Oktay: “GSM operatörleri bir aylık süre için tüm görüşmeleri ücretsiz sağlayacak”

İlk Yayın: 12 Şubat 2023 – Güncelleme: 13 Şubat 2023 08:50

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AFAD merkezinde depreme ilişkin açıklama yaptı.

Oktay’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın defin işlemleri tamamlandı.  Artçı sarsıntılar devam ediyor. Belirli bir süre daha devam edeceğe benziyor. Onun için ısrarla hasarlı olan, yıkılacak olan binalardan uzak durulmasını talep ediyoruz. Hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor.  230 bin binanın hasar tespit ekiplerince incelendi. Bu binalar çalışılmış durumda.

Asıl önemli olan; hasarlı binaların tespiti bir an önce yıkılmasıdır, ki hasarsız binalara ev sahiplerinin yerleştirilebilmesi.  Hasar tespitleri yapılan binaların bir an önce temizlenmesi önemli fakat, bu enkazlar kaldırılmadan savcılıklarla delillerin incelenmesi de önemli.  73 uçak ve 112 helikopterle sahada çalışmaya devam ediyoruz. İHA ve dronlar da çalışmalarda aktif kullanılıyor.

Hatay Havalimanı açıldı. Uçaklarımız havalimanına inmek üzere havadalar. Tahliyeyi ordan yapabileceğiz. Çadır ihtiyacının fazla olduğunu biliyoruz. Bütün kurum ve kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve yurt dışından gelen desteklerle çadırlar artıyor.

5 bin adetlik konteyner kent oluşturma çalışması başlamıştır. Gerek tahliye ile gerekse o bölgede toplam barınan afetzede vatandaşımız 1 milyon 200 bini bulmuştur.  Kayıtlı 400 bine yakın tahliyemiz var, kendi imkanlarıyla da oradan ayrılan vatandaşlarımızın olduğunu biliyoruz.

Bölgeye kontrollü elektrik ve doğal gaz vermeye devam ediyoruz. İkincil bir afete maruz kalmamak için kontrollü devam ediyoruz. Orada herhangi bir binada hasar varsa oraya enerji verilmesi çok sıkıntılı olabiliyor.

Bölgenin ihtiyacı olan maddi destek de yapılmakta, her neye ihtiyaç duyulursa tereddüt etmeden yardımını yapmaya devam ediyoruz.

Haberleşmenin sağlanmasıyla ilgili çalışmalar yapılsa da operatörlerle görüşerek bir karar aldık. GSM operatörleri Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone, depremin olduğu andan itibaren bir aylık süre için tüm görüşmeleri ücretsiz sağlayacak.

Bu sürece destek veren herkese yürekten teşekkür ediyorum. Zaman dayanışma zamanı. Tek bir çocuğumuzu bile yalnız bırakmak istemiyoruz. Devletin şefkat elini tüm hayatı boyunca o çocuğumuza hissettirmek istiyoruz. Ailesine ulaşılamayan 574 evladımız vardı, 76’sı ailelerine teslim edildi. 380 çocuğun tedavisi devam ediyor. 503’ünün kimlikleri belirlenmiş durumda.  Milletimizle birlikte tek yürek, yaraları bir an önce saracağız.”

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.