“TÜRK DÜNYASI BİLİM VE KÜLTÜR ŞÖLENİ
Afyonkarahisar, 14-15 Eylül 2013
KURULTAY SONUÇ BİLDİRİSİ"
"Tarih boyunca milletimizin var olma savaşlarına taşıyla, toprağıyla, insanıyla katılan Afyonkarahisar’da Büyük Zafer’in 91. Yıldönümünde toplanan kurultayımızca aşağıdaki hususların Büyük Türk Milleti’nin aklıselimine sunulmasına karar verilmiştir:
 
1- Türk Dünyası geçen yüzyılda insanlık dramları arasında iki mutluluğu da yaşamıştır
Birincisi, 1920’lerde bütün mazlum dünyaya bağımsızlık ateşi yakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığındaki Büyük Zafer’dir.
İkincisi, 1990’larda Batı Türkistan Türkleri’nin bağımsızlıklarına kavuşarak yeniden tarih sahnesine çıkmasıdır.
Böylece Türkler, binlerce yıldır anıtlar, yazıtlar ve şaheserlerle üç okyanus arasında yazdıkları destanlara ve yüksek medeniyete yenilerini eklemek sorumluluğunu tekrar yüklenmiştir.
Türk Dünyası değerler dünyasıdır. Yaşadıklarını ve yaptıklarını değerlere dayalı olarak yaşayan ve yapanların adıdır Türk Milleti.
Günümüzde sömürgeci açgözlülüğünün çıkarcı cephesi ile değerlere dayalı insanlığın mücadelesi, dünyanın ve insanlığın geleceğini tehdit edecek boyutlara ulaşmıştır. Bu mücadelede Türk Dünyası’nın safı bellidir.
Yalnız gurur duyulacak işler yapmaya adanmış ve tarih boyunca yaptıklarıyla insanlık onurunu yükseltmiş bir milletin mensupları, bağlandıkları değerleri ve fazilet kurallarını kurumlaştırarak gelecek yolculuğuna devam edecektir.
Bu küresel yolculuğun son haritası iki büyük Türk tarafından çizilmiştir: Gaspıralı İsmail ve Atatürk: “Dilde, fikirde, işte birlik” ve “Yurtta sulh, cihanda sulh.”
 
2- Türkiye Cumhuriyeti ikinci dünya savaşından sonra dünya Türklüğüne yapılan saldırıların hedefi olmuştur. Önce EOKA ile Kıbrıs Türklüğü, ASALA ile Türk temsilcilikleri, son olarak PKK ile ülke ve millet bütünlüğümüz saldırıya uğramıştır.
Sömürgeciliğin kirli emellerine maşa olan bu insanlık dışı terör çeteleri günümüzde de Türk Milleti’nin insanlığa sunduğu değerlere saldırılarını sürdürmektedir.
Sömürgeciler ve uzantıları zaman zaman yılgınlığa düşmüş, ihanet bağımlısı yapılmış, aidiyet krizine tutulmuş kişi ve kurumların işbirliğinden yararlanmaktadır. Bunların oluşturduğu koalisyonlar Türk Dünyası’na ve Türkiye Cumhuriyeti’ne de kayıplar verdirmektedir.
Kurultayımız açıkça ilan etmektedir ki, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını, Türkiye Cumhuriyeti anayasasını ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin milli-üniter yapısını bozacak her türlü uygulama yok hükmündedir.
Türk Milleti hukuk dışı yollarla yürütülen süreçlerin hesabını sormaya, kayıpları tazmin ettirmeye ve sorumluların ihanetini ödetmeye her zaman muktedir olmuştur ve gelecekte de olacaktır.
Türkiye Cumhuriyeti’ne savaş kaybetmiş bir devlet, Türk Milleti’ne kayıtsız şartsız teslim olmuş bir millet muamelesi yapılamaz. Bu zihniyette olanlara ihanetlerinin bedeli mutlaka ödettirilecektir.
 
3- Kurultayımız çalışmalarını bir program dahilinde bütün Türk Dünyası’nda, İslam Alemi’nde ve insanlık değerlerine bağlı bütün halklar arasında kurumlaşarak sürdürecektir.
 
4- Türk Dünyası’nda mevcut olan tarihi eserlerden 35 bin kadarının yok edildiği dikkate alınarak kalanlarının korunmasına büyük bir hassasiyet gösterilmelidir. Yine soydaşlarımızın manevi kültürlerini güçlendirecek ve yaşatacak politikalara önem verilmelidir.
 
5- Türk Dünyası davasının sürdürülmesinin Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünün güçlendirilmesine bağlı olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple Türk milli varlığına yönelik ırkçı ve bölücü tehdit ve tehlikelere karşı kesin sonuç alıcı tedbirlere acilen başvurulmalıdır.
 
