Üretici Kadınlardan Jeotermal Girişimine Alkışlı Protesto

İlk Yayın: 29 Haziran 2024 – Güncelleme: 29 Haziran 2024 16:24

Mithat ÜNAL/Anamur(MHA)-MERSİN’in Anamur ilçesi Bozdoğan Mahallesi’nde Alanya kökenli bir şirketin Jeotermik kazı yapmak için yaptıkları müracaat öncesi hazırlıklarını duyan mahallenin üretici kadınları, Burası sıcak bölge, biz suyumuzu güneşte ısıtırız. Burada sıcak su kuyusu istemiyoruz.” Diyerek tepkilerini ortaya koydular. Keşfin yapılacağı bölgede jandarma geniş güvenlik tedbiri aldı. 

Keşif için gelen mahkeme heyetine, devletimizin görevlilerine saygılıyız.” Onlar bizim için görev başındalar.” Diyerek nezaketlerini ortaya koyan kadınlar, bu konuda ısrarlı davranan firma yetkililerine tepki gösterdiler. “Jeotermale hayır.” Diyerek uzun süre tepkilerini dile getiren kadınlar, mahallelerini alkışlarla protesto ederek savundular. Anamur Belediye Başkanı Durmuş Deniz ve Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüşte,  mahalle sakinlerinin, bölgelerine jeotermal kuyusu istemediklerini gösterdikleri tepkilerle ortaya koyduklarını söylediler ve Bozdoğan sakilerinin yanında olduklarını dile getirdiler.
Anamur’da jeotermal kuyu istemiyoruz
Bozdoğan Mahallesi’nde jeotermik kuyu açmak isteyen firma, hazırlıklarını sürdürürken, bölgeye keşif için mahkeme heyeti geldi. Jandarmanın aldığı güvenlik önlemleri altında bölgeye gelen heyet, mahalle sakini kadınlar tarafından alkışlı protesto ile karşılandı. Anamur Belediye Başkanı Durmuş Deniz ve Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş de bölgeye gelerek jeotermal kuyu istemeyen mahalle sakinlerine destek verdi. Firma avukatı, sıcak olup olmadığına bakılacağını belirtirken Belediye Başkanı Durmuş Deniz, “Görüldüğü gibi vatandaş böyle bir jeotermal kuyunun buraya kazılmasını istemiyor. Hepimizin bildiği gibi Anamur, bir tarım cennetinin yanı sıra, turizm cenneti olmaya da aday bir ilçe. İlçemizde tarım birinci gelir, subtropikal iklim bitkileri, yaklaşık 30 bin dönüm kapalı alanda yetiştirilmekte. Muzudur, avokadosudur, ejder meyvesidir, mangosudur. Böyle bir doğanın bozulmasını vatandaş istemiyor, bu kuyu da zaten 300 metrelik bir alana vurulacak diyor. Ne amaçla vurulmak istendiğini belirtmediler” diye konuştu. Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, “Ben devletimize güveniyorum, buraya gelen akademisyen bilir kişilere, üniversiteden gelen hocalarımızın doğru karar vereceğine inanıyorum” diye konuştu.
 

Kaynak: MHA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.