63 dalış yapan Fendouzhe, okyanusların bilinmeyenlerine ulaştı

İlk Yayın: 13 Mart 2023 – Güncelleme: 13 Mart 2023 14:12

Çin bilimsel araştırma gemisi Tansuo-1, Okyanusya dolaylarındaki sularda gerçekleştirdiği ilk uluslararası insanlı derin dalış bilimsel araştırma misyonunu tamamladıktan sonra 11 Mart Cumartesi günü Güney Çin eyaleti Hainan’daki Sanya Limanı’na döndü.

“Durmaksızın Çalışan” anlamındaki Fendouzhe adlı insanlı araştırma denizaltısı taşıyan gemi, misyonunu Ekim 2022’de başlatmıştı. Çin Bilim Akademisi’nin Derin Deniz Bilimi ve Mühendisliği Enstitüsü, geminin görevini 157 gün boyu sürdürdüğünü ve Okyanusya sularında 22 bin milden fazla deniz mili yol aldığını açıkladı.

Bilimsel yolculuğa toplam 10 yerli ve uluslararası organizasyon katıldı. Sefer süresince Fendouzhe, 63 dalışı başarıyla gerçekleştirdi. Bunlardan dördünde 10 bin metrenin altına inildi. Seferin araştırma ekibi, Pasifik Okyanusu’nun güneybatısındaki “Kermadec Trench” bölgesinde ilk uluslararası geniş ölçekli ve sistematik insanlı dalış araştırmasını gerçekleştirdi.

Öte yandan ekip, biri Hint Okyanusu’nun güneydoğusundaki “Diamantina Trench” olmak üzere iki deniz altı uçurumun dibine indi ve buralardan makro organizmalar, kayalar, taşlar, tortul ve su örnekleri topladı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.