Yapıcıoğlu: “Kurtarma ekipleri insanüstü çaba içerisinde”

İlk Yayın: 11 Şubat 2023 – Güncelleme: 12 Şubat 2023 08:27

Yapıcıoğlu depremde yaralanan vatandaşları da ziyaret ederek, hal ve hatırlarını sorarak durumları hakkında bilgi aldı.

“Yıkım çok büyük felaketin boyutları çok büyük”

Afetin boyutları hakkında paylaşımlarda bulunan Yapıcıoğlu; “Gerçekten yıkım çok büyük felaketin boyutları çok büyük, hemen her tarafta bir enkaz var. Ve bazı enkazların durumu gerçekten çok kötü insan bu enkazlarının altından canlı çıkabileceğine ihtimal bile vermiyor ama ekipler canla başla çalışıyorlar.” dedi.

“Kurtarma ekipleri insanüstü çaba içerisinde”

Yapıcıoğlu, kurtarma ekiplerinin büyük çaba gösterdiğini belirterek,  şunları kaydetti:

“Hala iğne ile kuyu kazarak bu enkazların altında canlı var mı varsa onlara ulaşalım diye insanüstü bir çaba içerisindeler. Bir kere o ekiplerin tamamı yani medikal kurtarmadan, arama kurtarma ekiplerine,  güvenliği sağlığından iş makineleri operatörlerine kadar, günlerce uykusuz kalan bütün herkese ben teşekkür ediyorum, milletim adına teşekkür ediyorum, bütün ülkem adına teşekkür ediyorum, Allah hepsinden razı olsun.”

“Can kaybının daha fazla olmaması için sürekli dua ediyoruz”

Can kaybının daha fazla olmaması için sürekli dua ettiklerini söyleyen Yapıcıoğlu; “ Fakat felaketin boyutu çok büyük, 10 ayrı ili vurdu, belki Diyarbakır’ın, Şanlıurfa’nın, Adana’nın yıkımı bu kadar şiddetli değil ama özellikle Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay’ın durumu kötü. Birkaç blokluk bir sitenin enkazından biraz önce geldik. Orada belki sanırım 400 civarında dairenin olduğu bir siteden bahsediyorlar. Allah muhafaza etsin oradan da halen canlı çıkma ümidi var, çünkü bazı binalar yan yatmış.” şeklinde konuştu.

“Gün yaraları sarma günüdür”

Yapıcıoğlu, şu an tartışmaların bir kenara bırakılması gerektiğini dile getirerek, “İhmal yok mu, evet. Bazı betonlara bakıyoruz gerçekten sanki içine konması gerekenin yarısı bile çimento konmamış gibi bir görüntü var, adeta kum yığını. Bazı yerlerde etkisi daha büyük olmuştur. Ama her ne olursa olsun, ihmalleri olanların mutlaka vardır. Gün bunu tartışmanın günü değil. Gün eğer varsa şu enkazların altında bir tek canlı bile kalmışsa onu çıkarmak, onu çıkarmak için elinden gelen bütün çabayı ortaya koyma günüdür.” ifadelerini kullandı.

“Yapıcıoğlu depremzedelerin temel ihtiyaçlarını kamuoyu ile paylaştı”

Depremzedelerin ihtiyaçlarına da değinen Yapıcıoğlu, “Seyyar tuvaletlerin mutlaka, acil bir şekilde en azından ihtiyaca cevap verecek şekilde miktarı mutlaka temin etmek gerekiyor. Bu insani bir ihtiyaçtır. İç çamaşırı ve çorap gibi bunlar pek göze çarpmıyor, ayakkabı, ceket daha fazla düşünülüyor. Mutlaka yardımları organize edenlerin ya da yardım gönderenlerin bu hususlara da dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Yapıcıoğlu, daha sonra Kahramanmaraş depreminde vefat eden HÜDA PAR Kahramanmaraş İl Başkanı Nusrettin Üdürgücü, eşi Rabia, oğulları Abdülkerim ve Muhammed Yasin’in defnedildiği mezarlığı ziyaret ederek dua okudu.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.