CHP’li Çetin: “Tüm kadınlarımızın hakları, özgürlükleri bize emanet”

İlk Yayın: 14 Mart 2023 – Güncelleme: 14 Mart 2023 13:24

Çetin açıklamasında, “AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek’in Cumhurbaşkanı adayımız ve Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik; “Sadece muhafazakarların değil tüm kadınlarımızın hakları, özgürlükleri bize emanettir. AK Parti sizin zihniyetinizin zamanında mağdur edilmiş ne kadar kadın var sa hepsinin geleceğinin teminatıdır ve teminatı olmaya devam edecektir.” sözlerinde baskıcı olandan arındık diye nutuk atıp, cebren kendini 6 partiye aday olarak dayatan kişi mi bunu söylüyor. Bölücü partiyi masaya oturtmak için taklalar atan barış güvercini kılıklı akbaba mı bunları söylüyor. Yazık yazık.” dedi.

Çetin, şöyle devam etti:

“Kadın erkek eşitliğine inanmayan ve sosyal hayatta yeri olmadığına inanan bir zihniyetten çıkabilecek olan, hafızanızı tazeleyecek ve partinizin kadına bakışını ifade edecek yüz karası açıklamalardan bazıları. “Ben zaten kadın erkek eşitliğine inanmıyorum.” Recep Tayyip Erdoğan / Kadın dernekleri ile yaptığı toplantıda. “Kadının fıtratında erkeğe köle olmak var” Uğur Işılak/ Dönemin AK Parti  Milletvekili “Hiç mi kadınların payı yok?”
Hülya Nergis/ AKP Milletvekili/ Kadına şiddet tartışmaları hakkında.  “Sadece muhafazakarların değil tüm kadınlarımızın hakları, özgürlükleri bize emanettir. AK Parti sizin zihniyetinizin zamanında mağdur edilmiş ne kadar kadın varsa hepsinin geleceğinin teminatıdır ve teminatı olmaya devam edecektir. ” Diyerek kadın hakları savunucusu kesilen Atabek bu cümlelere karşı hangi sesi yükselttiniz hangi tweeti attınız? “Akit yazarı, Özlem Zengin Grup Başkan Vekiliniz olduğunda “Ak Parti’de herkes bitti de bu karıya mı sıra geldi?” dedi, siz izlediniz. Yazıklar olsun! Bütün AK Parti üç maymunu oynadınız! Kendi Grup Başkan Vekiliniz atandığında bir kadına psikolojik şiddet uygulayan bir alçaklığı sahaya sürene karşı sustunuz, izlediniz. Özlem Hanım’a kadın olduğu için bu muamele uygun görüldü; psikolojik şiddete, muameleye tabi tutuldu.
İktidar olduğu günden bu yana cinsiyetçi dilinden taviz vermeyen AKP ve yandaşlarının kadınlara saldırmaktan vazgeçmediği Türkiye’de, kadın cinayetleri son yıllarda önü alınamaz şekilde artmaya devam ediyor. Kadınların rahat bir nefes alması ancak AKP iktidarının bitmesiyle mümkün İktidarınızın yarattığı iklime karşı kadınlar sokağa çıkıyor, kamusal hakları için çıkıyor; eşitlik açısından mağdur edildikleri noktada çıkıyorlar, erkek şiddetine karşı çıkıyorlar; her türlü haklarını, bedensel haklarını aramak için çıkıyorlar; sosyolojik haklarını aramak için çıkıyorlar çünkü iktidarınız kadını yoksullaştırdı, kadını istihdam alanından geri kıldı. Ben size söyleyeyim: Son bir yıl içerisinde 385 kadın seks işçiliğine zorlandı sizin iktidarınızda; hiç yüzünüz kızarmıyor mu? “Kadınlara ve çocuklara zulüm iklimi yarattınız. Yoksul kadınlar, aç çocuklar, haklarından mahrum edilmiş bir halk, biz, halkımızla beraber sizin zulmünüzün bedelini ödemek zorunda mıyız? Yazıklar size olsun, yazıklar sizin yarattığınız iklime olsun. Kadının üzerinde şiddeti uygulayan iktidarınıza olsun, zulmünüze olsun. Allah zulmünüzü kahretsin! “Yazıklar olsun!” diyeceksek böyle diyelim.”

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.