Geçmeyen Vücut Ağrılarının Sebebi Olabilir

İlk Yayın: 14 Mart 2024 – Güncelleme: 14 Mart 2024 14:19

MHA- Son yıllarda daha sık duyduğumuz ve genellikle kadınlarda görülen yaygın vücut ağrılarına sebep olan fibromiyalji hakkında Ortopedi ve Travmatoloji Hekimi Op. Dr. Evren Fehmi Atay önemli açıklamalarda bulundu.
Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji, vücuda yayılan ağrılarla kendini gösteren romatizmal bir hastalıktır. Op. Dr. Evren Fehmi Atay’a göre, bu hastalık her yaşta görülebilir ancak en sık orta yaşta ortaya çıkar ve kadınlarda erkeklere göre daha sık rastlanır. Teşhisi zor olabilen bu hastalık benzer belirtilere sahip diğer hastalıkların elemesiyle konur.
Belirtileri Nelerdir?
Fibromiyaljide, yaygın vücut ağrıları genellikle ilk belirtidir. Ağrılar sızlama, zonklama ve delici tipte olabilir. Sabah tutukluğu sıkça görülürken bazı hastalarda yorgunluk da şikayet edilir. Diğer belirtiler arasında yumuşak doku şişliği, uyuşma, karıncalanma ve iğlenme tarzında şikayetler bulunur.
Kadınlarda Daha Sık Görülüyor
Fibromiyaljinin kesin nedeni tam olarak açıklığa kavuşturulamamış olsa da sinir sistemi değişiklikleri, uyku bozuklukları, genetik faktörler, travmatik olaylar ve enfeksiyon gibi etkenlerin rol oynadığı düşünülüyor. Op. Dr. Evren Fehmi Atay’a göre, fibromiyalji kadınlarda erkeklere göre yaklaşık iki kat daha sık görülür.

 Tedavi Yöntemleri
Fibromiyalji belirtileriyle başvuran hastalarda diğer potansiyel hastalıkların elemesi için çeşitli testler yapılmalıdır. Op. Dr. Evren Fehmi Atay, fibromiyalji teşhisi konulan hastalara ağrı tetik nokta enjeksiyonları, yaşam tarzı değişiklikleri ve psikoterapi gibi yöntemler önermektedir.
 Fibromiyalji, uzun süre aynı pozisyonda kalmak ve stres gibi faktörlerin etkisiyle tetiklenebileceği için bazen halk arasında “kaynana hastalığı” olarak da adlandırılır.
 Fibromiyaljiye yönelik bu çok yönlü yaklaşım, hastaların yaşam kalitesini artırmak ve belirtileri yönetmek için önemlidir.
Geçmeyen vücut ağrılarının sebebi fibromiyalji olabilir! Son yıllarda adını daha sık duyduğumuz, daha çok kadınlarda görülen ve vücutta yaygın ağrılarla kendini belli eden fibromiyalji hakkında önemli açıklamalarda bulunan Ortopedi ve Travmatoloji Hekimi Op. Dr. Evren Fehmi Atay, hastalığın belirtileri ve tedavi yöntemlerini anlattı… *** Fibromiyalji nedir? Fibromiyaljinin en basit tanımıyla; tüm vücuda yayılmış ağrıyla kendini belli eden romatizmal bir hastalık olduğunu belirten Op. Dr. Evren Fehmi Atay, “Bu hastalık tüm yaşlarda görülebilse de en sık orta yaşta karşımıza çıkar. Kadınlarda erkeklere göre daha sık rastladığımız bu hastalığın teşhisi ise biraz zordur. Benzer bulgular gösteren hastalıkları elemek suretiyle yapılan teşhiste hastayı rahatsız eden bulguları dikkatle incelemek gerekir” dedi. Fibromiyaljinin belirtileri nelerdir? Fibromiyaljide hastayı doktora getiren ilk belirtinin genelde yaygın vücut ağrıları olduğunu söyleyen Op. Dr. Evren Fehmi Atay, “Hastalar bu ağrıların sızlama,zonklama ve delici tipte olduğu tarif eder. Sabah tutukluğu birçok hastada görülür ayrıca bazı hastalarda yorgunluk şikayeti de vardır. Hastada bazen de yumuşak doku şişliği şikayetleri görülür. Uyuşma, karıncalanma, iğlenenme tarzında şikayetler de belirtiler arasındadır” şeklinde konuştu. Kadınlarda erkeklerden 2 kat fazla görülüyor Fibromiyaljinin neden olduğu tam olarak açıklığa kavuşturulamasa da hastalığın gelişiminde etkili birtakım faktörlerler olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Evren Fehmi Atay bu faktöleri şöyle sıraladı: “Sinir sistemindeki değişimler, uyku bozuklulukları, genetik faktörler, travmatik olaylar, enfeksiyon gibi sorunlar bu hastalığın oluşmasında etkilidir. Fibromiyaljinin kadınlarda erkeklere göre yaklaşık iki kat daha sık görüldüğünü de söylememiz gerekir.” Fibromiyalji hastalığına ‘kaynana hastalığı’ da dediğini belirten Op. Dr. Evren Fehmi Atay, “Aynı pozisyonda uzun süre durmak ve stres bu hastalığı tetikler. Kızı evlilik çağına gelmiş kadınların çeyiz hazırlamak için uzun süre aynı pozisyonda kalması ve kızından ayrılma stresi yaşaması bu hastalığı tetiklediği için ben buna kaynana hastalığı da derim” şeklinde konuştu. Fibromiyalji tedavisinde çok yönlü yaklaşımın önemi Fibromiyalji belirtileriyle gelen hastalarda altta yatan başka hastalıkların elenmesi için bir dizi tetkit yapılması gerektiğini belirten Op. Dr. Evren Fehmi Atay, “Benzer bulguların yaygın olduğu hastalıklar elendikten sonra fibromiyalji teşhisi konan hastalarımıza ağrı tetik nokta enjeksiyonlarının yanında yaşam tarzı değişiklikleri ve psikoterapi de öneriyoruz” dedi.

Kaynak: MHA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.