6- Bu hedefleri gerçekleştirebilmek için Türk Dünyası’nın birlik ve bütünlük içinde bulunmasına hayati derecede ihtiyaç olduğuna inanmaktayız. Bu inancı taşıyanların büyük bir sorumlulukla karşı karşıya oldukları açıktır. Gelecek kurultaya bu temel amaca göre belli bölgeler ve belli sektörler için önerilen ekli hususlarda teknik raporların hazırlanarak gelinmesi uygun bulunmuştur.”
 
NOTLAR
HİKMET SOFU
YÖRÜK ŞENLİĞİ’NDEN
‘TÜRK DÜNYASI BİLİM VE KÜLTÜR ŞÖLENİ’NE
Afyonkarahisar Oğuzboyu Yörükler Türkmenler Derneği’nce düzenlen ve Kırım Tatar Dernekleri Federasyonunca desteklenen, Yörük ve Türkmenlerin oluşturduğu 38 dernek, 8 federasyon/konfederasyon ve Zeybek Ateşi Platformu’nun kararı ile Türk Dünyası Bilim Kültür Şöleni 14-15 Eylül tarihlerinde Afyonkarahisar’da yapıldı.
Sekreteryası’nda Bilge Lider Aykut Edibali’nin de yer aldığı Türk Dünyası Bilim Kültür Şöleni’nin tertip heyetinde şu isimler vardı:
Ufuk ÖZIRMAK, Başkan
Filiz EDİBALİ, Üye
Sevgi KAFALI, Üye
Ziya KAPTAN, Üye
Turgut GÜNGEZ, Üye
Şakir ALTINTAŞ, Üye
 
ONLARCA TEBLİĞ SUNULDU
Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi’nde 14 Eylül günü yapılan Sempozyum/Panel’in Oturum Başkanlığını Prof. Dr. Mustafa Kafalı yaptı… Yüzlerce bilim adamının katıldığı sempozyumda onlarca tebliğ sunuldu…
 
BÜYÜK TÜRK MİLLETİ, TARİHİ MİSYONUNU HATIRLAMALI
Sempozyumda, Özbek, Uygur, Kazak, Irak, Suriye, Güney Azerbaycan, Batı Trakya, Balkanlar, Gagavuz Türklerinden onlarca bilim adamı Büyük Türk Milleti’nin muhteşem geçmişi ve mutlu geleceğini anlattılar; Türk Milleti’nin yüklendiği kutsal-tarihi dünya barışı misyonu için önerilerini sunma imkanı buldular… Onlarcası da zamanın kısıtlılığı yüzünden tebliğlerini dile getiremediler ama Büyük Türk Milleti’nin gönlünde taht kurdular…
15 Eylül günü Afyonkarahisar 26 Ağustos Tabiat Parkında icra edilen müzik şöleni sonrası sonuç bildirgesi yayınlandı…
Bildirge Büyük Türk Milleti’nin kahraman evlatlarının yüreğine su serpti…
 
KATILIMCILARDAN BAZILARI
Prof. Dr. Mustafa Kafalı, Sevgi Kafalı, Pof. Dr. Hanım Halilova (Ebulfeyz Elçibey’in Danışmanı), Julıia David (Ressam-Macaristan), Issak Balazs (Sekel Konsey Başkanı), Csiki Sandor (Sekel Konsey Başkanı), Işık Ahmet (Dostluk, Eşitlik, Barış Partisi Onursal Bşk.), Özcan Pehlivanoğlu (Rumeli Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı), Prof. Dr. Mahmut Kaşğarlı (Sürgündeki Doğu Türkistan Parlamentosu Başkanı), İsmail Cengiz (Sürgündeki Doğu Türkistan Hükümeti Başbakanı), Abdullah Buksur (Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği kurucu Başkanı, İHAF genel sekreteri), Arif Bütüç (Kosova-Mamuşa Belediye Başkanı), Ahmet Muratlı, Mahmut Kasapoğlu (Irak Türkmenleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Şube Başkanı), Güllü Karanfil (Gagavuz Türkü), Abdülhaluk Çay (Dış Türklerden Sorumlu Eski Devlet Bakanı), Prof. Dr. İlber Ortaylı, Sadi Somuncuoğlu (Eski Devlet Bakanı), Aykut Edibali, Prof. Dr. Batur Norboy (Kazakistan Özbek Üniversitesi Pedagoji Bölümü eski Dekanı), Prof. Dr. Zekeriya Kitapçı, Hasan Korkmazcan, Abdülkadir Sezgin, Emekli Org. Edip Başer, Emekli Korg. Erdoğan Karakuş, Prof. Dr. Hasan Onat, Ahmet Zeki Bulunç (KKTC eski Ankara Büyükelçisi)

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.