Aşşa ana hooyun napıyon? Ben Ürüsdem’in kızı Hatma. Bak dinne beni.. Dambaşın üstünde bişey vaa.. Gabgara bişey. Necidii oo..? Üseyin emmi nirde? Ne bilem.. Az önce tahtalıkda, zavrağın önünde, yerde kösülüp durudu. İşi gücü uyuma.. Uyuya galmıştır. Cınnıdan gakaar. Hooyun goca,Üseyin, hemen yatırıp boturma gaak. Napan yatırmın?
Heye bee..
Yeter yaddığın! Dambaşda gabgara bişey görüynmüş. Gak da bi baak. Ürüsdem’n gızı Hatma ünneyip duruyoo. 
Tahtalıkda zavrağın dibine hura uzanıvardiydim yüreğim dudmuş. Cınnak ot yolduydum yoruldum, susadım, hesas dilim döşüme sarktı. Epeydir ırahmat yamadı ya, tallanın dabanı betuna kesmiş. Otların içine bi de buturak debelleş olmuş. Her tarafım buturak oldu. Susadım, hesas susuzlukdan dilim sarkdı, döşüme indi. Bi de telledim curculak oldum. Napem Iramazan gelcek, orucukan iş yapamacam. 

Üseyin emmi gendi gendiğe konuşmaya devam eder.
Bi de ıramazan alışverişi yapmak gerekir emme. Gorana mıdı koramıdı bi astalık va ya.. dışa da çıkamıyoz. Esahı benim ana yaşım aldmış emme ramatlı bubacım böyük yazdımış. Neye dersen annadayem: O zaman yool yapımı vamış. Yalığız gızanı çoğ olanlar yol yapıma gedmezmiş. Bubam da ben doğmadan bei yazdırıvemiş.

Çaşıya gidekenede tam candırmalığın öğünden geçiyon. Beği durduvercekler gafa keyadını çıkar emmi, seğin çıkma yasağın vaa deyivercekler. Emme, evde bişeycikler galmadı deyi garı zıkırdanıp duruyoo.. Ev tamtakır duruvardı, eve öteberi alman ılazım deye deye garı beni durdurmayoo.. Napcaz bilmem. 

Dün Üsnü emmiyi candarmalar yakalamış. Kafa keyadını çıkaa bakalım emmi demişlee. Oncağız da gomutana yalvarmış yakarmış. Gomutanım ıramazan için gidiyom. Evde bişeycikler galmadı. Garım Eşşe, goca; çaşıdan ıramazan için öteberi al gel dediydi demişse de dinnememişler, kesmişler cezayı. Üsnü öteberi almaya götürdüğü gaymaları saymış. Gomutan da Üsnü’’nün eline ceza keyadını dutuvermiş. O da gızmış, gerisin geri dönmüş. Garısı Eşşe’ye gızmış keyadı fıllatmış öğüne, al sağa ıramazan öteberisi deyivemiş. O da demiş ki altmış mayaşınnan ödesin gayrı..

Ülen akadaş assında bu Üsnü emmi hekese akıl veriydi. Naal yakandı candarmaya bimem.. Çoğo zaman Üsnü emmi akıl verirdi obaya hoynu. Körmüydün emmi bee.. Köydeki bakkala gidiveseydin. Getseydin ceza almazdın emmeee.. Bu da eyi olmuş. Biliyon bu gorana mıdı necidi.. fakırı fugarayı perişan eddi. Devletimiz bile #BizbizeyeterizTürkiyem deye yardım toplayoo. Üsnü emmi de bu cezaya ödediği gaymalarla yardım da bulunmuş oldu. Bence eyi oldu..

Üseyin emmi de, Üsnü emmi de, ıramazan alışverişlerini göyün baggalından eddiler. Ve ıramazanı dutmaya başlarlar.
Zöhüre gakarlar. Üseyin emmi, çook şükür zöhürümüzü yedik, ezan ogundu. Sıra namaz gılmamıza geldi emme; ezan ogundukdan soğna on dakga namazığızı gılman, beklen, yani ızcık soğna gılın diyola.. Aklığızda ossun..

Üsnü emmi ilk orucuğu duddu ve garısına soruyoo..
-İftara ne yiycik gııı?
-Iycık ısıgan otuynan eddiğim böğrek vadı, ıcık da alma oşafı yabdıydım yerik herif.
Tuurb da ossaydı hee eyi oludu gıız..

Üseyin emmi, ikinci gün zöhüre yine gagdı ve zöhürde;
Ezen oğundu emme dün dediğdim namazı ızcık soğna gılcaz. Hadin ülen baam, madam zöhüre gagdık, zöhüre gagan herkese söyleyyom gösterin gendiğizi namazığızı gılın.

İkinci gün iftar vakti yaklaştı; Üsnü emmi seslendi
İftara ız galdı. Ezen cınnıdan okunacak. Gı garı den bağam aşama ne yiiciiğiz?
Gendi yapdığımız tarana çorbasıynan, zalata ve bulgur pilavu yiceğez.

Tüm Müslümanlara hayır ve hasenata, rahmete, berekete vesile olması, dertsiz ve belasız, hassaten Korona’sız bir ramazan geçirmeniz dileklerimle #evdekal’ın.
#Evdehoşkalın.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.