Çin, her yıl 2 ayrı insanlı uzay gemisi fırlatacak

İlk Yayın: 15 Şubat 2023 – Güncelleme: 15 Şubat 2023 15:25

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Ofisi’nin (CMSA) verdiği bilgiye göre, 2022 yılı sonunda Çin Uzay İstasyonu’nun tamamen inşa edilmesi ve insanlı uzay istasyonunun uygulama ve gelişim aşamasına girmesiyle, ülkede her yıl 2 insanlı uzay gemisi ve 1 ila 2 uzay kargo gemisi fırlatılacak.

Planlamaya göre, Mayıs 2023’te fırlatılacak Tianzhou-6 uzay kargo gemisi, çekirdek modülün kıç limanına kenetlenecek. Bu uçuş misyonunda astronotların uzay istasyonunda bulunmaları için kullanılacak malzemeler ve uzay istasyonunun bakımı için kullanılacak yedek parçalar uzay istasyonuna ulaştırılacak, ayrıca yörüngedeki atıklar geri getirilecek. Yine mayıs ayında fırlatılacak Shenzhou-16 insanlı uzay gemisi, çekirdek modülün radyal bağlantı noktasına kenetlenecek.

Ekim ayında fırlatılacak Shenzhou-18 insanlı uzay gemisi ise çekirdek modülünün ön bağlantı noktasına kenetlenecek. İki insanlı uçuş misyonu sırasında, astronotların ve kargo hava kilidi kabininin araç dışı faaliyetleri, uzay bilimi ve teknolojisi deneyleri, platform yönetimi ve astronatlara destekle ilgili rutin çalışmalar ve bilimi yaygınlaştırma eğitimi dahil olmak üzere çok sayıda faaliyet ve görev gerçekleştirilecek.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.