İYİ Parti’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı

İlk Yayın: 8 Mart 2023 – Güncelleme: 8 Mart 2023 11:48

İYİ Parti’den yapılan yazılı açıklama şöyle:

“8 Mart’ın, Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kadınlara atfedilmesi; bir hak arayışının, bir mücadelenin ve bir acının sembolüdür. Çünkü dünyanın her yerinde ve tarihin her döneminde; aynı ön yargılar, ön kabuller ve baskılarla sınanan kadınlar, en temel hakları için bile mücadele etmek zorunda kalmıştır. Dünyanın birçok coğrafyasında, birbirinden ayrı hikayelerle ama benzer acılarla verilen onlarca hak mücadelesinin her biri aslında tek bir amaç içindir; o da onurlu bir yaşama kavuşmak.

İşte büyük Türk Milleti’nin güçlü kadınları da bu amacı göğüslemiş ve kaderlerine asla razı gelmemişlerdir. Dünyanın hiçbir yerinde eşine benzerine rastlanmayan mücadelelerle isimlerini tarihe kazımışlardır. Bu cesur Türk kadınlarının en büyük şansı ise bundan tam 100 yıl önce verdiğimiz kutlu kurtuluş mücadelemizin nişanesi olan şanlı Cumhuriyetimiz olmuştur.

Ancak ne yazık ki 100 yıl sonra bugün Türk kadınları; kaderini değiştiren o kutlu Cumhuriyet değerlerinden uzaklaştırıldığı, görmezden gelindiği ve yeniden büyük acılarla sınandığı günlerden geçiyor. Kıyafetiyle, inancıyla, bedeniyle, gülüşüyle, hayatı üzerindeki neredeyse her kararıyla yargılanıyor. Çalışma hayatını, eğitimini ve hatta sağlığını bile etkileyen derin bir toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle mücadele ediyor.

Ne yazık ki bu mücadele, en acı günlerimizde bile karşımıza çıkıyor. Ülkemizde yaşanan büyük deprem felaketinin ardından, afet bölgesindeki depremzede kadınların, hijyen malzemelerine erişmesi bile gönüllü vatandaşlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız haricinde hiç kimsenin aklına gelmiyor. Ancak biz İYİ Parti olarak; üzerimize düşen büyük sorumluluğun farkındayız.

Bu yüzden de bu anlamlı ve önemli günde, deprem felaketinden etkilenen tüm kadınlar ve çocuklarımız için bir ulusal destek çağrısında bulunuyoruz.  Çünkü Türk Milleti olarak; bugüne kadar birlik ve beraberliğimizle üstesinden geldiğimiz her zorluk gibi büyük deprem felaketiyle açılan yaralarımızı da yine hep birlikte saracağımıza yürekten inanıyoruz.

Tüm bu çabalarımızın sonucunda; kadınların ihtiyaçlarını söylemekten çekinmediği, huzurla nefes aldığı, her alanda güçlendiği ve özgürce yaşadığı yarınları omuz omuza vererek hep birlikte inşa edeceğiz. Kravat takmanın caniliği hafifletmediği, İstanbul Sözleşmesi’nin yaşattığı bir Türkiye’ye kavuşacağız. Ve Cumhuriyetimizin yeni asrını; başarılı, mutlu ve neşe dolu kadınların omuzlarında yükselteceğiz. Tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.”

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam algılamasını kapatınız.