Afyon’da Somalı madencilerle sürpriz karşılaşma

İlk Yayın: 16 Şubat 2023 – Güncelleme: 17 Şubat 2023 08:52

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve tüm ülkeyi yasa boğan deprem felaketinin yaralarını sarmak için Türkiye’nin dört bir yanından tüm birimler seferber oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden arama-kurtarma ekiplerine, sivil toplum kuruluşlarından kamu kurumu çalışanlarına kadar ülkenin her bir ferdi enkaz altında kalan vatandaşların hayatını kurtarmak için geçtiğimiz 11 gün boyunca yoğun mesai harcadı.

Bu ekiplerden biri de Somalı Madenciler. Deprem felaketinin hemen ardından bölgeye yönlendirilen Somalı maden işçileri, afet bölgesinde enkaz altında yardım bekleyen depremzede vatandaşların kurtarılması için gece gündüz çalıştı ve onlarca ailenin umudu oldu.

Somalı maden işçileri, özellikle yerin metrelerce altındaki ocaklarda uyguladıkları tavan kısmının çökmesini engelleyen “domuz damı” denilen tahkimat sistemini kullanarak onlarca vatandaşı göçük altından çıkardılar. Daha önceki deprem felaketlerinde de uygulanan bu yöntemle ‘Asrın Felaketi’ olarak adlandırılan ve 11 ili etkileyen depremde de aktif rol alarak birçok depremzedenin hayatını kurtardı.

Görevlerini tamamlayıp Soma’ya dönüşe geçen maden işçileri, Afyonkarahisar’da öğle yemeği için mola verdiler. Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, Afyon’da misafir edilen depremzedeleri ziyareti esnasında karşılaştığı maden işçileriyle ilgili şunları söyledi:

“Maden işçilerimiz ülkemizin en zor zamanlarında fedakarca elini taşın altına koyarak hızır gibi tüm sorunlara yetişiyor. Yaptıkları fedakarlıkları takdir etmemek elde değil. Özellikle kamuoyundan duyduğumuz ‘domuz damı’ gibi uzmanı oldukları yöntemlerle depremzedeleri enkaz altından çıkarma girişimleri herkesin takdir ettiği bir hadise. Hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Asrın felaketi olarak nitelediğimiz bu felaket gerçekten yüreklerimizi yakan büyük bir felaket. Ancak Somalı maden işçilerimiz gibi fedakar ekiplerimiz sayesinde ülkemiz bu felaketin de yaralarını hızla saracaktır. Deprem bölgesinde mücadele eden herkese teşekkür ediyorum.”

Somalı maden işçilerine bu sözlerle şükranlarını sunan Vali Yiğitbaşı, bu karşılaşmadan memnun olduğunu ifade ederek ayrılan işçileri memleketlerine uğurladı.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.