SAYIN ARINÇ’IN AÇIKLAMALARI NE ANLAMA GELİYOR?
HİKMET SOFU
Sayın Bülent Arınç TBMM Başkanlığı da yapmış bir siyasetçi. Sayın Arınç’ın son günlerdeki açıklamalarından bir seçki: ‘Ben kum torbası değilim. Benim aynı zamanda özgül ağırlığım var ve bu özgül ağırlığım başkalarından farklıdır.’ demişti bir zamanlar Sayın Bülent Arınç. Bu özgül ağırlığı o gün bugündür tartışılır hale geldi… Ve Arınç harcanıyor mu, kendi kendisini mi harcıyor sorusu sorulur oldu.
 
BAŞKANLIK SİSTEMİ
AA’nın haberine göre 2 Şubat 2015’te yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öncelikli konu haline getirdiği başkanlık sistemi hakkında ‘bu hükümetimizin düşüncesi anlamına gelmez’ demiş. Başkanlık sistemi konusunda Sayın Başbakan Davutoğlu Ahmet Hoca’dan da şimdiye kadar tık yok. Arınç ise toplantıda bu konunun görüşülmediğini ‘Konuşmadık, görüşmedik, gündeme gelmedi’ sözleriyle ifade ediyor. Arınç devamla aynen şöyle diyor: “Parlamenter demokrasi içerisinde 2015 seçimlerine giderken taşıdığımız fikrin kamuoyuna açıklanması bir ihtiyaç haline gelebilir ama bugün için erken buluyorum. Başkanlık veya yarı başkanlık konusunu Cumhurbaşkanı’mız dile getiriyor. Bazı milletvekili arkadaşlarımız da eski düşünceleri tekrar ediyorlar. Bu, hükümetimizin düşüncesi anlamına gelmez.”
 
GÜLEN OKULLARI
Yurtdışındaki Gülen’e yakın okullarının kapatılması konusunda da; “Bazı yazarlar görüyorum ki bazı gazetelerde ‘Kapattık deyin, kapatsınlar, el koyun’ diyorlar. Hatta savaş tamtamları içerisinde ellerinden, kalemlerinden kan damlıyor. Biz bunu yapamayız. Kendileri de yapamaz ama onlar yazılarında, köşelerinde veya televizyonlarında bazen bu sözleri söyleyebiliyorlar. Biz de hayretle dinliyoruz. Biz böyle bir şey yapmayacağız" .” diyen Arınç yurtdışında okul açmak için % 30’u kamudan % 70’i sivil kaynaklardan oluşan bir vakıf kurulacağını, vakfın adının da belirlendiğini söylemiş.
Arınç;.”Kamu desteğinin bulunmadığı böyle ciddi bir vakfın ayakta durması da mümkün değildir. Ama pay olarak sorarsanız, herhalde yüzde 70'inin sivil bir yapılanma olması, yüzde 30'unun da kamu desteğinin bulunması gibi belki bir oran düşünülebilir." Demiş.
 
‘MİLLETVEKİLİ OLMANIN DIŞINDA BİR SIFAT TAŞIMIYOR’ – ‘GÜCÜNÜZ İKİ KAĞIT ARASINDADIR’
"Bu tarihi veren Binali Yıldırım ise onun şahsıyla ilgili değil ama onun yerinde başka birisi de olsaydı böyle bir hakkı yoktu. Binali Bey İzmir Milletvekili olmanın dışında bir sıfat taşımıyor. Cumhurbaşkanı’nın sözcüsü de değil." (Bülent Arınç)
"Benim kim olduğum sıfatımın olup olmadığının takdirini milletim yapar. Benim kim olup olmadığıma vatandaşlarımız 12 yıllık geçmişime bakarak en iyi şekilde karar verirler. Sıfatlar gelir geçer. Sıfatlar bir kağıtla verilir bir kağıtla geri alınır. Gücünüz iki kağıt arasındadır. Önemli olan milletin gönlünde yer yapmaktır." (Binali Yıldırım)
“‘Vekillik dışında bir sıfat taşımıyor’ açıklamalarına Yıldırım'dan cevap geldi: Sıfatlar bir kağıtla verilir bir kağıtla geri alınır. Gücünüz iki kağıt arasındadır.”
 
