“Bilinen şehrin bilinen yalanları,
Bilinmez beraberliklerin,
Beklenen hüsranı
Legal beraberliğin monotonluğu,
Var olmanın dayanılmaz hafifliği.” Diyor şair.

Dayanılmaz hafiflik.. Hafiflikte; sorumsuzluk, herhangi bir mecburiyetinin olmaması, pervasızlık, umursamazlık… vardır.
Hafifliği, kariyerinin tepe noktasında olduğunu sananlar, sevdiğini-sevildiğini sananlar, akıllı, becerikli, başarılı olduğunu sananlar ama öyle olmayanlar gösterirler. Donanımlı olmadan kendinin donanımlı olduğunu sananların, kendilerini gösterme davranışları hafiflik gösterimidir. Gerçekte bu kişilerin yaptıkları, kendilerini yetersiz bulduklarının ısrarıdır. Aynaya baktıklarında, kendilerini fil gibi görme ısrarıdır yaptıkları gösteriler. Bu tür davranışlara bazıları “iç boşluk” diyor. Ve bunların hepsi hey! Ben de varım demek arzusudur..

Bu insanlar çok konuşurlar. “Kendime güvenim sonsuzdur” demek ister. Aslında içinde güvensizlik taşımaktadırlar.

Birde, hafifliğin tam zıttı ağır ağabeylik vardır. Sözü saygıyla dinlenen, kararlı, yerli yerinde nasıl davranılması gerektiğini bilen kimselere ağırabi denir. Maddeye önem vermeyen ağır ve sakin insanlardır. Az ve yerinde konuşan çok ve iyi dinlenen, iyi dinleyen insanlardır. Hani derlerle ya oturaklı ağır adam derler. Sakin, derin, efendi takılan adam ağır abidir.

Türkiye’de ve özellikle İstanbul seçim süreci için her şey yolunda diyebiliyor muyuz? Her şeyin yolunda olduğunu, olan şeylerin makul olağan şeyler olduğunu söyleyebiliyor muyuz?
Eğer değilse, sorumlusu kim? İşte asıl sorun da, hiç kimsenin sorumluluğu kabul etmemesinde.

İstanbul’da seçim oldu ama sayım ve sonucundaki itirazlar neticesinde karşımıza çıkan davranışlar ve konuşmacıların sözlerine bir göz atalım..

Bir sene öncesinden planlanmış bir olay. Neden öncesinde görmedin?

Amigolukla başkan olunmaz. Kulüp başkanları amigoluk da yapar mı oldu artık?

Sükunetle beklemek.. Sükunetle davranmak ağır ağabeylikle olan durumdur.. Nerede bulunur ki?

Devlet adamlığı. Çoluk çocuk işi değil tabi. Devlet adamlığı tecrübe ile kazanılır.

Oyuncağı elinden alınmış çocuk. Çocuklar oy kullanmasını bilmezler, oyun oynamasını bilirler. Çocuklar genelde oyuncak ile oynar.

Bu seçimde organize bir kötülük yapıldı. Filmlerin önceden çekimi yapılır ve gösterilir insanlar seyreder. İstanbul’da film önceden çekilmiş biz de şimdi seyrediyoruz.

Hafiflik… Bazı insanların yapısı hafifliğe uygundur. Peki ağır olmak nedir? Ağırabilik? Hafif olmayanlara ağırabi denir. Herkes ağırabi olamaz.

Bu seçim başlı başına mundar olmuş bir seçimdir. Mundar etten de kavurma olmaz. Mundar etten kavurma değil hiçbir şey olmaz. Buzdolabında kalırsa dolabı da kullanamazsın. O dolabı atmak gerekir.

Mazbatamı verin.. İllaki isterim.. Ne yapacağın kardeşim? Turşuluk mu bu? Acelen ne? Kardeş, bu konunun patronuna anlat derdini. Akşam-sabah mazbatam da mazbatam.. İsterim.. Aceleni anlayamadım.. Hakkınsa alacaksın, sabret.. Sabrın sonu selamet.  Mademki Kur’an muhabbetin var, mademki dine- diyanete aşına bir aileden geliyorsun, öyle ise hayra ve şerre inanmalısın. İnanıyorsan yaşamalısın. İnanmak ve bilmek yaşamak değildir. Camide Yasin-i şerif okumak, cumaya, cenaze namazına katılmak çok nadir görülen güzelliklerdi. Ama mundar oldu. Hayır bilinende şer, şer bilinende hayır olabilir. Hayırlısı deyip beklemesini bilmeliyiz.

Tecrübesiz davranışlar. Tecrübe zamanla olur. Zaman için de sabır lazım.

Sahtekarlığın son kullanma tarihi olmaz. Tabi sahtekarlık her yerde ve her dönem olmuş ve gelecekte de olacak. Takip etmek gerekir. Takip sorumluları olmalı ve sorumluluklarını yerine getirmeli. Yoksa sahtekarlığın son kullanma tarihi olmadığı için adam kullanmaya devam eder.

Görmemişlik.. Bizde bir söz vardır; “Biz çok yedik çok gördük görmedikler yesin.” Tehditlerle, parmak sallamayla karar verdiremezsiniz. Adam görmemişse göster kardeşim. Yoksa yanlış davranışlara konuşmalara fırsat vermiş oluyorsun.

Türkiye tarihinde bu kadar anlamsız yere meşgul edilen bir seçim yoktur. Meşgul etme kardeşim. Dürüst olalım, hile yapmayalım, organize işlerle uğraşmayalım, mundar etmeyelim ve meşgul etmeyelim..Her şey yolunda mı ki? İllaki isterim diyoruz.
Hoş kalın. 18 Nisan 2019, Anamur. İsmet Kadıoğlu.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.