Bakan Soylu: “Kahramanmaraş’ta 215 enkazda çalışmalar devam ediyor”

İlk Yayın: 15 Şubat 2023 – Güncelleme: 16 Şubat 2023 09:28

Bakan Soylu’nun konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“192’si konut, 11 bin 861’i ya yıkılmış, ya ağır hasar, ya acil yıkılacak. Bu şehrin şu ana kadar yapılan tespitlerinin yüzde 23’ü dörtte biri ilk etapta ya yakılmış ya ağır hasar ya da acil yıkılacak kapsamı içerisinde. Dün öğleden sonra Hatay’daydık, bugün öğleden sonra da Hatay’da olacağız. Hatay merkezinde bu rakam yüzde 50’nin üzerinde. Her iki konuttan bağımsız bölümden bir tanesi ya yıkılmış ya ağır hasar ya da acil yıkılacak kapsamında. Burada hasar tespitleri aynı minimalde hızlı bir şekilde devam edecek. Hasar tespitleriyle ilgili yapacağımız işlemler daha sonra da devam edecek.

Bu depremin ilk anından itibaren bütün süreçler, yargının gözetiminde devam etmektedir. Yani enkazın kaldırılması, ölülerin tespiti, defin işlemleri, kimliklendirme dahil olmak üzere yargı bütün kurumlarla beraber ortaya koyduğu koordinasyonla sağlık, kriminal daire, adli tıp da dahil ihtiyaç görüldüğü anda gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda bundan sonraki soruşturmalara konu olacak, binalardaki yapım eksikliklerinden kaynaklanan süreçlerle alakalı da yine yargı gözetiminde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ilgili tüm birimlerimiz, bilirkişiler, savcılar ve alınan karotlar bunların incelenmesi, bütün binalarda teker teker devam etmektedir.

Burada kim eksiklik yaptıysa, binanın yapımında ne eksiklik söz konusuysa, binanın yapımından sonra yapılanlar söz konusuyla elbette ki bunların hepsinin tespitine yönelik bütün delillendirilmeleri bütün binalarda devam etmektedir. Bunlar yapılmadan da herhangi bir enkaz kaldırılmamaktadır.

Girilecek her binada eğer girilmeye mümkün kılıyorsa, güvenlik ekiplerimizle olacaktır. Burada yıkılmış, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalarda kolluk kuvvetlerimiz sürekli binaların etrafında bulunmaktadır, bulunmaya devam edecektir.

Şehirlerimizde bir kolluk kuvveti varsa şu an üç kuvveti var. Bu şehirlerdeki güvenlik güçlerimizin sayılarını üçe katladık. Binaların üzerlerine her zaman olduğu gibi numaralandırılma yapılıyor. Bu sistem eskiden olduğu gibi devam etmektedir.

Enkazlar kaldırılırken buradaki arkadaşlarımızın oluşturduğu sistem çerçevesinde bu enkaz sahipleri de enkazlar kaldırılırken orada olabilecek.

Evler bir yılda teslim edilecek. Bu konuda bazen bir kısmı kötü niyetli ama bir kısmı da iyi niyetli gördüğü tabloyu ‘Burası bir daha ayağa kalkmaz’ şeklinde değerlendiren vatandaşlarımız, bir kısmı da bunu istismar edip fitne çıkarmaya çalışan vatandaşlarımız ‘Bu şehir bir daha kurulmayacak. Bu şehir tahliye edilecek’ diyor. Bu şehirler sağlam zemin üzerinde yeniden burada yaşayan hemşerilerimizin şehri olarak hayatiyetine devam edecektir.

Şu anda bir salgın hastalık, bir bağırsak enfeksiyonu gibi bir yayılım söz konusu değil.

Geçici barınma merkezleri olarak çadırlar kuruldu ve bunun yanı sıra Türkiye genelinden şu ana kadar 200 bin çadır sevk edildi. Bunun önemli bir bölümü kuruldu, kurulmaya devam ediyor. Yaklaşık 100 bin çadır daha sevk edilecek, onların da kurulumlarına devam edilecek. Konteyner merkezleri yapılacak. Bunlarla ilgili yerler tespit edildi. Altyapı çalışmaları yapılıyor.

Kahramanmaraş’ta ümitlerimiz devam ediyor. Allah bu çalışmalarda bu ümitlerimizin önümüzdeki saatlerde de devam etmesini nasip etsin. Büyük bir gayretle, mücadeleyle arkadaşlarımız durmadan çalışmaya devam ediyor.

Kahramanmaraş’ta şu an itibarıyla 215 enkazda arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Nitelikli binalar kaldı. Nitelikli binalardaki arama kurtarma çalışmalarını 24 saat olmak esasıyla devam ettiriyor. Köylere kadar ulaşılıyor.

Dün akşam itibarıyla 144 bin 956 aileydi. Bu sabah itibarıyla 191 bin aile toplam 335 bin 956 ailenin hesaplarına 10 bin liralar ilk etapta gönderilmiş oldu. Şu anda bin833 dernek ve sivil toplum kuruluşu, 59 bin 814 kişiyle bölgede destek ortaya koymaktadır.

Şehir normalleşmeye başladığında, konteyner şehirler oluşturulduğunda tahliye edilen vatandaşlarımız elbette ki şehirlerine döndürülecek. Burada onların hayatının belki ilk bir yıl daha önceki zaman diliminde olduğu gibi olmaz ama en azından ihtiyaçlarını gerçekleştirebilecek, ihtiyaçlarını yönetebilecek bir hali sağlamaya çalışacağız.”

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.