Ak Parti’nin TBMM’ndeki gurup toplantısını takip ettikten sonra, birlikte olduğum Malatyalı Habip beyle meclis lokantasına gidip yemeklerimizi yedik. Daha sonra milletvekillerinin odalarının bulunduğu binaya gittik. İlk önce Zeynep Gül Yılmaz’ın odasına uğradım. Toplantı sonrası gelmemişti. Danışmanları da gelip gelmeyeceği konusunda bilgilerinin olmadığını ve saat 15.00’da Genel Kurul’a gideceğini söylediler. Danışmanlarından bilgilerimizi ve selamlarımızı iletmelerini isteyip süratle ayrıldık. Hızlı bir şekilde diğerlerine, Hacı Özkan ve Ali Cumhur Taşkın’ına uğramak, Mersin ve ilçelerinin belediye başkan adayları konusunda bilgi almak istedim.

Ali Cumhur Taşkın vekilimizle hiç görüşmüşlüğüm ve tanışıklığım yoktu. Bir yıl öncesinde Hacı Özkan vekilimizle, kendi mekanında özel bir sohbetimiz olmuştu. O görüşmemizde beni çok hoş karşılamış ve rahat bir konuşma ortamda istediğimiz konuyu konuşmuş ve sorularımı kendisine rahat sorabilmiştim. Ziyaretine gelen bir seçmenine beklenen davranışı/karşılamayı göstermiş olması güzeldi. İşte bu duygularla önce onun mekanına yönlendim. Henüz gelmemişti. Ama danışmanları ve özellikle daha önce karşılaşmamızı da hatırlayan Murat bey ile sohbet ettik. Mersin’i konuştuk.  

Vekil geldi ve beni odasına kısa süreliğine aldılar. Nasılız iyi miyiz sonrası, Mersin ve ilçelerinden söz ettik. Recep Öz, yazmamı bekliyorsun. Haklısın senden de bahsettik. Aday adayı olduğunu söyledim ve kendisinin haberi olduğunu/bildiğini söyledi.

Vedalaşıp ayrıldıktan sonra hemen hızlı bir şekilde, Ali Cumhur Taşkın vekilimize uğramak üzere ayrıldım. Odasına vardığımızda ortamın rahat ve hareketli  olduğunu gördüm. 2 tane Mersinli misafirleri vardı. Kendisiyle öncesinden hiç görüşmemiştim. 52 yaş, hareketli ve verimli olmaya en uygun yaş. Sayın vekilimizi genç gördüm. Hareketli, heyecanlı, konuşkan, rahat, dinamik ve ortamı rahatlatan biri. Gördüğüm ortama göre, işte bu dedim. Konuşmalarımızın arasında Anamur’a da gelmesinden söz ettim. Her zaman geldiğini ve geleceğinin de sözünü verdi kendileri. Benim öğretmen emeklisi olduğumu öğrenince kendisinin de bir öğretmen ailesinin üyesi olduğundan bahsetti ve ailesinde öğretmen olanları tek tek saydı.

Sayın vekilimiz hareketli. Tabi Anamurlu olan birini karşısında görüp de muzdan bahsedilmez mi.. Bana ait muz bahçemin olup olmadığını sordu. Var diyince de dönümden ne kadar kazanç elde edilebilirliğinden falan bahsettik. Uygun ve doğru olan bilgileri kendisine verdim.

Mersin için ne yapıyoruz ve neden hep muhalefette kalıyoruz anlamında kendisine sorularım oldu. Ve belediye konusunu sorduğumda, bu konuda şu an  konuşulması gerekmediğini söyledi. Ve ilimiz hakkında saat 15.00’deki Genel Kurul toplantısında bir konuşma yapacağı konusunda bilgilendirdi. Bu bilgileri köşemde yayınlama iznini aldım.
Konuşması şöyle: “Seçim bölgem Mersin, Coğrafi konumu, limanı, serbest bölgesi, tarım, turizm, lojistik, sanayi ve ticari yapısı ve sahip olduğu birçok değerleri ile Türkiye’nin önemli bir üretim ve “Ekonomik Cazibe Merkezi” konumundadır.
İlimiz Bitkisel Üretimdeki yüksek potansiyelinin yanında Hayvansal Üretimde de ülke çapında önemli bir yere sahiptir.
Muz’da, Çilek’te, Şeftali’de, Limon’da Türkiye 1incisi iken, Türkiye genelindeki toplam 11 milyon keçi varlığının %7’sine karşılık gelen 850.000 adet keçi varlığı ile ilimiz keçi varlığı bakımından da Türkiye 1 incisidir.
Özellikle koyun keçi varlığımızla (1.750.000 adet) ülkemizin en önemli küçükbaş yetiştiriciliği yapılan bölgesi konumundayız.
Akdeniz’in engin sahillerinden, Torosların yüksek yaylalarına kadar emek veren, yılmadan usanmadan alın teri dökerek milli üretimimize katkı veren Mersinli tüm üreticilerimizi tebrik ediyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.”

Mersin için, Anamur için teşekkürler. Konuşmada geçen konuların, tanıtım/var olanlar hakkında bilgilendirme olduğunu görüyorum.  İlimizde şimdiye kadar yapılmamış ve yapılması gerekli eksikler için de bilgilendirmelerde bulunulmalıdır. Anamur ve Mersinli olarak farklı şeyler; gelişen/dönüşen dünya şartlarına uygun projelerin memleketimizde görmek isteriz. Tarım, ticaret, sanayi vb. gibi konularda faklılık oluşturmaya vekillerimizin yardımcı olmalarını istiyoruz.

Konuşmalarımızın arasında Anamur muzundan söz ederken vekilimizin muz yetiştiriciliği konusunda ilgisinin olduğunu anladım. Muz konusunda ve ona bağlı doğalgaz konusunda basında köşemde iki kez yazdım.

Anamur ve Mersin için farklı şeyler istiyoruz dediğim konulardan biri doğalgaz.  Bu yazılarımda muz için doğalgazın neden gerekli olduğunu anlatmıştım.

Ankara’da üşünmüyor. Zira nem yok. Anamur’da çok üşünüyor ve seralarda nem gerekli. Örtü altında kışın don olduğu zamanlarda nem oluşturmak için ve üşümenin giderilip sıcak duruma gelinmesi hali olan ısınma için ve daha ucuza yemek pişirmek için doğalgaz gerekli.

Dolu dolu sohbet sonrası vekilimiz bizi yemek yemeye davet etti. Yemek yediğimiz için birer tatlı yedikten sonra Fevzi Yılmaz’a selamlarını göndererek, kendisi Genel Kurul toplantısına gideceği için odasına uğramadan vedalaşıp ayrıldık. Ama danışmanları ile odasına gönderip kahvelerimizi de içirmeden göndermedi.
Bu tür ilgi ve alakanı bizlere gösterdiğin gibi herkese göstermen dileklerimle; sağ olasın genç adam, hareketli adam.
Kulis notları olarak şunu da vereyim. Yaptığım görüşmelerden ve konuşmalardan resmi olmayan not şöyle: Mersin Büyükşehir MHP, Cumhur İttifakı’nın adayı Hamit Tuna. İlçelerden üçü Ak Parti’nin. Olabilirler; Akdeniz, Yenişehir ve Silifke ya da Aydıncık şeklinde.. Kuliste söylenen duyumlarım..
Hoş kalın. 24 Ocak 2019, Ankara. İsmet Kadıoğlu.

 
 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.