tüm Türkiye deki herkesi hatta Dünyadaki kültür elçilerini Anemurium Antik Kentine Davet Etti

İlk Yayın: 31 Mayıs 2024 – Güncelleme: 31 Mayıs 2024 12:10

Mithat ÜNAL/(MHA)Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Anamur ilçesinde bir dizi ziyaretlerde bulundu.  Mersin’in antik liman kenti Anemurium, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aday göstermek için başvuru yapacaklarını kaydeden Vali Ali Hamza Pehlivan  tüm Türkiye deki herkesi hatta Dünyadaki kültür elçilerini Anemurium Antik Kentine davet etti. Mersin İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy ve İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörük’ün de katıldığı gezide misafirleri Kaymakam Bilal Bozdemir, Garnizon Komutanı Albay Taner Tükel ve Belediye Başkan Yardeımcısı Necdet Ünal karşıladı.   Mersin Valisi Ali Rıza Pelivan, Akdeniz boyunca yaklaşık 600 dönümlük bir alanda yer alan Anemurium Antik Kenti’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Konya Selçuk Üniversitesi  işbirliğinde 12 ay boyua devam eden kazı, araştırma ve onarım çalışmalarında incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında Vali Pehlivan ve beraberindekiler,   Konya Selçuk Üniversitesi’nden Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tekocak ve Kaymakam Bilal Bozdemir bilgilendirdi.  
Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tekocak, Anemurium Antik Kenti’nde yedinci sezonlara girdiklerini belirtti. “12 ay aralıksız devam ettiğimiz için iyi bir yol kat ettik. Şu an merkez A kapısı olarak adlandırdığımız genç antik çağ altyapı kazı ve onarım çalışmasını birlikte yürütüyoruz. Aynı zamanda antik kentimizin çevre düzenlemesinin birinci etabına başladı. Karşılama merkezi, sosyal donatı ve park alanlarımızın inşası da En kısa zamanda yönetimi tamamlayıp nezih ortamı sağlamlaştırmayı hedefliyoruz.
 Ziyaretçiler İçin Yeni Düzenlemeler
Vali Ali Hamza Pehlivan, antik kentin hem yukarı hem de aşağı olmak üzere iki bölümden oluştuğunu belirtti. “Burada yerleşim MS 1. yüzyılda başlamış ve 7. yüzyıla kadar kesintisiz olarak devam etmiştir. Bu süre boyunca bölgedeki hamamlar, surlar, bazilika, nekropoller ve odeon gibi çeşitli yapılar inşa edilmiştir. Odeonun onarımı, hamamların restorasyonu devam ediyor, biri. mimarisini yansıtan bir evin de düzenlenmesi yapıldı.  Antik kentin ören olarak ziyaret edilebilmesi için giriş yeri bir kabul noktası yapımına başlandığını ifade eden Pehlivan, “Burada bilet gişesi, hediyelik eşya satış noktası ve diğer sosyal mekanlarda olacak bir yapı kazandıracağız. Sahil bölümünde da aslına uygun şekilde bir yapı inşa edilecek.” dedi. Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, açıklamasının sonunda, Türkiye ve Dünya’nın tüm kültür elçilerini Mersin’e ve Anemurium Antik Kentine davet etti. 
UNESCO Adaylığı Hedefleniyor
Mersin’in zengin tarihi ve doğal varlıkları ile dikkat çektiğini vurgulayan Pehlivan, “Anemurium Antik Kenti, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne saklanması teklifleri kayıtlardan biri olacak. yerleşim, bu nedenle bakirliğini koruyor. Devam eden çalışmalarla her yıl yeni yapılar ortaya çıkıyor. 
 

 

Kaynak: MHA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.