Vanilya Özü: Tatlandırıcı ve Sağlık Açısından Faydalı Bir Aroma

İlk Yayın: 26 Şubat 2024 – Güncelleme: 26 Şubat 2024 19:56

MHA – Uzman Diyetisyen Rıdvan Arslan, vanilya özü hakkında bilgiler verdi. Vanilya özü, vanilya çekirdeklerinin alkol ve su içinde çözündürülmesiyle elde edilen bir tatlandırıcı ve aroma maddesidir. Tatlı ve hamur işlerinde sıkça kullanılan bu aromanın birçok faydası bulunmaktadır.

Vanilya özünün sağlık açısından faydaları arasında antioksidan özelliklerinin önemli olduğunu belirten Arslan, antioksidanların vücuttaki serbest radikalleri nötralize ederek hücresel hasarı azalttığını ve genel sağlığı desteklediğini söyledi. Ayrıca vanilya özünün stresi azaltıcı ve sakinleştirici etkilere sahip olduğunu ve antidepresan etkileri olduğunu da ekledi.

Vanilya özünün anti-enflamatuar özelliklerinin de olduğunu vurgulayan Arslan, bu özellikler sayesinde iltihaplanmayı azaltabileceğini ve birçok inflamatuar hastalığın semptomlarını hafifletebileceğini belirtti. Ayrıca kan basıncını düşürücü etkisinin olduğunu ve yara iyileştirici özelliklere sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Aromaterapi alanında da yaygın olarak kullanılan vanilya kokusunun, stresi azaltmaya ve rahatlamaya yardımcı olduğunu ifade eden Arslan, vanilya özünün cilt yaralarının iyileşmesine de katkı sağlayabileceğini belirtti.

Son olarak, vanilya özünün doğru miktarlarda ve dengeli bir şekilde kullanılmasının önemli olduğunu vurgulayan Arslan, herhangi bir sağlık sorunu için öncelikle bir uzmana danışılması gerektiğini hatırlattı.

Kaynak: MHA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.