İYİ Partili Kabukcuoğlu: “AK Parti gençleri cahil bırakmaya çalışıyor”

İlk Yayın: 21 Şubat 2023 – Güncelleme: 21 Şubat 2023 18:23

İYİ Parti Eskişehir Milletvekilli Arslan Kabukcuoğlu, üniversitelere yönelik uzaktan eğitim kararına ilişkin TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Yükseköğretim Kurulu’nun 11 Şubat 2023 tarihinde örgün eğitimin uzaktan eğitim olarak devam etmesi yönünde karar aldığını hatırlatan Kabukcuoğlu, böylece tüm Türkiye’de, yükseköğrenim yurtlarına depremzedelerin yerleştirilmesinin düşünüldüğünü belirtti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk ordusu Sakarya’ya çekilirken Maarif Kongresi’ni topladığını kaydeden Kabukcuoğlu, “AK Parti ise depremi bahane ederek tüm ülkede gençleri cahil bırakmaya çalışmaktadır.” değerlendirmesini yaptı.

“Türkiye’de durum atom bombası atılmasından daha mı kötü?” diye soran Kabukcuoğlu, 2. Dünya Savaşı’nda Hiroşima’ya atılan atomdan 1 ay sonra Japonya hükümetinin eğitime devam etme kararı aldığını vurguladı. Kabukcuoğlu, “Ülkemizi yönetenler 100 yıl önceki dünyadan maalesef daha geri bir görüşe sahipler” dedi.

Deprem bölgesindeki vatandaşların memleketlerine yakın olan öğrenci yurtlarını tercih edeceğini ifade eden Kabukcuoğlu, “Deprem yöresinde okuyan 337 bin öğrencimiz bir yana, deprem yöresinden olup da başka şehirlerde okuyan 300 bin gencimizin ne yapacağı düşünülmemiştir. Deprem bölgesindeki imkanların sınırlılığı ortadayken, deprem bölgesine gelmek zorunda kalan 300 bin gencimizin durumu dikkate alınmalıdır.” diye ekledi.

Kabukcuoğlu, “Konunun uzmanları, ‘eğitim sadece mesleki yeterliliğin gelişmesi için değil, aynı zamanda gençlerin gelecekteki kimlik, kişilik ve duygusal ihtiyaçlarını karşılama alanıdır’ demektedirler. Eğitim, gencin sosyal sermayesini tamamlamasıdır. Hükümet ise basit bir yatak hesabıyla gençlerin geleceğini yok etmektedir. Hükümetin bu kararına şaşırdık mı? Hayır şaşırmadık. Hükümet her defasında eğitime balta vurmaktadır. Her defasında cehaleti yüceltmeye çalışmaktadır. Dünyada cehalet sayesinde kalkınmış bir ülke yoktur.” diye ekledi.

“Hükümet tek düze cahillik konusunda kararlıdır.” diyen Kabukcuoğlu, “Bazı vakıf üniversiteleri yüz yüze eğitime hazır olduklarını söyledikleri halde, öğrenciler yüz yüze eğitim almak istediklerini söyledikleri halde hükümet bunlara engel olmaktadır. Hükümet, imkanları olan üniversitelerin çalışmasını durdurmaktadır.” şeklinde konuştu.

Kabukcuoğlu, tüm kademelerde eğitim ve öğretimin derhal başlamasını istediklerini ekledi.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.