Özden Çifti Taze Keçi Peynirinin Lezzetine Lezzet Katıyorlar

İlk Yayın: 4 Haziran 2024 – Güncelleme: 4 Haziran 2024 17:17

Mithat ÜNAL(MHA) – Hayvancılığın zor günler geçirdiği günümüzde bu işe gönül verenler amansız mücadelesini sürdürüyor. Özlem-Nafiz Özden çifti de bu mücadeleyi verenlerden. Torosların zirvesinde otlayan küçükbaş hayvanların sütlerinden yapılan taze peynirleri alan Özden çifti, Anamur Çeltikçi Mahallesinde evlerinin altında kurdukları peynir kurma sistemi ve soğuk hava deposundan Anamur’a taze deri peynir (keçi peyniri)  sunuyorlar. 
3 ile 60 kilo arasında deri ve kavanozlara bastıkları peynirleri piyasaya sunan Özden Çifti, müşterilerin memnuniyetinin kendilerini daha da motive ettiğini söylüyorlar.  Üretimleri hakkında bilgi veren işletme sahibi Nafiz Özden, “Yayladan topladığımız keçi peynirleri var. 
Çobanların evlerinden toplayarak getirdiğimiz ve kendi yerimiz, Anamur’un Çeltikçi Mahallesindeki buzhanemizde yılbaşına kadar her hangi bir ücret talep etmeden buyurun gelin. Tadına baktırmadan ürünü vermiyoruz zaten. Çay içmeye bekleriz hepinizi.” Diyerek ürününe olan güvenini ortaya koydu. 
Toroslardan taze peynir olarak getirdiklerini kaydeden Nafiz Özden’in eşi Özlem Özden de ürünlerinin lezzetli kaliteli ve güvenli olduğunu söyledi ve ekledi; “Taze peynir olarak getiriyoruz, ondan sonra burada suyunu aldırıyoruz, mengenelerimiz var. İki gün suyu alınarak kalıyor, sonra onu çıkarıyoruz, tekneye götürüyoruz, tuzlayıp tekrar mengeneye veriyoruz. 
İki günde öyle bekliyor. 5. Gün, bidonlara ve derilere basıyoruz.” Dedi. Özden Çiftinin buzhanesinde 3 kilodan başlayıp 60 kiloya kadar büyüklükte derilerde işlenmiş peynir bulunuyor. 

 

Kaynak: MHA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.