1 milyon yabancı öğrenci ABD’de eğitim alıyor

İlk Yayın: 30 Mart 2023 – Güncelleme: 30 Mart 2023 16:06

Dünyanın birçok ülkesinden öğrenciler, nitelikli bir eğitim için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) üniversiteleri tercih ediyor. Open Doors verilerine göre, 20 yıl önce ABD’de okuyan yabancı lisans öğrencilerinin sayısı 260 bin 848, lisansüstü öğrencilerinin sayısı 244 bin 398. Aradan geçen 20 yılda bu sayıda iki katına yakın artış görülüyor. 2021/2022 eğitim-öğretim döneminde ABD’de eğitim alan yabancı öğrenci sayısı lisansta 344 bin 532, lisansüstü eğitimde ise 385 bin 097 olarak kaydediliyor. 184 bin 759 isteğe bağlı uygulamalı eğitim ve 34 bin 131 lisans derecesi olmayan öğrenci de eklendiğinde, ABD’de eğitim alan yabancı öğrencilerin sayısı 1 milyona yaklaşıyor. 

Chicago merkezli danışmanlık şirketi One Key Visa Genel Müdürü Ashkan Kheirkhahvash, Türk öğrenciler arasında da ABD üniversitelerinin popülaritesinin oldukça yüksek olduğunu belirterek, son dönemde vize konusunda sıkıntılar yaşandığına dikkat çekiyor. Türk öğrencilerin bu tercihinde, nitelikli eğitim, yüksek sosyal yaşam olanakları ve mezuniyet sonrası iş imkanlarının tatmin edici olması gibi sebeplerin etkili olduğunu anlatan Ashkan Kheirkhahvash, “Uluslararası Eğitim Enstitüsü (IEE) tarafından derlenen verilere göre, 2021’de eğitim hayatını ABD’de sürdüren Türk öğrencilerin sayısı 8 bin 109 oldu. Pandemi etkilerinin hayatımızdan silinmesiyle birlikte bu sayı 2022-2023 döneminde yaklaşık yüzde 4 artış gösterdi. Önümüzdeki yıllarda ise bu ivmenin çok daha hızlanacağı tahmin ediliyor” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

“ABD vizesi almak zorlaştı”

Son dönemde basında yer alan olumsuz haberler ve ABD’ye vize başvurusunda bulunan insanların sosyal medya hesaplarından yaptığı “başvurum reddedildi” paylaşımları, yurt dışında eğitim hayali kuran Türk öğrencileri endişelendiriyor. Uzun bir evrak toplama süreci ve ödenen çeşitli ücretlerden sonra vize reddi alma ihtimali, danışmanlık şirketlerinin hizmetlerine yönelik talebi artırıyor. 

ABD’de eğitim almak isteyen öğrencilerin vize süreçlerine dair değerlendirmelerde bulunan One Key Visa Genel Müdürü Ashkan Kheirkhahvash, “Fırsatlar ülkesi olarak anılan ABD, eğitim turizmi alanında da tüm dünyadan yüksek talep görüyor. Haliyle ABD’de eğitim almak için vize başvurusunda bulunduğunuzda, titiz bir eleme süreciyle karşılaşıyorsunuz. Öğrenci vizesi olarak da adlandırılan F-1 vizesi, birçok öğrenci için ABD’ye girişin anahtarı konumundadır. Üstelik bu vize sayesinde ABD’ye gelip eğitimlerini tamamlayan öğrenciler başka vize başvuruları yapabilir ve olumlu sonuçlanması halinde ABD’de yaşamaya devam edebilir” dedi.

“Eski vize memuruyla mülakat provası yaptırıyoruz”

Sundukları hizmetin, sadece evrak toplamaya yardımcı olmakla sınırlı kalmadığının altını çizen Ashkan Kheirkhahvash, vize sürecine dair verdikleri destekleri şöyle detaylandırdı: 

“One Key Visa olarak, öğrenciler için uzun ve korkutucu görünen bu süreçte, içlerinde ABD diplomatik misyonunda görev almış arkadaşlarımızın da bulunduğu profesyonel ekibimizle danışmanlık hizmeti veriyoruz. 14 yıllık tecrübemizle, öğrencilerin A’dan Z’ye tüm başvuru sürecini yürütüyoruz. Öğrenciler, ekibimizde yer alan ve daha önce vize memuru olarak görev yapan arkadaşımızla mülakat provaları yapıyor. Böylece öğrencilerin bu heyecan verici anı deneyimlemesini ve eksiklerinin farkına varmasını sağlıyoruz.”

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.