Çin’in güneş paneli ihracatı, yüzde 80 artışla 51 milyar doları aştı

İlk Yayın: 21 Şubat 2023 – Güncelleme: 21 Şubat 2023 12:47

2022’deki çalkantılı küresel ekonomi ve ticaret ortamının arka planında, elektrikli araçlar, fotovoltaik ürünler ve lityum bataryalar, Çin’in ihracatındaki yeni büyüme noktaları haline geldi. Çin Fotovoltaik Sanayi Derneği’nin (CPIA) verdiği bilgiye göre,  geçen yıl ülkedeki fotovoltaik ürünlerin toplam ihracat hacmi, 51,25 milyar dolara ulaştı. Bu rakam 2021’deki 28,4 milyar dolara göre yüzde 80 oranında arttı.

Fotovoltaik imalat sanayi zincirinin terminal ürün bileşenleri açısından bakıldığında, geçen yıl fotovoltaik modüllerin ihracat hacmi ve ihracat miktarı rekor seviyelere ulaştı. Fotovoltaik modüllerin ihracat hacminin yaklaşık yüzde 55’ini oluşturan Avrupa, bir önceki yıla göre yüzde 10,9’luk bir artışla Çin’in en önemli ihracat pazarı konumunda. Avrupa’da fotovoltaik modüllerin ihracatı için bir transfer istasyonu olarak Hollanda, Çin’in fotovoltaik modül ihracat pazarı segmentinde ilk sırayı koruyor.

Avrupa pazarındaki büyük talep artışı, Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışma ve enerji fiyatlarındaki artıştan yol açılan endişelerin, enerji bağımsızlığı planını her zamankinden daha acil hale getirmesinden kaynaklanıyor. Avrupa Fotovoltaik Endüstrisi Birliği’nin (EPIA) istatistiklerine göre, 2022 yılında 27 AB ülkesinde yeni kurulan fotovoltaik kapasite yıllık yüzde 47 artarak 2020 yılının iki katını aştı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.