Vali Pehlivan, Mersin Caretta Carettalar için güvenli liman

İlk Yayın: 23 Haziran 2024 – Güncelleme: 23 Haziran 2024 10:23

Mithat ÜNAL/Anamur(MHA) – Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, 54 yaralı kaplumbağa Caretta Caretta kaplumbağanın tedavi edilerek denize bırakıldığını belirterek Mersin Caretta Carettalar için güvenli limandır.” Dedi. 
Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Erdemli’deki Doğa Koruma Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Deniz Kaplumbağalarını Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavisi tamamlanan bir Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağasını denize uğurladı. Bu etkinlik, “Hepimizin Bir Dünyası Var” temasıyla düzenlendi. 
 Mersin’in deniz kaplumbağaları için güvenli bir yaşam alanı olduğunu belirten Vali Pehlivan, “Mersin’imiz, deniz kaplumbağaları için güvenli bir liman niteliği taşıyor. İlimizde, deniz kaplumbağalarının yumurtladıkları ve kuluçka dönemini geçirdikleri dört tescilli noktamız var: Kazanlı Sahili, Erdemli-Alata, Anamur-Ören ve Silifke-Göksu Deltası,” dedi.
 Vali Pehlivan, kaplumbağaların yılın belirli dönemlerinde, özellikle 15 Mayıs ile 15 Eylül tarihleri arasında, Mersin sahillerine geldiklerini ve burada yumurtladıklarını belirtti. “Kaplumbağalar, denizdeki ekosistemin sağlanması ve yaşamsal ahengin korunması açısından önemli bir görev üstlenmiş durumdadır,” diye ekledi.
Rehabilitasyon ve Takip 
Vali Pehlivan, çeşitli nedenlerle yaralanan Caretta Carettaların koruma altına alınarak yapılan tedavileri sonucu denize bırakıldığını kaydetti. Vali Pehlivan, “Doğa Koruma Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Deniz Kaplumbağalarını Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezimiz, yaralı kaplumbağaların tedavisini gerçekleştirmek için önemli bir rol oynuyor. Bugün itibariyle 54. kaplumbağanın tedavisini tamamlayarak markaladık ve denize uğurladık. Markalama sayesinde kaplumbağa dünyanın neresine giderse gitsin takip edilebiliyor,” dedi.
 Vali Pehlivan, çevrenin ve doğanın korunmasının herkesin sorumluluğu olduğunu vurgulayarak, Mersinli vatandaşları ve tüm Türkiye’yi doğaya karşı daha hassas olmaya davet etti. “Doğayı korumak, çevreyi korumak sadece bir kurumun veya kişinin değil, herkesin görevidir. Çevremizi ve doğamızı sevgiyle ve ilgiyle koruyalım,” dedi.
 Program Katılımcıları
Göksu Deltası’nda yaralı halde bulunan ve rehabilitasyon merkezinde tedavi edilen Caretta Caretta’nın denize uğurlanması törenine, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Erdemli Kaymakamı Aydın Tetikoğlu, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy, Erdemli Belediye Başkanı Mustafa Kara, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hüseyin Özgür Yalçın, Doğa Koruma Milli Parklar Mersin Şube Müdürü Ömer Aslan ve Veteriner Doktor Ayşe Dürgen ile gençler, çocuklar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: MHA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.