KADİR GECESİ MUHASEBESİ!..
HİKMET SOFU
Kadir gecesini diğer gecelerden üstün kılan değerli kılan Allah kelamı Kur’an’ı Kerim’i anlamak ve hayatımızın bütün safhalarında samimiyetle yaşayabilmek duasıyla…
 
BİR RAMAZAN AYI, BİR KADİR GECESİ VE BİR BAYRAM DAHA GELİP GEÇERKEN, DÜNYA HAYATIMIZDA SAMİMİYET NEREDE?
Allah’ın en güzel şekilde yarattığı insan. Meleklerin secde etmekle emrolunduğu insan. Yeryüzünün halifesi insan! Dünya ve kainatı kullanma (en güzel şekilde değerlendirme) kılavuzu olarak eline Kur’an verilen insan!..
Kur’an’ın davetini Hz. Peygamber ve arkadaşları gibi anlayıp yaşayarak, benliğini gemleyip terbiye ederek, dirilen, özgürleşen, olgunlaşan, yücelen, örnek bir şahsiyet olan eşref insan.
Kur’an’a uymayarak sınanmayı kaybedip, aşağıların aşağısına dönerek rezilleşen alçak insan!
Hz. Kur’an, bize Kur’an’ı da, kainat kitabını da okumamızı emrediyor. İnsanı düşünmeye, adaletli, doğru, dürüst, samimi ve güzel ahlaklı olmaya çağırıyor.
 
KUR’AN, NAMAZ, ORUÇ BİZE NİYE TESİR ETMEZ?
Biz Müslümanlar ise Kur’an okuyoruz, namaz kılıyoruz, oruç tutuyoruz ama okuduğumuz Kur’an, kıldığımız namaz, tuttuğumuz oruç bizim dünya hayatımıza tesir etmiyor; bizi etkilemiyor, doğrultmuyor, düzeltmiyor, adaletli yapmıyorsa bizde bir sorun var demektir.
Demek ki biz okuduğumuz Kur’an’la nefislerimizi terbiye edemiyor, kişiliğimizi oluşturamıyor, samimiyetle, ihlasla Kur’an’ın emirlerine teslim olamıyor, Kur’an’ın emirleri içinde eriyip onurlu bir insan haline dönüşemiyoruz.
Niye zalimlere, hainlere, kamu malı yiyenlere yardımcı oluyoruz?
Kur’an’la hayatımız niye çelişkili?
Babanın mirasını çocuklar kavga etmeden, adaletle niye paylaşamaz?
Sözlerimizle eylemlerimiz niye uyuşmaz?..
Sözü ile özü birbirine uymayan insana ne denir?..
Sözümüzle eylemlerimizin birbirine uyması için nasıl bir değişim geçirmemiz lazım?..
Şimdi Allah’ın murat ettiği gerçek mü’min haline gelebilmek için bazı İslam bilginlerinin ve de bilge Edibali’nin dediği gibi, nasuh tevbe edip, kelime-i şehadet getirerek yeni baştan Müslüman olmaya var mıyız?
 
HER GEÇEN GÜN HESAP GÜNÜNE YAKLAŞIYORUZ…
İşte bu yıl da, bir Ramazan ayı, bir Kadir gecesi, bir Ramazan bayramı kadar daha Allah’a dönüşümüz yakınlaştı. Bu sonuçtan kaçış yok! O halde, onurlu, şerefli bir insan haline gelmek için çaba sarfetmemiz, gayret etmemiz bugün değilse ne zaman?
Hesap gününde Allah’ın karşısına şerefli bir insan olmaktan başka hangi yüzle çıkılabilir? O gün partilerimiz, liderlerimiz, şeyhlerimiz, mal-mülkümüz, çor-çocuğumuz, selfilerimiz kendi dertlerine düşecekler, bize faydaları olmayacak…
Allah’ım, Sana hamdolsun. Bizi, ailemizi, soyumuzu, boyumuzu, milletimizi ve insanları Senin istediğin özelliklerde şerefli insanlar haline gelmesini nasip eyle Allah’ım…
 
ALLAH KELAMINDAN BİRKAÇ AYET OKUMAYA VAR MIYIZ?
*KADİR (97.) SURESİ
Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla.
“1- Biz O’nu (Kur'ân’ı) Kadir gecesinde indirdik.
2- Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin?
3- Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.
4- Melekler ve Ruh o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler de inerler.
5- O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selamdır/ esenliktir.”
 
*ALAK (96.) SURESİ ilk 8 ayet
Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla başlarım.
“1-Yaratan Rabbinin adıyla oku!
2-O, insanı aşılanmış bir yumurtadan yarattı.
3-Oku! Rabbin nihayetsiz kerem sahibidir.
4-O Rab ki kalemle yazmayı öğretti.
5-İnsana bilmediği şeyleri öğretti.
6- Sakın okumamazlık etme! Çünkü insan azıtır.
7-Kendisinin muhtaç olmadığını zannettiği için.
8-Muhakkak ki dönüş Rabbinedir!”
 
*“O, hanginizin daha güzel iş yapacağını denemek için ölümü ve hayatı yaratandır. O, galibi mutlaktır, çok yargılayıcıdır” (Mülk/ 67, 2)
 
RAMAZAN AYINIZ, KADİR GECENİZ VE DE RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN!..
Kur’an’ı anlayıp yaşama geçirdiğimizde bütün cihanı aydınlatan, insanlara huzur, barış, zenginlik sunan bir medeniyet kurduk… Kur’an’ı yaşamayı bıraktık cehalet, anarşi, fakirlik, zulüm içinde yaşayan dünyanın en geri toplumlarından olduk…
Allah’ım bizim sözümüzle özümüzün, yaşantımızın, sosyal, ekonomik ve siyasal hayatımızın doğru, dürüst, samimi ve adil olmasını nasip eyle… Bizi Senin düşmanlarını düşman, dostlarını dost bilenlerden eyle! Allah’ım yüzümüzü hem insanlara hem de Sana karşı aydınlık eyle… Ömrümüzü uzun ve hayırlı eyle. Allah’ım bize dünya da, ahirette de güzellikleri ver… Allah’ım bizi alimlere, müçtehitlere, sıddıklara, şehitlere, Peygamberlere komşu eyle…

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.