1968 kuşağının öncü liderleri Türkiye’de devrimin nasıl geleceği üzerine yaptığı tartışmalarda Mahir Çayan ve arkadaşları Latin Amerika’daki silahlı mücadele sürecinden etkilenmişler, Türkiye’de de böyle bir silahlı hareket ile devrim sürecinin kazanılabileceğine inanmışlardır. Bu silahlı mücadelenin ilk amacı; devlet ve halk arasında kurulmuş olan yapay toplumsal dengenin yıkılması ve sonrasında kurulacak Halk Ordusu ile devrime giden yolun açılmasıdır. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının da bu görüşe katılmasıyla 1970’li yılların başından itibaren üniversitelerde, mahallelerde, sokaklarda kurtarılmış bölgeler kurulmaya başlanmıştır. Bu süreçte sol örgüt elemanları Filistin’e giderek buradaki kamplarda silahlı eylem eğitimi almışlardır.
Bu mücadele sürecinde Faşist olarak nitelendirilen devlet organlarına ve kapitalizmin sömürü aracı olarak görülen bankalara ve emperyalizmin en büyük temsilcisi kabul edilen Amerikalılara karşı bir dizi eylemlere girişilmiş, kendileriyle aynı çizgide olmayan herkes “Faşist” ilan edilerek ötekileştirilmiştir. sol içindeki “Maocular” gibi değişik fraksiyonlar da bundan nasibini almıştır.
            1980 askeri darbesi Türkiye’deki devrimci sola yeni bir çıkış kapısı yaratmıştır: Silahlı Kürt Hareketi….
Abdullah Öcalan’ın yeniden aktifleştirdiği Devrimci Doğu Kültür Ocakları (daha sonra PKK adını almıştır) Kürt bağımsızlık sürecini başlatmıştır. Bu süreç sol hareketin Kürt bağımsızlık hareketi içinde erimesinin de başlangıcı olmuştur. PKK’nın ilk saldırısı 1984 Şemdinli Eruh ile başlamıştır. Türkiye’de devrimci sol bu saldırıdan sonra kendisine hem bu silahlı hareket hem de bunun siyasi uzantısı içerisinde yaşam alanı bulmuştur.
Canlı bomba ile silahlı mücadele stratejisi ise Ortadoğu’da Arap-İsrail savaşlarıyla geleneksel hale gelmiştir. Bu şekilde İsrail’in bölgesel hâkimiyetine karşı bir mücadele yolu başlatılmıştır. 1996 yılında itibaren ise Silahlı Kürt hareketin canlı bomba eylemlerine başladığı Tunceli’deki eylemle görülmüştür. 2001 yılından itibaren ise de DHKP/C ile sol örgütler de canlı bomba eylemlerine başlamışlardır.
            Suruç’ta canlı bomba eyleminde hayatlarını kaybeden gençler manidardır ki “Arinden Sibele Yürüyoruz Zafere” sloganı atarken Aynel Arap/Kobanide eylemleriyle adı duyulan Arin Mirkan ve Sibel Bulut isimli iki canlı bomba anılmıştır. İşin üzücü tarafı solun şiddetle iç içe geçmiş olan bu halinin kronik hale gelmiş olmasıdır. Suruç olayından sonra yapılan araştırmalar sonucunda hayatını kaybeden gençlerin birçoğunun daha önce birçok defa Aynel Arap/Kobani’ye gelerek silahlı mücadeleye katıldığı eğitim aldığı anlaşılmıştır. 1968 kuşağının Filistin kamplarının yerini bugün Aynel Arap/Kobani almıştır.
            Şiddet temelli siyasal hareketlerin toplum tarafından destek görmeyeceği Türk siyasi hareketinin tarihçesinden kolayca anlaşılabilir. Söylemleriyle sol ama eylemleriyle faşizan bir yapı oluşturan Türk/Kürt Solu, söylemleriyle sol ama eylemleriyle orta sınıf muhafazakâr bir halk hareketi olan merkez partiler karşısında sürekli yenilmiştir. Türkiye’nin ihtiyacı olan şey; işçinin, köylünün ve memurun emeğinin hakkını savunan sendikaların desteklediği, solculuğu Kürt etnik kimliğine dayandırmayan ama sınıfsız bir toplumu projelendirebilen ve ne Sovyet, ne Çin ne de Latin Amerika’daki siyasi mücadeleyi ideolojik temel alan değil içinde bulunduğu toplumun değerlerine uygun ideolojik gelişmeye dayanan bir sol partidir.
            Ankara’da patlayan bombalı araçlar devrimci sol örgütlerin artık uluslararası taşeron örgüt haline dönüştüklerinin delili olmuştur. CHP idarecileri bir an önce bu tip örgütlenmelere destek veren açıklamalarına ve eylemlerine bir son vermeli teşkilatlarında bölücü unsurları temizlemelidir. Çünkü kan ile sürdürülen politikaların ne halk nezdinde ne de insanı açıdan bir karşılığı yoktur. Menfur saldırılarda hayatını kaybeden halkımızın mekanı cennet olsun…
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.