20. Yüzyılın sonunda işlenen cinayet; 25-26 Şubat 1992 Hocalı Türk Soykırımı, eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan için kara bir leke!..

25-26 Şubat 1992 Hocalı Türk Soykırımı, Ermenistan için kara bir leke!..

25-26 Şubat 1992 Hocalı Türk Soykırımı, Rusya için kara bir leke!..

25-26 Şubat 1992 Hocalı Türk Soykırımı, Türkiye, Türk devletleri ve İslam dünyası için kap kara bir leke!..

25-26 Şubat 1992 Hocalı Türk Soykırımı, Birleşmiş Milletler (BM) için kara bir leke!..

Eli silahsız sivil Türkleri yaşlı, çoluk, çocuk ve bebek demeden katletme kararını veren Ermenistan ordusu komutanları arasında Serj Sarkisyan’ın da olması dünya soykırım tarihi açısından ilginç ve soykırım davası açılması elzem!..

ERMENİSTAN, RUS VE BATI DESTEĞİYLE AZERBAYCAN TOPRAĞI DAĞLIK KARABAĞ’DA HAK İDDİA EDİYOR!

DAĞLIK KARABAĞ’I İŞGAL EDİYOR VE SOYKIRIM YAPIYOR!..

1990’lı yıllarda Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) dağılması ile birlikte 16 devlet gibi Ermenistan ve Azerbaycan da bağımsızlıklarını ilan ettiler. Ancak Ermenistan Rusya’nın ve Batılı devletlerin desteği ile bir Türk toprağı olan Dağlık Karabağ’da hak iddia etti.

1991'de Hankendi'yi, 1992'de Hocalı, Şuşa, Laçın, Hocavend, Kelbecer, Ağdere'yi, 1993'te de Ağdam, Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan illerini işgal etti, bir milyonu aşkın Türk’ü yerinden yurdundan etti. Bugün hala Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini teşkil eden Dağlık Karabağ Ermenistan işgali altında…

ERMENİSTAN’IN TÜRK SOYKIRIMI!..

Ermenistan ordusu Aralık 1991'de Karabağ'ın merkezi Hankendi’ni işgal etti. Sonra da 7 bin nüfuslu bir Türk şehri olan Hocalı’yı kuşattı. 25-26 Şubat 1992’de 366. Sovyet zırhlı birliğinin de desteği ile şehri tank ve top ateşine tuttu.

Ermenistan, Azerbaycan’ın Hocalı’ya havadan ilaç, yiyecek, giyecek gibi acil sağlık ve gıda yardımı ulaştırmasına engel oldu. Şehre karayolu ile ulaşımı engelledi ve elektriğini kesti…

Savunmasız durumdaki sivil, kadın, çocuk, yaşlı demeden 63’ü çocuk, 106’sı kadın ve 70’i ise yaşlı toplam 613 Türk’ü ağır işkenceler altında katletti. 150 kişi kayboldu, bin 275 kişi esir alındı. 487 kişi ağır yaralı olarak kurtulurken 26 çocuk hem yetim hem öksüz, 130 çocuk ise ebeveynlerinden birini kaybetti.

Bugün hala beş bin civarında kayıp veya esir Azerbaycan Türkü’nün akıbeti meçhul…

Bu tam anlamıyla bir Türk soykırımıdır.

Hocalı’daki Türklere Ermenistan ordusunun yaptığı Uluslararası Hukuka -Cenevre Sözleşmeleri, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Sivil ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi’ne- göre tam bir soykırımdır…

ERMENİSTAN BİR AN ÖNCE DAĞLIK KARABAĞ’I İŞGALDEN VAZGEÇMELİ, SAVAŞ TAZMİNATI VE SOYKIRIM TAZMİNATI ÖDEMELİDİR…

Türkiye’nin rehberliğinde, Azerbaycan, Türk Dünyası ve İslam dünyası bu davanın peşini sonuç alıncaya kadar bırakmamalıdır!..

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.