Çocuk; anne karnında ya da bebeklik çağı ile ergenlik çağı arasındaki gelişme döneminde bulunan kişi. Yani küçük yaştaki insan. Bugün de çocuğun istek ve davranışlarının ne olduğunu ve ne olması gerektiğini işlemeye çalışacağım.

Çocuk masum ve stressizdir. Büyüklüğün tam ve nasıl bir şey olduğunu bilmediğinden, hep büyük olmak ister.

Çocuk babasından şeker-çikolata ister. Baba tamam deyince, baba iki tane isterim der. Tamam oğlum iki çikolata alacağım deyince, bir elinin parmaklarını göstererek baba bu kadar isterim der.
Pamuk şeker gibi masum, dünyayı temiz gözleriyle tertemiz gören, kötülüğün ne olduğunu bilmeyen, gelecek kaygısı olmayan, herkese güvenebilen, gülen ve ağlamasını iyi bilendir çocuk.
Gök yüzüne baktığında bulutları pamuk şekeri gibi görüp yemek isteyen, onların üzerine çıkıp koltuk üzerinde zıpladığı gibi zıplamayı isteyen ya da onların kenarına oturup ayaklarını sarkıtıp sallamayı düşünendir çocuk.. daima yaratıcı fikirlere sahip.. her şeyi daha güzel gören ve içinde bulunduğu zamanı keyifli hale getirebilen dünyanın en masum varlıklarıdır çocuk..
Çocukların bildikleri azdır ama o az bildikleriyle oluşturdukları harika bir dünya vardır. Çocukta hırs yoktur, tertemizdir. Çocuk masumiyetle dopdoludur, dilekleri kabul bulur.. İnsanlar, bir çocuğa bakarak, yüzündeki masumiyeti- mutluluğu görüp mutlu olabilmelidir.

Kim istemez çocuk olmayı. Hep umuttur çocuk olabilmek.. Çocuk olabildiğin zaman gelecek kaygı ve korkusundan kurtulursun. Dünyaya çocuk gözüyle bakabilmek.. O zaman gerçeğe daha yakın isteklerimiz olacaktır. İnsan elde edebildikleriyle mutlu olur. Mutluluk hedef çıtanın üstüne çıkabilmekle olur.

Hep umuttur çocuk olabilmek.. Çocuk ol ve gelecek kaygısından ve korkusundan kurtul. Evet, dünyaya çocuk gözüyle bakabilirsek her şeyi basite indirgemiş olur ve gerçeğe daha yakın istekte bulunmuş oluruz.. Elde edebileceğimiz istekler bizi daha mutlu edecektir. Çocuk gözünde dünya daha temiz, daha masum, kötülük ve hırstan uzaktır..

Çocukla çocuk olmak gerekir. İnsan bazen çocuk olabilirse daha mutlu olur. Bazen çocuk olabilmeli insan. Anne ve babadan masal dinleyerek uyuyan çocuk dünyayı nasıl görebilir ki? Dünyayı kötü görmemek için bazen çocuk olmalı insan.. Masallarla büyütülen çocukların dünyası mutluluklarla doldurulmuştur. Çocukların hayalleri vardır. Hayallerinin asla sonu yoktur. Onun dünyasında asla karanlık yoktur. O, aydınlığı görür.

Çocuklar keşfeder. Sorarlar ve keşfetmenin mutluluğunu yaşarlar. Büyüklerin birbirlerine güvenmediklerinin tam zıttı çocuklar güvenmemeyi bilmezler. Umut yüklüdürler. Büyük hayalleri vardır. Asla hayal kurmaktan vazgeçmezler. Çocuklar doğaldırlar. Sahtelik nedir bilmezler. Onlar, her zaman gerçektirler. Bunlar, çocukların dünyasıdır ve biz büyükler onların dünyasının içinde olabilmeliyiz. Büyüklerin en güzel hatıraları çocukluğunda saklıdır. Onun için çocukluğumuzu içimizden söküp atmamalıyız.

Çocuklar neler ister?
Bir bireydir bunun kabul görmesini ister. Kendilerine değer verilmesini ister. Sevgi ister. İnadına sevgi.. Kendilerine güvenilmesini ister. Kendilerine dokunmayı ve konuşurken göz göze gelinmesini ister. Çocuklar fark edilmelerini, söz verilmesini ve dinlenmesini ister. Başarıları için başkaları ile kıyaslanmamayı, yaptıklarına/tercihlerine saygı duyulmasını ister. Çocuklar okuldaki yaptıklarını akşam eve gelince paylaşılmasını ve kendilerine zaman ayrılmasını ister; “Sen yapbozun eksiğini tamamla ben maç seyredeceğim diyen babayı ve sen Legolarını tamamla akşama ben yemek yapacağım” şeklindeki cümleleri anne ve babadan duymak istemez.
Çocuklar, insan olmanın ve birey olmanın gereklerini talep ediyorlar. Fazla bir şey istemiyorlar.

Her çocuk, dünyaya birçok yetenekle yüklü olarak gelir; içinde bir geleceği gösterici ile doğar. O, toplum için bir hazinedir. Ancak işlenirse anlamlı olur. Bu bir kullanma kılavuzudur. Bu kullanma kılavuzunu keşfetmek, eğitimle ilgilendirmek ailesine,  öğretmene/okula düşer. Çocuk demek; bilim adamı demek, umut/gelecek demek, yeni keşifler demek, sanat insanı demek, doktor demek, lider demek. İşlenirse..

Öğretmen, çocuklara herkes herhangi bir arkadaşı hakkında bir şeyler yazsın ve bu kişinin kim olduğunu bilelim demiş. Bunlardan bir örneği sizlerle paylaşmak istiyorum. Çok alt sınıflardaki bir çocuğun arkadaşı hakkındaki düşüncelerinin/hayallerinin neler ve ne güzel olduğuna bir bakın;
 “Ne yazacağımı hiç bilmiyorum. Fakat sahip olduğum değerli arkadaşlarımdansın. Çok bilgili, zeki, komik ve eğlenceli birisin. Yaptığın robot model icatlarınla hep ilgimi çekmişsindir. Bir gün ileride mühendis veya bilim adamı olabilirsin. Yolun açık olsun. Kanka, hayallerinin gerçekleşmesi, hep mutlu ve başarılı olman dileğiyle…”
Çocuk kalın.13 Haziran 2019, Ankara. İsmet Kadıoğlu.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.