‘HZ. PEYGAMBER YAŞAYAN BİR KUR’AN’DI’
HİKMET SOFU
 
RAHMET, MAĞFİRET VE CEHENNEMDEN KURTULUŞ AYI RAMAZAN’IN SON GÜNLERİNDEYİZ
Allah’a şükürler olsun, hamdolsun bir mübarek Ramazan ayını daha idrak ediyoruz. İnşallah daha nice Ramazan aylarını ve bayramlarını doyasıya yaşamak nasip olur…
Bu ay Ramazan ayıdır. Bu ay Kur’an ayıdır. Yüce Kitabımız Kur’an’ı Kerim bu ayda indirilmeye başlanmıştır.
Allah, Kur’an’ı insanlara okunması için indirmiştir. Kur’an okumaktan maksat, insanın ve milletlerin dünya ve ahiret mutluluğu, huzuru, kurtuluşu ve dünya barışı için Allah’ın yüce mesajını anlamak, kavramak ve en önemlisi de hayatımızın tüm safhalarında yaşamaktır.
Kur’an sadece okunmak için, sadece ölülerimize hediye etmek için indirilmemiştir. Kur’an, biz diriler için ibadetimizden ticaretimize ve aile hayatımızdan sosyal ve siyasi hayatımıza kadar yaşanmak için indirilmiştir! Müm’in, ibadetinde Müslüman, ticaretinde, siyasetinde yanar-döner olamaz… İlla da kazanmak için takla atmaz, atamaz… Mümin ticaretinde de, sosyal hayatında da, siyasetinde de doğru-dürüst ve güvenilir olmak zorundadır…
 
‘HZ. PEYGAMBER YAŞAYAN BİR KUR’AN’DI’
Hz. Ayşe validemize, Hz. Peygamberimizin nasıl biri olduğunu soruyorlar. O da bu soruya karşılık şu ibret dolu cevabı veriyor: “Siz Kur’an okumaz mısınız? Hz. Peygamber yaşayan bir Kur’an’dı.”
Biz Müslümanlardan beklenen yaşayan birer Kur’an olmamızdır… İnananların yaşayan birer Kur’an olduğu devirlerde İslam dünyası ilimde, bilimde, teknikte büyük gelişmeler kaydetmiş müminler muhteşem bir İslam medeniyetini, bir Endülüs medeniyetini, bir Osmanlı barış medeniyetini insanlığa hediye etmişlerdir. O medeniyetlerin ışığı hala bugünün bilim adamlarının yolunu aydınlatmaktadır…
Kur’an’ı Kerim Sad suresi 29 ayetin meali şöyledir:
“(Resûlüm!) Sana bu mübarek Kitab'ı, ayetlerini düşünsünler ve aklı olanlar öğüt alsınlar diye indirdik.”
Kamer suresi 17. Ayet de şöyle:
“Andolsun! Biz, Kur’an’ı düşünüp öğüt almak için kolaylaştırdık. Fakat var mı düşünüp, öğüt alan?”
Sözü daha fazla uzatmadan şimdi Yüce Kitabımız Kur’an’ı Kerim’i ve mealini hep birlikte can kulağı ile dinliyoruz.
Haşr suresi 21. Ayet de Kur’an’ı Kerim karşısında biz insanların sorumluluğunu ne güzel vurguluyor: “Eğer biz bu Kur’an’ı bir dağa indirseydik, muhakkak ki onu, Allah korkusundan baş eğerek, parça parça olmuş görürdün. Bu misalleri insanlara düşünsünler diye veriyoruz.”
 
ALLAH’IM BİZİ KORU, BİZE YARDIM ET VE BİZİ İSLAM’I YAŞAYANLARDAN EYLE
Furkan suresi 29 ve 30.ayetleri de kalbimizi açarak okuyalım ve üzerinde kafa yoralım:
“Çünkü zikir (Kur'an) bana gelmişken o, hakikaten beni ondan saptırdı. Şeytan insanı yüzüstü bırakıp rezil rüsvay eder.”
“Peygamber der ki: Ey Rabbim! Kavmim bu Kur'an'ı büsbütün terkettiler.”
Hz. Peygamberin şu hadisi de çok ilginç değil mi? Bakınız ne diyor İslam Peygamberi:
“Aranızdan bir topluluk çıkacak, Kur’an’ı okuyacaklar fakat okudukları hançerelerini aşmayacak, boğazlarından aşağı geçmeyecek (kalbe ulaşmayacak).” (Buhari)
Şimdi dua etmenin tam zamanı: Allah’ım bizi, ailemizi, milletimizi İslam’ı anlayan, kavrayan ve yaşayanlardan eyle… Ülkemizi ve bölgemizi cehaletin, etnik milliyetçilik ateşinin, anarşi, terör ve ‘Arap Baharı’ gibi emperyalist belaların sardığı bugün İslam’ın barış medeniyetini tesis etmemizi nasip eyle… Allah’ım bizi kafirler topluluğuna karşı muzaffer kıl…
Allah’ım bizi iki cihanda da mutlu kıl…
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.