AKUT ekiplerinden çevre günü seferberliği

İlk Yayın: 9 Haziran 2024 – Güncelleme: 9 Haziran 2024 16:26

MHA – Sualtı dip temizliği ve yamaç temizliği gerçekleştirildi. Çöp toplama faaliyetleri düzenlendi! Türkiye’nin ilk arama kurtarma sivil toplum kuruluşu AKUT Arama Kurtarma Derneği, 5 Haziran Dünya Çevre Günü faaliyetleri kapsamında Afyonkarahisar,  İzmir, Kuşadası, Marmaris, Mersin, Trabzon ve Yarımada ekipleriyle geniş çaplı doğa ve çevre etkinlikleri düzenleyerek farkındalık yarattı. 
Sualtı dip temizliği ve yamaç temizliği gerçekleştiren ekipler çöp toplama faaliyetleri de düzenledi. Öğrenciler ayrıca operasyon ekipmanlarına ilişkin bilgiler aldı. 4 binin üzerinde gönüllüsü ile Türkiye’de ve dünyada büyük afetlerde arama-kurtarma operasyonlarına destek olan AKUT Derneği, 5 Haziran Dünya Çevre Günü faaliyetleri kapsamında Türkiye genelinde doğa ve çevreye duyarlılık gösteren etkinlikler gerçekleştirdi. 2022 yılında Türkiye Sualtı Federasyonu ile birlikte Kuşadası ekibi gönüllüleriyle sualtı dip temizliği ve yamaç temizliği faaliyetlerine katılan AKUT Derneği, bu yıl da birçok ilde geniş çaplı çevre etkinlikleri düzenledi. 
Türkiye çapında çevre temizliği gerçekleştirildi AKUT Yarımada ekibi, Ahmetbeyli sahilinde düzenlenen kıyı temizlik etkinliğinde İzmir İl Tarım Müdürlüğü, Menderes İl Tarım Müdürlüğü, Jandarma Çevre Koruma Timi, Jandarma Sualtı Kurtarma Timi, Deniz Polisi, Sahil Güvenlik ekipleri, 9 Eylül Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi ve Ege Üniversitesi sualtı topluluklarıyla birlikte sahil bandında çevre temizliği yaptı. 
AKUT Afyonkarahisar ekibi, Afyonkarahisar Belediyesi ile birlikte Afyonkarahisar Kalesi’nde çöp toplama faaliyeti düzenlerken, AKUT Marmaris ekibi de TEMA Vakfı’nın etkinliğine dahil olarak, Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı TEMA Doğa Sınıfı öğrencilerine operasyonlarda kullanılan ekipmanları tanıttı. 
AKUT Trabzon ekibi, Ortahisar Belediyesi tarafından Ekopark’ta düzenlenen etkinliklere katılarak çocuklara acil durum çantasında olması gerekenleri tanıtırken aynı zamanda boyama ve düğüm atma etkinlikleri de gerçekleştirdi. AKUT Kuşadası Ekibi Aydın İli Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün düzenlediği kıyı ve sualtı temizliğine destek sağladı.
AKUT Mersin ekibi, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte Emirler Mahallesi piknik alanında çevre temizliği yaparak katkı sağladı. AKUT: Yaşanabilir bir dünya için doğamıza sahip çıkıyoruz Türkiye çapında 5 Haziran Dünya Çevre Günü ile ilgili düzenlediği çalışmalar ile AKUT Derneği, acil durum ve afetlerde operasyonaçıkan bir dernek olmanın yanında, toplum bilinçlendirme, doğa ve çevre olaylarına karşı da duyarlı yönetici ve gönüllülerden oluştuklarını gösterdi. ‘Doğaya sadece ayak izimizi bırakıyoruz’dan yola çıkarak, sadece Dünya Çevre Günü’nde değil, her zaman ‘Daha yaşanır bir dünya için doğamıza ve denizlerimize sahip çıkıyoruz’ söylemini benimseyen AKUT Derneği, bu kapsamda yaptığı çalışma ile normal şartlarda inilemeyen, doğaya zarar veren atıkların biriktiği yamaçlara inerek, deniz kıyısı olan bölgelerde dip temizliği yaparak ve çıkan malzemeleri sergileyerek günün anlam ve önemine vurgu yapan bir
mesaj verdi.

Kaynak: MHA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.