YENİDEN ALEVLENEN BAŞKANLIK SİSTEMİ
HİKMET SOFU
7 Haziran seçimleri sonrası ‘buzdolabına konulan’ ‘başkanlık sistemi’ yeniden müzakereye veya tartışmaya açılırken!.. Veya ‘başkanlık sistemi’ için bastırılırken!..
Dünyadaki sistemleri örnek göstermek yerine -o tecrübeleri elbette dikkate alalım ama- kendi medeniyetimize kültürümüze uygun bir müzakere, müşavere niye yapmıyoruz?
 
CUMHURBAŞKANI: FİİLİ DURUMUN ANAYASALLAŞMASI
Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, 14 Ağustos 2015’te şöyle demişti: “Artık ülkede sembolik değil, fiili gücü olan bir cumhurbaşkanı var. Cumhurbaşkanı elbette yetkiler çerçevesinde, ama doğrudan millete karşı sorumlu olarak görevini yürütmek durumundadır. İster kabul edilsin ister edilmesin, Türkiye'nin yönetim sistemi bu anlamda değişmiştir. Şimdi yapılması gereken, bu fiili durumun anayasal olarak kesinleştirilmesidir.”
 
İKTİDAR YASA KOYUCU DEĞİLDİR
İktidar sahibi kendisi yasa koyamaz, konulan meşru hukuka uyar, o bir süreliğine o görevde emanetçidir, görevlidir!..
Yasa koyucu değildir, adı üzerinde ‘yürütme’ yani ‘icra’ ile görevlidir. Yasa yapamaz, yasa teklifi hazırlar/ hazırlayabilir ve teklif yasa koyucu (meclis) tarafından uygun bulunur onaylanırsa yasalaşır…
Meşru ve meri hukuk iktidarın üzerindedir. Yargı hukuka uygun olarak icraatları denetler…
İktidar ve muhalefet hukuk içinde hareket etmekle mükelleftir. Bir seçimde oyların çoğunu almak iktidar partisine başına buyruk hareket etme yetkisi vermez. Hukuk dışına çıkmak hukuksuzluk, haksızlık, adaletsizlik, meşruiyetsizliktir.
Muhalefet iktidarı denetleme görevini ve iktidara yardımcı olmak, yanlışlarını düzletmek ve hukuksuzluklarına karşı hukuk içinde şanlı çıkışlar yapacak yollar bularak yapabilmelidir…
Ülkemizde sorun, kuvvetler ayrılığı ve uyumunun sağlanamamasındadır…
 
İNSAN HAKLARI KORUNMALI
İslam’da nefsin (canın), neslin, dinin, aklın, malın mülkün muhafazasının önemi üzerinde İslam alimleri özellikle durmuşlardır… Bunlar bir insanın en önemli temel haklarıdır.
Rahmet Peygamberi Muhammed Mustafa’nın ‘Veda Hutbesi’ insan hak ve özgürlükleri açısından insan sözü olarak bir ilk ve eşsiz güzellikte bir belgedir.
Hz. Peygamberin insanlara tebliğ ettiği Allah kelamı Kur’an-ı Kerim’de bu konuda önemli dersler vardır.
Allah’ın her insana doğuştan verdiği ‘insan temel hak ve hürriyetlerini’ sınırlamak yanlıştır, haksızlık, ahlaksızlık ve zulümdür…
Bu arada hiçbir yasa insan temel hak ve hürriyetlerinin üzerinde olamaz/ olmamalı/ bu hakları keyfi olarak sınırlamamalı…
‘İnsan temel hak ve hürriyetleri’ne getirilecek sınırlamaları kabul etmek fikri ve bedeni esareti kabullenmek demektir…
 
İNSAN TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ MESELESİ BİR TOPLUMSAL SAHİPLENME MESELESİDİR
İnsan olarak haklarımız neler? Yukardaki saydıklarımıza ek olarak işte diğer bazı haklarımız:
Seyahat hürriyeti, bilgi edinme hürriyeti, ifade hürriyeti, haber alma hürriyeti, basın hürriyeti, internet erişim hakkı, ifade özgürlüğü, düşünceyi açıklama, iletme ve yayma hakkı, adil yargılanma hakkı, kamu kurumlarını (devleti) denetleme hakkı…
İslam Peygamberi, insanın özgür düşünmesini ve bu çalışma sonucu vardığı sonucu ifade etme hürriyetini ne kadar güzel ifade etmiş: İçtihad yapan içtihadında isabet ederse iki, hata ederse bir sevap kazanır.
İnsan temel hak ve hürriyetleri meselesi bir toplumsal kültür meselesi, yaşam meselesidir. PEW araştırma şirketinin verilerine göre, “‘İfade özgürlüğü’ ve ‘haberlere sansür olmaması’ ne denli önemlidir?” sorularına, insanlar Almanya'da % 86 ve % 73 oranında önemlidir cevabı verirken, Türkiye'de bu oran % 43 ve % 46'da kalmıştır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.