya sokaktaki diğer insanlara dağıtmayınız.
          Başarılı insanlar, çöp kamyonlarının günlerini mahvetmesine ve ellerine geçirmesine izin vermezler.
          Hayat sabahları pişmanlıklarla uyanmak için çok kısa, dolayısıyla size iyi davranan insanları sevin iyi davranmayanlar için iyi temennilerde bulunun.
Hayat, %10, onunla ne yaptığınız, %90, onu nasıl alıp karşıladığınızdır.
          İsmail, lise yıllarından arkadaşı Nezahat’a bunları anlattı ve havaalanına bırakıp döndü.
          Kötü olaylarla karşılaşmayın ve karşılaşmanız halinde de gülümseyiniz, el sallayıp güle güle deyin. Hoş Kalın. İsmet Kadıoğlu, Ağustos 2015. Antalya.

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.