Belediye Eski Başkanı Hidayet Kılınç Basın Toplantısında Kendi Dönemini Değerlendirdi

İlk Yayın: 19 Nisan 2024 – Güncelleme: 19 Nisan 2024 21:58

MHA – Önceki dönem Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, düzenlediği basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.  Kılınç, beraberinde AK Parti Anamur İlçe Başkanı Burak Bulut ve MHP Anamur İlçe Başkanı Mehmet Yayla ve partililer ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Anamur halkının iradesine saygı duyduğunu belirterek, seçimde birlikte çalıştığı ekip arkadaşlarına teşekkür etti.
 Kılınç, açıklamasında şunları söyledi:
 “BORÇ AÇIKLAMALARININ İKİ NEDENİ VAR: BİRİNCİSİ, ELEMAN ÇIKARMAK, İKİNCİSİ ARSA SATIŞI
 “Biz 2019’da borçlu bir belediye devraldık. 39 milyon lira borç vardı, bütçemiz 30 milyon liraydı. Yani bütçenin borca oranı yüzde 128’di. Şimdi 512 milyon lira bütçemiz var, 167 milyon lira borç var. Bizim çektiğimiz krediler var, bizden önce çekilen krediler ve yapılandırmalar da var. Bizim SGK, esnaf ve vergi borcumuz var.  Bizim borcumuzu bütçeye oranladığımızda yüze 31. Devlette devamlılık esasına uyduk, bizden önceki sözleşmelerin karşılığını ödedik. Maaşları geciktirmedik, eksiksiz ödedik. Bu açıklamaların iki nedeni var. Birincisi eleman çıkarmak, işte 26 kişiyi çıkardılar. Çünkü 700 kişiye iş sözü verdiler eleman alacaklar. İkincisi ise bizim daha önce satmak istediğimiz ama karşı çıktıkları 17 dönümlük arsayı satacaklar. Bunlara hazırlanıyorlar. Daha önce karşı çıktıkları yazı duruyor, arsayı sattıklarında bu yazıyı yayınlayacağım.
 KALİFİYE ELEMANLARIN YERLERİNİ DEĞİŞTİRDİLER
Biz 46 yeni araç aldık. Bunların bir kısmı hibe, bir kısmını da kendi bütçemizden aldık. Devlet Bahçeli parkını taş ocağımızdan da yararlanarak kendi imkânlarımızla yaptık. 200 milyon liraya mal olacak işi 37 milyon liraya yaptık. Buraları yapan kalifiye elemanların hepsinin yerlerini değiştirdiler. Kendilerine sorarım, yarın bu tür işleri ihale ile mi yapacaksınız? Nasıl çalışacaksınız?
 BİR BELEDİYE ASFALTA 116 MİLYON LİRA HARCAYABİLİYORSA BATMIŞ DEĞİLDİR
2022’den itibaren belediyenin battığını söylemişler. Bizim 8 ay boyunca döktüğümüz asfaltın sadece akaryakıt ve zift maliyeti 100 milyon lira. Taş ocağının aylık maliyeti 2 milyon lira. Bir belediye sadece asfalta 116 milyon lira harcayabiliyorsa batmış değildir.
 BELEDİYE AĞLAMA YERİ DEĞİL, KIDEM TAZMİNATLARINI ÖDEMEK ZORUNDA
Belediye Başkanını 2 Nisan sabahı aradım. ‘Hayırlı olsun, Allah utandırmasın’ dedim. Bir petrol istasyonu bize 2 milyon 350 bin liralık ihtarname gönderdi. Biz bunun 1 milyon 100 bin lirasını ödedik. Gerisine itiraz ettik. Belediye Başkan Yardımcımız Türkan Kasapoğlu’na devir için yetki verdiğimi, herhangi bir konuda bilgi almak istediğinde beni ararsa doğru bilgiyi vereceğimi söyledim. Bu konuda bir açıklama yaparsa, karşı açıklama yapacağımı da söyledim. Teşekkür etti. Şimdi işte kıdem tazminatını veremiyormuş, vermek zorundasın. Çalışanlarımıza yüzde 75 zam yaptık. Bunları da ödemek zorunda. Hiç ağlayıp sızlamaya gerek yok, burası ağlama yeri değil. Ağlayacaksan aday olmayacaktın. Bu kadar net.
