CHP’li Balta: “Ticarethane gibi faaliyet yürütüyorsunuz bunun bedeli tabii ki olacak”

İlk Yayın: 20 Mart 2023 – Güncelleme: 20 Mart 2023 15:53

Pazar Belediyesi’nin aldığı meclis kararıyla havalimanının su bedeli aylık 200 bin TL’ye yaklaştı. Yaz ayının gelmesiyle bu fiyatın artması bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre Rize Artvin havalimanı yetkilileri su fiyatına faiş zammın ardından Pazar Belediyesi’ne itiraz etti. Ancak belediye itirazı kabul etmedi. Havalimanı yetkilileri havalimanının devlet kurumu olduğunu bu nedenle kendilerine kesilen su faturası bedelinin devlet kurumlarına belirlenen fiyat üzerinden su faturası bedelinin çıkartılmasını talep etti. Talep doğrultusunda Pazar Belediyesine dilekçe yazıldı.

Havalimanı yetkililerinin itiraz dilekçesinin ardından Pazar Belediyesi Meclisi toplandı. Pazar Belediyesi meclisi havalimanının verdiği dilekçeyi görüştü. CHP ve AK Partili meclis üyeleri itiraz dilekçesini reddetti.  Belediye meclisinden çıkan kararın ardından Havalimanı yetkililerinin karara itiraz etmesi bekleniyor.

Pazar belediyesi meclisinin aldığı kararı değerlendiren CHP Pazar İlçe Başkanı Kazım Balta konuyla ilgili şunları söyledi.

“Bizim 4 belediye meclis üyesi arkadaşımızla grup kararı aldık çünkü, Rize Artvin Havaalanı, bir hastane, bir valilik, bir sağlık ocağı gibi değildir. Burada otopark parası, iş yeri kiraları vs. çok pahalı bir su bir simit piyasa değerinin çok çok üzerinde yani burada bir ticaret anlayışı söz konusudur. Belediye mali işler müdürlüğü buradaki durum değerlendirir ve fiyat belirleme yetkisi olan belediye meclisine sunar. Belediye meclisi de bu tespite göre karar alır ve meclis idari işlerin önerdiği bir metre küp fiyatı 64 TL rakamını uygun bulmuş ve onaylamıştır.

Havaalanı yetkililerinin suyun pahalı olduğunu dair itirazları olabilir bu normal bir durumdur ancak havaalanına bir iş yeri veya sıradan bir ticarethane muamelesi yapmamız mümkün değildi. Dolayısıyla Pazar belediyemizin aldığı bu kararı bizlerde CHP meclis üyeleri olarak yerinde bulduk. Zaten belediyelerin gelirleri oldukça kısıtlı siz burada ticarethane gibi faaliyet yürütüyorsunuz bunun bir bedeli tabii ki olacaktır.”

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.