Depremde can kaybı 40 bin 642 oldu

İlk Yayın: 18 Şubat 2023 – Güncelleme: 19 Şubat 2023 08:54

Sezer’in konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“40 bin 642 vatandaşımız hayatını kaybetmiş durumda. 10 ilimizde arama kurtarma çalışmalarında büyük oranda sona gelmiş bulunuyoruz. Özellikle yoğunlaştığımız yer hepinizin de takip ettiği gibi Hatay ve Kahramanmaraş. Hatay’da dün 200 kadar binada arama kurtarma çalışması yapıldı. Bugün 98’e düşmüş durumda. Yarın itibarıyla burada da büyük oranda sona gelmiş olacağız. Kahramanmaraş’ta 19 binamız kalmış durumda. Arama kurtarma çalışmaları yarın akşam itibarıyla büyük oranda sonlandırılmış olacak.

Özellikle Hatay genelinde büyük bir yoğunlaşma var. Şu anda 13 bine yakın arama kurtarma personelimiz orada görev yapıyor. Toplamda 74 bin personelimiz de destek ve diğer alanlarda da Hatay’da görev yapan personelimiz var. Allah’a şükür büyük oranda toparlanmış durumda. 80 ülkeden bize destek amacıyla gelen uluslararası arama kurtarma birlikleri 11 bin 488 kişi bulunuyordu. Onlardan da görev süreleri bitenlerden ayrılmalar gerçekleşiyor. Onlara da milletimiz adına teşekkürlerimizi, şükranlarımızı sunuyoruz.

Bir taraftan da iyileştirme çalışmalarımız da hızla devam ediyor. Çadır kentlerimiz ve konteyner kentlerimiz kuruluyor. Vatandaşlarımıza 10 bin lira nakdi yardım gerçekleştirmeleri de devam ediyor. 682 binin üzerinde vatandaşımıza 10 bin lira nakdi yardım ödemeleri gerçekleştirildi. Şu an itibarıyla sisteme tanımlanmış olan 164 bin vatandaşımıza da nakdi yardım ödemelerini gerçekleştireceğiz.

Süreç tamamen bizim tarafımızdan yürütülüyor. Vatandaşlarımız e-Devlet’ten kendilerine 10 lira yatıp yatmadığını sorgulama imkanına sahip. 10 bin lira yattığı zaman da kendilerine sms ile bildirimde bulunulmaktadır.

Kira yardımları konusunda da malumlarınız buradaki esas da barınmaya destek olmak. Özellikle orta hasar dediğimiz, evinin boşaltılıp, onarılıp tekrar oturulacak hale getirilmesini esas alıyor. Burada evini kaybeden, barınma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza biz iki alternatif sunuyoruz. Birincisi, konteyner ve diğer barınma hizmetleri. İkincisi ise kira desteği. Kira desteğini, ev sahipleri için 5 bin lira+ 15 bin lira taşınma parası şeklinde. Kiracılarımız için de 2 bin lira destek parası, 15 bin lira taşınma desteği şeklinde. E-Devlet üzerinden başvurular yoğun bir şekilde devam ediyor. Şu ana kadar 290 bine yakın e-Devlet üzerinden kira desteği müracaatında bulunan vatandaşlarımız var.

Deprem bölgesinden diğer illere tahliye işlemleri devam ediyor. 430 binin üzerinde tahliye bizzat bizim tarafımızdan yapıldı. 313 bin 720 afetzedemizi kamu misafirhanelerinde, otellerde ve diğer konaklama tesislerimizde misafir ediyoruz.”

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.