İstanbul’un işgalinden sonra Mehmet Alim (Naim) Efendi 23 Nisan 1920 de toplanan Büyük Millet Meclisinde İçel mebusluğu yapmıştır. I. Türkiye Büyük Millet Meclisinde İçel Milletvekili olan Naim Efendi Silifke’de Dava Vekilliği yaptığı sırada seçimlerden sonra yola çıkmış 26 Nisan 1923 tarihinde meclise katılmıştır.

Naim Efendi 1874 yılında İçel’in Anamur ilçesinde Müftüzade Ali Rıza Efendi’nin oğlu olarak doğmuştur. Nüfus kayıtlarında ismi Mehmet Alim olarak geçen I. Türkiye Büyük Millet Meclisinin Anamurlu ilk mebusu olan Mehmet Alim (Naim) Efendi mebusluğu sırasında mecliste birçok komisyonda görev yapmıştır. Mecliste Adalet, Dilekçe ve Mali Komisyonlarında çalışmış ve milletvekilliği sürecinde (1) bir soru önergesi (1) bir kanun önerisi vermiştir. 15 Mayıs 1921 tarihinde Mecliste kurulan ve Mustafa Kemal’in başkanı olduğu Anadolu ve Rumeli Müdafaayı Hukuk gurubu üyesi olarak çalışmış milli mücadelede muhaliflerden oluşan ikinci gruba dâhil olmamıştır.

Naim Efendi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Mustafa Kemal Paşa’ya Başkomutanlık verilmesi ile ilgili 160 numaralı kanun teklifine, İçel Milletvekilleri olan Haydar Lütfi Bey ve Sami Bey’in red oyuna karşın, üzerinde

“Allah yardımcın olsun, Mustafa Kemal Paşa Hazretleri Başkumandan olmak üzere reyimi veriyorum 3.10,1337” yazılı oy pusulasıyla kabul oyu vermiştir.Mehmet Alim (Naim) Efendi (ULUSAL) ikinci dönemde görev almamış mebusluğu sonrasında Anamur’da Dava Vekilliğine[1] devam etmiştir. Mehmet Alim (Naim) Efendi 14 Ocak 1938 yılında vefat etmiştir.[1] Dava Vekilliği avukatların olmadığı yerlerde görgüsü, bilgisi ve tecrübesi sebebiyle davalara katılan kişilere verilen ünvandır.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.