Zellankadef ve Umut

İlk Yayın: 27 Şubat 2023 – Güncelleme: 1 Mart 2023 07:30

Hava sıcaklığının ani tırmanışına bağlı dondurucu ortamdan çıkılmış, sulu sepken kar ve yağmurla birlikte, ıslak yapışkan balçık bir zemin de olsa henüz dokunulmamış görünümüyle doğa essiz zenginliği ve sessiz dinginliği sinesinde barındırıyordu.

Ortamın hava diri olsa da, canlanma öncesi iyimser hasta dinginliğinde sesiz, bazen ılık hafif bir rüzgâr bu canlılığın yüzünü hafifçe yalıyordu. Bazen de soğuk bir esinti, iliklerıslık çaldıran alazını doğanın koynuna bırakmaktan geri durmuyordu. Bu istikameti belli olmayan sert hava; inişli çıkışlı, bir seyir izlese de, etrafa bakınca iyimser bir umut gökyüzüne düşmeye başladı mı ne!

Sarp kayalıkların arasında birikmiş kar, buz ve donmuş aslı sıvı kitleler, altındaki üşümüş toprağın üstten algıladığı beklenmedik dürtmeyle sarsıldı. Bedenine yürüyen ılık değişimi sağlayan mucizeyi fark etti. Ve toprak, üstünde saklı nergis yumrusundaki uykuya inat, varlığının vazgeçilmezi sıvıya, bir can mı düştü ne!

Nergis yumrusunun, koyu yeşil yapraklarına inen şey,  bilmemki nasıl varlığının sıvı dokusuna yani suya ve oradan da, umudu gerçeğe dönüştüren toprağa ulaştı. Doğayı etkisi altına alan, atmosferi saran bu şefkatli el, umut eli ne ola ki!

Torosların zirvesinden Ak Deniz’e inen yamaçlarda, koyu yeşil yapraklı bu bitki kümesinin, öbeğinden beyaz sarı goncalarıyla zellankadef/nergis çiçeği (1) kokusu, Baharı müjdelemek için geceleri zorlansa da gündüzleri hızla yol alıyor. Nergise ne mi oluyor doğasına mucizevi CEMRE (1a)düşüyor. Bu günlerde insanımızın gönüllerine de bir mucizevi umut bir CEMRE Ya Rabbi.

Hoşça kalın sevgiyle kalın 26.02.2023

1-Zellankadef, Kastamonu ili, İnebolu ilçesinde zellankadef denilen bu çiçek halk pazarlarında köylü kadınlar tarafından satılır. Zellankadef Azerbaycan’da ve Urdu dilinde de nergis çiçeği yerine kullanılır.

1a-Cemre, İlkbahar başlangıcında yedişer gün arayla; önce havada sonra su ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık artışı. Anadolu Türkçesindeki Arapçadan gelme Cemre sözcüğünün aslında bu adın benzetme yoluyla değişmiş hâli olduğu söylenebilir. İlk cemre 20 Şubat’ta havaya ve yedişer gün arayla da toprağa ve suya düşer. Zemre ise Kumuk Türkçesinde nem, buhar gibi anlamlara geldiği söylenmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.