Vatan ve milletin bekası durumunda hassasiyetiyle bilinen Anamur; Mustafa Kemal Atataürk’ün Türk’ün bağımsızlık ruhunu ifade etmek için “Toroslarda bir Yörük çadırında dumanı tütüyorsa umudunuzu kaybetmeyiniz” sözüyle işaret ettiği yerlerdendir. Bakınız Milli Mücadele döneminde Anamur Kuvay-ı Milliye Teşkilatı kurulmuş ve halkın işgallere olan tepkisini dünyaya bildirmiştir. Anamur halkı hem kaza meydanında toplanarak hem de gönderdiği telgraflarla yerinin milli mücadele tarafında olduğunu ilan etmiştir. Her ne kadar kıyılardan gemilerin tacizini yaşamış fakat işgal görmemiş ise de Anamur halkı milli mücadeleye fiilen destek vermiş Fransız gemilerinin kıyılarda devriye gezmesine engel olacak önlemleri almıştır.
İstanbul’un işgal edilmesi üzerine de Anamur kazasının idari- mülki teşkilatı adına ve eşraf adına kaza müftüsü Hulusi efendi, Belediye reisi Yusuf efendi ve kaza eşrafından Ali efendi’nin İstanbul’un işgaline karşı Heyet-i Temsiliye Riyasetine ve çeşitli makamlara çektikleri 27 Mart 1920 tarihli protesto telgrafı çekmişlerdir. Telgrafın orijinal metni şu şekildedir:
Medeniyet âleminde intişam mevki tutan adil esaslarınızın on ikinci maddesiyle Türklerin çoğunlukta olduğu topraklarda hâkimiyet ve vatanın bütünlüğünü tasdik etmiş iken, bugün bu adalet ve hak kaidesi hilafına olarak Osmanlı ve Türk saltanatının payıtahtı ve müslümanlığın hilafet merkezi olan İstanbulun ingilizler tarafından işgali Türklerin yediyüz yıllık tarihi hakkı ve milli varisliğini çiğnemekten başka bir şey değildir. Özellikle milli meclisimizi işgal ile milletin vekilleri olan mebuslarımızın büyük kısmını tevkif etmek gibi tarihte şimdiye kadar emsali görülmemiş üzücü hadiseye cür’et, Medeniyet tarihine bir leke sürmekten başka bir şey olamaz. Bu elim hadise üzerine erkek dişi bütün Türk fertleri doğru olan siyasetlerine döndüler. Zat-ı Asilaneleri insanlığın refah ve saadeti için hizmet etmiş insanlık tarihinde emsali görülmemiş, bunun şahidi de doğru yoldan ayrılmış, sahneyi sulha çeviren prensiplerinizden hedef buyurduğunuz gayenin asaleti ve büyüklüğü irfandan mahrum Türk köylüsünün bile masum ruhunda muhteşem bir yer tutmuştur.
Binaenaleyh Türk fertleri sırf bu prensiplerin manasıyla masum haklarına vaki olan tecavüzün tamiratını zat-ı asilanelerinden istirham ediyorlar. Biz kazamızın samimi hissini arz iblağa vesile oluyoruz.”
Ayrıca Anamur Müdaafa-ı Hukuk reisi Mevlut Bey İstanbul’un işgaliyle kurulacak olan yeni hükümetin milli niteliklere uyması için Meclis-i Mebusana telgraf çekmiştir. Anamur halkı geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de vatanın ve milletin bütünlüğü konularında hassasiyetini ve eğilimini göstermiş, göstermektedir ve gösterecektir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.