Yardım kampanyasıyla depremzede çocuklara psikososyal destek veriyorlar

İlk Yayın: 1 Mart 2023 – Güncelleme: 1 Mart 2023 16:03

Ülkemizde Kahramanmaraş ve Hatay merkezli meydana gelen depremlerin ardından depremzedeler için yapılan yardımlar tüm hızıyla devam ediyor. Özellikle de afetten en çok etkilenenler olan çocuklar için gerçekleştirilen yardımlar ise bu süreçte kritik bir önem taşıyor. Ankara’daki öğretmen, veli ve pedagojik formasyona sahip gönüllülerden oluşan bir ekip, ’Benimle oynar mısın?’ isimli yardım kampanyasını hayata geçirdi. Çocuklara psikososyal açıdan destek olunarak normalleşme süreçlerinin hızlandırılması amaçlanan kampanyada, veliler tarafından bağışlanan oyuncaklarla oyun atölyeleri düzenleniyor.

“Depremzede çocukların normalleşme sürecine katkıda bulunuyor”

Kampanya Koordinatörü Arzu Sarıkaya, “Geçtiğimiz günlerde başlattığımız yardım kampanyası kapsamında afetten etkilenen çocuklarla birlikte hafta sonu boyunca oyunlar oynayarak onları psikososyal çerçevede destekledik ve rehberlik ettik. En büyük motivasyonumuz ise depremzede çocuklarımızın yüzündeki tebessüm oldu. Kampanyamızda bize eşlik eden tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize minnettarız. Bu kampanya sayesinde çocuklarımızın normalleşme sürecine katkıda bulunduğumuz için çok mutluyuz.” açıklamasını yaptı.

Arzu Sarıkaya’dan edinilen bilgilere göre “Benimle oynar mısın?” başlıklı yardım kampanyasında özel okul yetkilileri çocuklar için oyuncak toplamanın da ötesine geçerek, her yaş grubuna uygun oyunlar tasarlıyor. Bu oyunların içinde grup, kutu, sokak, akılcı ve yaratıcı oyunlar yer alırken, masal saatleri gibi çocukların düşünce becerilerini destekleyici yöntemler de uygulanıyor. Böylece çocukların rutin yaşamlarındaki algı ve düşünce yetilerine kavuşmalarına aracı olunuyor. 

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.