İlk çağlarda toplumda kadın, soyu belirlediği, çocukları yetiştirdiği, üretimde söz sahibi olduğu için erkeklerden üstündü ve toplumun atası kabul edilirdi.

Erkeklerden üstün yetkilere sahip olduğu dönemde kadın, toplumda farklı bir konum kazanmıştır. Ancak, zamanla üretimdeki gelişmeler, tarıma geçilmesi, maden işletmeciliğine başlanması, kadının hakim olduğu bu şekildeki toplum düzeni değişmeye başladı. Kadın ve erkek arası iş bölümü değişti. Ve kadının toplumdaki görevleri ikinci bir öneme sahip olmaya başladı. Yani erkeklerin hakim olduğu ataerkil toplum yapısı oluşmaya başladı. Erkek üstünlüğü kadın haklarının kısıtlanmasına sebep oldu.

Feminizm, kadın haklarının kısıtlanmasına karşı savunulan davranış şeklidir. Feminizme göre, ataerkil toplum yapısı; anaerkil düzenden sonra ortaya çıkmış ve onu bastırarak yok etmiştir. Böylece, anaerkil toplum düzeni yerini, erkek egemen olan, baba soyuna dayanan ataerkil toplum düzenine bıraktı. Kadın ikinci planda ve hakları kısıtlanması başladı.

8 Mart 1857’de New York’ta yer alan bir dokuma fabrikasında çalışan 40 bin işçi, 16 saatlik işgününün 10 saate indirilmesi ve ücretlerde artış yapılması talebiyle greve başlamıştı. Kadın işçilerin örgütlediği bu greve o güne kadar yapılmış en büyük kadın eylemlerinden biriydi.
Bu grev sırasında yangın çıktı ve içerideki işçilerden 129’u yanarak yaşamını yitirmişti. Daha sonra bu olayın olduğu tarih 8 Mart, Dünya Kadınlar Günü olarak kabul edilmiştir.

Kültürler ve başka faktörlerle zaman zaman kadının toplumsal hayata etkin katılımını engellemiş, birtakım eşitsizliklerin de ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Demokratik gelişmeler, hızlı toplumsal değişmeler, sanayileşmeye bağlı olarak çeşitlenen meslekler kadını ev hayatından iş hayatına çekmiş ve ekonominin vazgeçilmesi de olmuştur. Geçmişten günümüze kadar kadın, toplum içinde önemli olduğu kadar birçok sorunla da karşı karşıya kalmıştır.

Hem Batı’da hem de Türkiye’de kadınların sosyal, siyasal ve kültürel haklarını elde etmek için modernleşmesi istekleriyle paralel olarak değişik yapılara karşı mücadele ettiklerini ve çeşitli kadın hareketlerini başlattıklarını görüyoruz.

Toplumun geleceğinde kadın çok etkilidir/etkili olacaktır. Zira o, toplumun bireylerini oluşturacak olan çocuğun temel eğitimini veren ilk öğretmendir. Kadının konumu toplumun yükselmesinin görüntüsüdür.

Günümüzde çalışmaya başlayan kadın, ataerkil bir toplumda önem kazanmasına yol açmıştır. Yasal düzenlemeler yanında, kazanılan ekonomik gücün başta olduğu bu değişim, sosyal ve ekonomik tüm alanlarda eşitlik, iş paylaşımı, güç ve sosyal statü kazandırmıştır.

Bu statü bir kadını; bir ticaret erbabı, bir politikacı, bir sanatçı, bir aile reisi, bir yönetici, bir bilim kadını konumuna getirmiş ve bunların nitelik ve niceliği de gün geçtikçe kadınlar lehinde artış göstermektedir.

Erkeğin, kadının evinin içinde sürekli görmeye alıştığı, iş olarak annelik dışında farklı bir rolün biçilmediği, her zaman şefkatli, masum gördüğü zayıf ve güçsüz kadın artık yavaş yavaş değişmeye başlamıştır. Tabi bir kadın için kazanılan hakların bir sorumluluğu da olmuştur.

Yukarıda da bahsettiğim gibi artık iş hayatında ve eğitimde en üst seviyede olan, başarılı, tek başlarına ayakta durabilen kadın, Türkiye’de yerini almış ve haklarını kullanılabilir olmuştur. Eksikler, uygulama hataları olur mu? Olabilir ve olabilmekte. İşte bu ve benzeri şeyler sebebiyle; kadınlarımız bazen kendilerini ifade edebilmek ve tanımlayabilmek için değişik etkinliklerde bulunmaktadırlar. Bu durum tabi ki özel günlerde daha rahat ifade edilebilmekte. Bu özel günlerden biri de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Bu sene de aynı gün kadınlardan gir gurup Taksim’de kutlamak istediler ve kutladılar. Ancak bana göre, maksadını aşan tavırlar sergilediler.

Kadın annedir, kadın kutsaldır, kadın özeldir, kadın namustur. Kadın insandır. Kadın çiçektir ama süs bitkisi değildir. Spor için kullanılan kum torbası hiç değildir. İnşallah bir sonraki yazımda bu konuyu daha geniş işleyeceğim.
Hoş kalın. 16 Mart 2019, Anamur. İsmet Kadıoğlu.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.