Ülkemizde bir yerel seçim daha bitti. Ne yazık ki tartışma henüz bitmedi. Seçilmiş dost ve arkadaşlara başarılar diliyorum. Ne var ki esas iş, şimdi başlıyor. Kampanyanın tozu dumanı bence bir an evvel ortadan kalkmalı. Artık herkesin işine bakma zamanıdır. Mahareti iştir kişinin lafa bakılmaz diyor atalarımız. Söz söylenmiştir; sözler vaatler elbette önemlidir de, icra başka, o soyuttan somuta geçmektir.

Kronometre açık; belli bir zaman var. Bu sürede, verdiği sözü yerine getireni, yaptığı planı gerçekleştireni, elbette bahtiyar sayarız. Hayallerinin peşine düşmek güzel bir şey; hele de bu hayal bazı hayatlara dokunuyor, onların işlerini kolaylaştırıp yaşama sevincini arttırıyorsa o daha da güzel.

Dijitalleşmenin kayıt altına aldığı vaadler ümit ederiz ki bir an evvel gerçekleşsin. Bu yolda çalışanları, yüreklendirmek desteklemek gerekir. Bize düşen, ilimizde ilçemizde şimdi yeni bir umut inşa etmektir. Karamsarlığı gönlümüzden çıkarmalıyız diye düşünüyorum. Anamur yerel seçimlerinde yarışan adayların hiç biriyle seçim döneminde görüşmüşlüğüm yoktur. Görüşmemiş olmanın iyi bir şey olduğunu söylemiyorum. Tanıdıklarım yok mu var elbette. Anamur’da olsaydım; iyiliğini istediğim bu topraklara faydalı olacağına inandığım kişi ya da kişilerle yolum elbette kesişirdi. Ben de yaşadığım kentte oyumu kullandım; ama seçim bitti.

Anamur’da yaşamıyorken bunları neden söylüyorum. Tabii ki gönlüm Anamur’da güzel şeyler olsun istiyor. Geçen zaman içinde gönlüm daha da fazla düşmek ister Anamur’a. Yaşlandım mı ne! İnsanın, fiziki olarak her zaman istediği yerde olmaya gücü yetmez. Ancak gönül isterse, ruhunuzun yaşadığınız yöreleri ziyaret etmesi mümkün. Benimkisi de öyle; gönül dağım iyilik bulutları taşımak istiyor, can özümden akan şey, bazen sel, bazen ılık bir meltem olsa da hep Taşeli’ne, Anamur’a doğru olsun isterim. Anamur Taşeli’nin kalbi gibidir diyorum.

Peki! Bu Taşeli neresidir; Alanya'nın doğusundan başlayarak kıyıda Gazipaşa, Anamur, Bozyazı, Aydıncık ve Silifke'nin batı kesimleri ile iç kesimlerde; Gülnar, Mut ve Ermenek'i kapsayan Anadolu’nun Akdeniz’e doğru hafiften girmiş kısmıdır.

İşte biz burada doğmuşuz. Kanımızda, bu zorlu coğrafyanın ekmeği suyu mineralleri var. Üstümüzde mekân duygusunun tarifsiz havası muhabbeti var. Anadolu’nun Akdeniz’e bakan bu sarp yamaçlarında doğmuş obaların çocukları olarak birbirimize borcumuz var; derdim bir lokma ekmek değil insan olarak sorumluluğumu ifade etmek.

Taşeli, adı üstünde kayalık-taşlık olsa da toprağı verimlidir. Buralarda, yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı geçen iklim, taşın üstünde çam bitirecek kadar mümbit bir ekosisteme sahiptir. Ne yazık ki ekilecek, dikilecek arazı ve su bölgede kıttır. Nüfus yoğunluğu, Mersin’in diğer bölgelerine göre azdır. Ancak insanı havası gibi sıcakkanlı, fedakâr ve çalışkandır. Bu çalışkan insanların bana göre nasırlı elleri öpülmeyi fazlasıyla hak etmektedir. Bu insanlara gönülden hizmet etmek ibadettir.

En başarılı hekimlerin; kalbinin sevgisiyle dinleyen, dokunan, saran veya tedavi eden hekimler olduğu söylenir. Bu görüşe bende katılıyorum. Sorunlara sevgiyle yaklaşan, yürekten dokunan doğru teşhis koyan zaten işin yarısını çözmüş demektir. Çünkü kalbin bizatihi kendisi bir hekim gibidir. Yürekten bir çözüme inanılmışsa yani teşhis doğruysa, reçete yani proje sizden, başarı Allah’tandır.

Anamur’un güçlü ve zayıf yanları:

Taşeli yöresinin, merkezi konumunda olması, Kıbrıs’la, yani KKTC ile kıt su kaynaklarını paylaşmış ve yakın olması. Tarım yapılan kıt arazilerin, ekosistem sayesinde verimli olması. Değişime yatkın yetişmiş insan kaynağının bulunması. Bağlı bulunduğu Mersin, sınır olduğu Antalya ve Ermenek il merkezlerine 200 kilometreden fazla uzaklıkta bulunması. Nüfusun yoğun olduğu Mersin, Antalya ve Konya gibi merkezi yerlere 230 kilometreden fazla uzakta olması. İlçenin kenti ve köyü ile nüfusun yoğun olduğu merkezi yerlere henüz karayolu bağlantılarının tamamlanamamış olması, gibi hususlar sayabiliriz.

Bu tespitlerde yer alan hususlardan dezavantaj gibi görülen; ulaşımın yetersizliği, nüfusun yoğun olduğu kent merkezlerine uzak olması, avantaja çevrilebilir.

Her fırsatta hizmetin halkın ayağına götürülmesinden söz ediyorsak, Anamur’un il yapılması Ülkenin diğer il ve ilçe uzaklıklarına bakınca düşünülmeli münasip dile istemelidir. Köyden kente, yolların karada acilen yapılması, zaman içinde hava ve denizde ise ulaşımın kolaylaştırılması planlanmalıdır.

Peki, bunları neden yazdığımı soracaksınız, kendimizin farkında olalım diye. Coğrafyanın gücü ya da güçsüzlüğü bilinsin diye. Derdimizi, yürekten bağlı olduğumuz Türk devletine anlatalım ve farkındalık oluşturalım diye.

Neden mi; üretileni kısa zamanda, ucuz ve kolay pazara ulaştırmak için elbette. O zaman daha çok üretim, daha çok ürün, daha çok gelir ve kazanç, bereket ve zenginlik olacaktır. Ancak burada iş yalnız seçilmiş ya da atanmış yöneticilere düşmüyor; bölgenin kamu ve sivil toplum kuruluşlarına, kanaat önderlerine, zirai ve ticari birliklerine ve yetişmiş insan kaynaklarına da büyük iş ve sorumluluk düşmektedir.

Tüm bu bileşenleri harekete geçirecek lokomotif güç, halkın toy’ da seçtiği beydir. Ancak ezcümle, esas mesele bir gönle girmektir; her şey şu Kerkük türküsündeki (1) gibi daim bey olmaktır. İnanıyorum ki; insana ve toprağa, sevgiyle yürekten dokunanlar bunu başaracaktır. Başta söyledim; mahareti iştir kişinin lafa bakılmaz, fırsatın da kazası yoktur. Zamanı iyi kullanmanız dileğiyle. Seçilmiş yöneticilere başta Sayın Başkan olmak üzere başarılar diliyorum.

Hoşça kalın sevgiyle kalın. 03.05.2019

(1)-  https://www.youtube.com/watch?v=okOBsw0T1Qw

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.