‘BİZ HUKUK İÇİNDE KALACAĞIZ’
“Türk okullarıyla ilgili gelişmelere hukuk çerçevesinde baktıklarını iddia eden Arınç, “Biz hukuk içinde kalacağız. Biz kalmaz isek o ülkenin kendi yasaları onun hukuku içinde meseleye bakmamız lazım. Kaldı ki biz Türkiye Cumhuriyeti’nin laik, sosyal bir devlet olduğu kadar hukuk devleti olduğuna da inanıyoruz. Dolayısıyla yapacağımız çalışmanın da hukuk devleti ilkesine uygun olması gerekir. Bir şirkete zorla el koymak mümkün değil, doğru da değil. Şirketlerin devralınması veya satın alınması suretiyle bu okullardaki eğitim faaliyetlerinin devam etmesi düşünülebilir.” ifadelerini kullandı. Bülent Arınç, okullara müdahale gerekçesi olarak ise yolsuzluk ve rüşvet soruşturması sonrasında algı çalışması olarak gündeme getirilen ‘paralel devlet’ paranoyası olduğunu belirtti. Yurtdışındaki Türk okullarının ıslah edilmesi yönünde karar aldıklarını söyledi.” (26.1.2015)
‘Cumhurbaşkanı’mızı yüzde 52 oyla halk seçmiştir ama yetkileri Anayasa’daki belirtilen şekildedir.’, ‘Onlar 'marti', biz partiyiz’
 
‘BENİM ÖZGÜL AĞIRLIĞIM BAŞKALARINDAN FARKLIDIR’
“Futbol sadece futbol değildir diye bir kitap var. Ben de sadece bakan değilim. Benim aynı zamanda özgül ağırlığım var ve bu özgül ağırlığım başkalarından farklıdır. Ben bir yerde bulunuyorsam sadece makam işgal eden bir bakan değilim, ben partimin görüşlerini, düşüncelerini, geçmişini, bugününü ve geleceğini temsil eden bir insanım. Meclis başkanlığı yapmışım, demokrasi yolunda gençliğimi, ailemi, siyasi hayatımı feda etmişim, ben sadece bir bakan değilim, kırmızı plaka meraklısı, koltuğa oturduğunda her şey bitti diyen bir insan değilim. Ben çok şeyi temsil ediyorum. Benim yıpranmamam, hiçe sayılmamam lazım. Başbakanımız buna dikkat eder. Ama zaman zaman hepimiz hata yapabiliyoruz.“ …
 
‘BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN SÖZLERİNDEN DOLAYI SORUMLU BEN DEĞİLİM’
“Başbakan Erdoğan’ın sözlerinden dolayı sorumlu ben değilim. Kendisi sorumludur. Bunun getirisini ve götürüsünü kendisi karşılar” … “Ben itibarımın, kişiliğimin yıpratılmasını istemem. Birilerinin kum torbası haline getirilmek istemem. Başbakanımıza dost, kardeş olarak seslenmek isterim, ikimizin sözleri arasındaki çelişkiyi düzeltmesi kendisinden beklenir."
“Sayın Başbakanımıza buradan bir dost ve bir arkadaş, onun bir kardeşi olarak seslenmek isterim ki hükümet sözcüsü olarak açıklamam ile kendisinin başbakan olarak konuşması arasında apaçık bir çelişki vardır, bu çelişkinin sorumlusu ben değilim bu çelişkiyi en güzel şekliyle izah etmesi, dün, bugün ve yarın kendisinden beklenir.”
 
‘ÇÖZÜM SÜRECİ İÇERİSİNDE, ÖRGÜTÜN, İMRALI’NIN VE SADECE HDP’NİN MUHATAP OLARAK ALINMASI EKSİKTİR VE YANLIŞTIR’
… “Çözüm süreci içerisinde, örgütün, İmralı’nın ve sadece HDP’nin muhatap olarak alınması eksiktir ve yanlıştır diyenler var. Ben bu düşüncelere katılan bir insanım” 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.