 İFTAR YEMEKLERİNİN PARASINI CEBİMİZDEN ÖDEDİK
İftar yemeklerinin belediyenin kasasından ödendiği söyleniyor, duyuyorum. İşte ilçe başkanlarımız da burada, eğer belediyenin kasasından ödendiyse bir daha Anamur’a ayak basmayacağım. İftar yemeklerinin masrafını belediye meclisi üyelerimiz üstlendi. Büyük çoğunluğu ödendi, kalan kısmını da ben üstlendim, cebimden ödeyeceğim. Araç kaplamaya bir buçuk milyon liraya yakın masraf ettik. 800 bin lirasını kendim ödedim, kalan kısmını da ödeyeceğim. 90 bin liralık akaryakıt masrafımız oldu. Konvoya katılanlar akaryakıt masrafını ceplerinden ödediler. Belediyeden tek kuruş para harcadığımızı gören varsa, bir daha siyaseti ağzıma bile almayacağım.
 YOLSUZLUK VARSA MÜFETTİŞ ÇAĞIRSINLAR
Eğer belediyede 1 kuruşluk yolsuzluk olduğunu düşünüyorlarsa hemen müfettiş çağırsınlar, müfettiş gelmez ise ben göndereceğim. Algı oluşturmasınlar. Benim boğazımdan bu güne kadar haram lokma geçmedi. Ben milletvekilliği de yaptım bütün mal varlığım da açıktır. Diğer taraftan Demirören’deki arazi 11 yıl önce kayınpederim tarafından eşime devredilmiştir. Belediye Başkanı olduktan sonra Bozyazı’da kayınbiraderim ile birlikte 200 metrekare arsa aldık. Bunun dışında mal varlığımda bir artış olduğunu iddia eden varsa çıksın ortaya. Ben arabamı sattım, şimdi arabam yok. Melleç’teki bahçe için çektiğim krediyi ödüyorum.
 BEN KALİFİYE ELEMANLA ÇALIŞMAYI SEVERİM
İşçi alımlarıyla ilgili iftira atıyorlar, karalıyorlar. Kaymakam Bey aradı, ‘Basından İbrahim Bey’in çok yetenekli bir oğlu var. Onu işe al, bende de çalışsın’ dedi. ‘Eyvallah’ dedim. Aldığı maaşı belediye ödüyor. Mithat’ın oğlu askere gitti, döndüğünde söz vermiştim, gene alacaktım. Açık ve seçik. Çünkü ben kalifiye elemanla çalışmayı severim. Bu arkadaşlarımız işe alınmaz diye bir şey var mı?
 HİÇ BİR YERE KAÇMADIM, HER AY ANAMUR’A GELECEĞİM
Bana Ankara’ya kaçtı gitti diyenler de varmış. Hiçbir yere kaçmadım. Her ay Anamur’a geleceğim. Burası benim memleketim. Siyaset olur olmaz önemli değil. Vatandaşımızın Ankara’daki işlerini yine takip edeceğim. Ben hemşerilerimi seviyorum. Oy versin vermesin önemli değil. Alo dediklerinde gücümün yettiği yere kadar onlara bakmaya devam edeceğim.
 BASINA TEŞEKKÜR EDERİM
Görev sürem boyunca Anamur’daki basın mensuplarıyla iyi bir diyaloğumuz oldu. Ben sizlerden memnunum ve sizlere teşekkür ederim. Bütün Cumhur İttifakı teşkilat mensuplarımıza da teşekkür ederim.”

Kaynak: MHA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.