‘GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRECEK OLAN SİZLERSİNİZ!..’
HİKMET SOFU
Bilgi/ ilim üretecek işçilere ihtiyacımız o kadar açık ki…
Eldeki mevcutlara, aklını zekasını, işçiliğini ustalığını sanatkarlığını katarak, yeniden yoğurup yorumlayıp yeni bir şeyler üretecek doğurgan insanlara…
Devletler ve şirketler, yetenekli çalışanları ve yöneticileri bulup çalarak kendi bünyelerine katmak için savaşırken Türkiye bu kavganın neresinde?
 
ÜRETİM HAMALLARI veya SADECE TÜKETENLER
Bilgi üretemeyen, bilgiyi değerlendiremeyen ve bilgiyi yüksek teknolojiye çeviremeyen ülkeler ya başkalarının üretim-tüketim hamalı olurlar ya da sadece tüketicisi olurlar…
Bilgi teknolojisini yakalamak için tarım, hayvancılık, madencilik ve sanayi ihmal edilmeden bilgiye dayalı sektörlerde ve yüksek teknoloji üretiminde hamle yapılması gerekmekte. Bunun da ön şartı iyi yetişmiş, donanımlı, iş disiplinli, çalışma ahlaklı, şahsiyetli ve güzel ahlaklı insan gücü yetiştirmenin şartlarını oluşturmaktan geçiyor: Hakka, hukuka, adalete, liyakate ve eşitlik ilkelerine dayalı gelişmelere açık, fikir ve düşünce hürriyetine müsamahalı, demokratik, basmakalıpçı olmayan, halkla sokakla tabiatla sanayici ile işbirliği içinde sorunlara çözüm üretmeye dönük bir eğitim-öğretim ortamı…
 
OYUNCU OLMAYIN, OYUN KURUCU OLUN!..
Milliyet’ten Yaman Törüner’in yazdığına göre (İlerleme böyle olur, 2.11.2015) ABD Başkanı Obama okullarda bilgisayar bilimini destekleyen öğretmenlerle, öğrencilerle, işadamlarıyla ve sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan bir toplantıda şöyle konuşmuş:
“Eğer Amerika’nın en ileri seviyede kalmasını istiyorsak, kullandığımız metotları değiştirecek araçlar ve teknolojide uzmanlaşacak sizin gibi genç Amerikalılara ihtiyacımız var. Bu yüzden, sizin de bu atılımda yer almanızı istiyorum. Sadece yeni bir video oyunu satın almayın; bir tane de siz yapın. Sadece yeni çıkan bir uygulamayı indirmeyin; tasarlanmasında yardımcı olun. Sadece telefonunuzla oynamayın; programlayın. Hiç kimse bir bilgisayar programcısı olarak doğmaz ama biraz sıkı çalışma, biraz matematik ve bilimle, herkes bilgisayar bilimcisi olabilir. Bunu deneme şansınız var. Kimsenin ‘Yapamazsın’ demesine izin vermeyin. İster genç bir erkek ya da genç kadın olun; ister şehirde, ister kırsalda yaşayın; bilgisayar geleceğin çok büyük bir parçası olacak. İyi bir iş yapmaya ve sıkı çalışmaya niyetliyseniz, geleceği şekillendirecek olan sizlersiniz.”
 
BİR DURUM TESPİTİ…
Prof. Dr. Halil Zaim’in verilerine göre (Zaman, 4.11.2015) İhracatta yüksek teknoloji ürünlerinin oranı ortalaması Türkiye’de % 1,8, Sırbistan'da % 2,3, Karadağ'da % 2,5, Yunanistan'da % 3,7 Bulgaristan'da % 3,9'dur. AB ortalaması ise %15,6…
Çalışma çağındaki nüfusun içinde bilim ve teknoloji ile iştigal edenlerin oranı açısından Türkiye % 24,7 ile AB ülkeleri içinde en sonda, AB ortalamasının % 44,4 olduğuna dikkat!..
 
VE BİR SORU: Milyarlarca dolar harcadığımız, büyük reklamlarını yaptığımız asrın eğitim projesi, ‘FATİH PROJESİ’ NE DURUMDA?

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.